Rolnik z Łódzkiego prawie zrezygnował z produkcji mleka. Teraz inwestuje w nową oborę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnik z Łódzkiego prawie zrezygnował z produkcji mleka. Teraz inwestuje w nową oborę

06.02.2023autor: Andrzej Rutkowski

Cel, jaki sobie wyznaczył Krzysztof Bystry, to przejście z systemu uwięziowego na wolnostanowiskowy. Dlatego podjął się rozbudowy i modernizacji obory z 2015 roku.

Z artykułu dowiesz się

  • Co daje dodatek słomy do TMR-u?
  • Jak hodowca zamierza zwiększyć dobrostan swoich krów w oborze?
  • Dlaczego rolnik woli czystorasowe HF-y zamiast mieszańców?

Rozbudowa obory uwolni krowy z łańcuchów

W dotychczasowej oborze uwięziowej o wymiarach 15 x 28 m
możemy utrzymywać 44 krowy dojne. Po rozbudowie będziemy mogli doić 65–70 krów, więcej nie chcemy, bo najzwyczajniej nie zgromadzimy aż tak dużego zapasu pasz objętościowych. Pola mamy tyle ile mamy, a w okolicy występuje głód ziemi – stwierdził hodowca.

r e k l a m a

Nie dla wilgoci w oborze

Krytycznym momentem w gospodarstwie Krzysztofa Bystrego był wrzesień i październik roku 2021.

Tak się akurat złożyło, że w jednym czasie zarówno żona, jak i mama miały dość poważne operacje. Na gospodarstwie zostałem sam z ojcem i naprawdę było ciężko, ledwo daliśmy radę. Gdyby nie zobowiązania wobec ARiMR wynikające z różnych programów unijnych, obarczonych 5-letnim okresem realizacji, to najpewniej zlikwidowałbym wtedy stado krów mlecznych. Ale udało się przetrwać i teraz chcemy się rozwijać. Tym bardziej, że syn przejawia zainteresowanie tym wszystkim, co dzieje się w naszym gospodarstwie, ma dopiero 9 lat.

Krowy utrzymywane są płytkościółkowo, a obornik usuwany jest raz dziennie za pomocą ładowarki Manitou, która również jest niezastąpiona przy załadunku wozu paszowego i wielu innych pracach w gospodarstwie.

Za dój odpowiada dojarka przewodowa DeLaval wyposażona w 8 aparatów udojowych, z której mleko trafia do schładzalnika o pojemności 2160 litrów.

Aby zapewnić jak najlepsze warunki powietrzne dla krów, zamontowaliśmy 2 wentylatory, które latem pomagają walczyć z wysokimi temperaturami, a zimą z wilgocią. Przez cały rok nie zamykamy świetlika kalenicowego, nawet zimą, co również ma wpływ na niższą wilgotność powietrza – wyjaśnił Krzysztof Bystry.

Wóz paszowy Metal-Fach o pojemności 8 m3, współpracuje z ciągnikiem Massey Ferguson

  • Wóz paszowy Metal-Fach o pojemności 8 m3, współpracuje z ciągnikiem Massey Ferguson

Słoma daje strukturę i nie tylko

Dawka TMR mieszana jest w paszowozie wyposażonym w jeden ślimak pionowy. To maszyna Metal-Fach o pojemności 8 m3, która przepracowała w gospodarstwie już prawie 8 lat.

W dawce TMR stosujemy dodatek słomy jako tzw. naturalny bufor podrażniający ślinianki i stymulujący produkcję śliny, która zawiera substancje buforujące. Ponadto słoma pozwala utrzymać odpowiednią strukturę dawki TMR, zwłaszcza w tym roku, kiedy do dyspozycji mamy wyjątkowo mokrą sianokiszonkę. Niestety, korzystamy z usług podczas zbioru traw w pryzmę. Musieliśmy czekać w kolejce i zbiór przypadł w bardzo deszczową pogodę – powiedział Krzysztof Bystry.

Stół paszowy w oborze uwięziowej, która została poddana rozbudowie i modernizacji na system wolnostanowiskowy, ma szerokość 5 m

  • Stół paszowy w oborze uwięziowej, która została poddana rozbudowie i modernizacji na system wolnostanowiskowy, ma szerokość 5 m

Oprócz słomy i sianokiszonki rolnik miesza w wozie paszowym także: kiszonkę z kukurydzy, młóto browarniane, poekstrakcyjne śruty sojową i rzepakową, drożdże paszowe, cukry proste zamiast melasy oraz dodatki mineralno-witaminowe.

Hf = mleko i spokój

Od dwóch lat mleko dostarczamy do Polmleku i współpraca układa się bardzo dobrze. Wcześniej byliśmy w grupie producenckiej, która finalnie okazała się niewypałem – stwierdził Krzysztof Bystry.

Zdecydowana większość stada to hf-y, a rolnik sam wykonuje zabiegi inseminacji od roku 2015, kiedy ukończył kurs inseminatorski podczas szkoleniowego wyjazdu z firmą Intergen.

Nasienie zamawiam głównie z Intergenu, ale również z WCHiRZ Poznań z siedzibą w Tulcach. Idziemy w kierunku czystorasowych hf-ów. Mamy jeszcze jedną krowę rasy simental i kilka mieszańców z montbeliardem, ale nie chcę ich już w nowej oborze po zmianie systemu utrzymania. Dają znacznie mniej mleka niż hf-y i są to sztuki dość narowiste, hf-y są znacznie spokojniejsze – stwierdził Krzysztof Bystry, który chętnie sięga po nasienie seksowane i to nie tylko w przypadku jałówek, ale również krów, jeśli tylko cykl rujowy przebiega prawidłowo.

Planujemy zakup licencjonowanego rozpłodnika z Ośrodka Hodowli Zarodowej, może z Dębołęki, bo tam mamy najbliżej. W każdym bądź razie unasiennianie chcemy uzupełnić kryciem naturalnym, co powinno korzystnie przełożyć się na skuteczność samego krycia. Po dwóch nieudanych inseminacjach będziemy dopuszczać krowę do buhaja – dodał hodowca.

Krzysztof Bystry (na zdjęciu) gospodaruje z żoną Anetą na 65 ha, w tym 50 ha własnych w Przyrownicy (pow. łaski, gm. Wodzierady). Mają trójkę dzieci: Zuzannę, Igora i Alicję. Wspomagają ich rodzice Krzysztofa: Wiesław i Teresa. Rolnicy uprawiają kukurydzę, mieszanki traw z motylkowymi, lucernę i zboża. Utrzymują 100 sztuk bydła, w tym 50 krów. Mleko dostarczają do Grupy Kapitałowej Polmlek w ilości od 28 do 35 tys. l miesięcznie. Stado objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a średnia wydajność laktacyjna wynosi 8500 kg mleka.

  • Krzysztof Bystry (na zdjęciu) gospodaruje z żoną Anetą na 65 ha, w tym 50 ha własnych w Przyrownicy (pow. łaski, gm. Wodzierady). Mają trójkę dzieci: Zuzannę, Igora i Alicję. Wspomagają ich rodzice Krzysztofa: Wiesław i Teresa. Rolnicy uprawiają kukurydzę, mieszanki traw z motylkowymi, lucernę i zboża. Utrzymują 100 sztuk bydła, w tym 50 krów. Mleko dostarczają do Grupy Kapitałowej Polmlek w ilości od 28 do 35 tys. l miesięcznie. Stado objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a średnia wydajność laktacyjna wynosi 8500 kg mleka.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski

autor Andrzej Rutkowski

Andrzej Rutkowski

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W nowym TPR o szalonych planach zalania 14 tys. ha łąk użytkowych

W nowym 15-16. numerze Tygodnika Poradnika Rolniczego piszemy o szalonych planach zalania 14 tys. ha łąk na Podlasiu. Zastanawiamy się też, czy ambasadorowie RP będą sprzedawać zalegającą u nas kukurydzę. Sprawdzamy także, jak wygląda perfekcyjna obora dostawców mleka do OSM Sierpc. 

czytaj więcej

W nowym TPR: Obajtek może rozwiązać problem zboża sprowadzonego z Ukrainy

W nowym 14. numerze Tygodnika Poradnika Rolniczego piszemy o tym, że Obajtek może rozwiązać problem zboża sprowadzonego z Ukrainy. Sprawdzamy też, dlaczego firma ubezpieczeniowa zgłosiła rolnika na policję. Wyjaśniamy też, jak kupić 90-konny ciągnik za 164 tys. zł.

czytaj więcej

W nowym TPR: Jak działa Lalunia, czyli ciągnik z silnikiem od autobusu?

W nowym 13. numerze Tygodnika Poradnika Rolniczego sprawdzamy, jak działa Lalunia, czyli ciągnik z silnikiem od autobusu i chłodnicy ze Stara. Informujemy też, jakie pułapki czają się w ekoschematach. Wyjaśniamy także, dlaczego rolnicy z Lubelszczyzny zakochali się simentalach.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)