Czy poddzierżawcy przysługuje prawo pierwokupu ziemi rolnej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy poddzierżawcy przysługuje prawo pierwokupu ziemi rolnej?

03.01.2021autor: Michał Czubak

Od wielu lat korzystam z gminnej działki rolnej na podstawie umowy poddzierżawy zawartej z jej dzierżawcą za zgodą gminy. Gmina zamierza wystawić działkę na sprzedaż. Czy przysługuje mi prawo pierwokupu?

Z artykułu dowiesz się

  • czy poddzierżawcy przysługuje prawo pierwokupu?
  • komu przysługuje prawo pierwokupu gruntu?

Czy poddzierżawcy przysługuje prawo pierwokupu?

W świetle przepisów ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego poddzierżawca nie może skorzystać z prawa pierwokupu nieruchomości rolnych. Mają one zastosowanie również przy sprzedaży działek rolnych należących do jednostek samorządu terytorialnego.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 wymienionej ustawy, dzierżawcy takiej nieruchomości przysługuje prawo jej pierwokupu, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:

  • umowa dzierżawy została zawarta w formie pisemnej i ma datę pewną,
  • była wykonywana co najmniej przez 3 lata, licząc od tej daty,
  • nabywana nieruchomość rolna wchodzi w skład gospodarstwa rodzinnego dzierżawcy.
r e k l a m a

Komu przysługuje prawo pierwokupu gruntu?

Przepis ten jednoznacznie stwierdza, że prawo pierwokupu przysługuje wyłącznie dzierżawcy – o poddzierżawcy nie ma w nim mowy. Dodać należy, że w takiej sytuacji także dzierżawca gminnej działki nie będzie miał prawa pierwokupu, gdyż nie wykonuje on umowy dzierżawy, nie uprawiając dzierżawionych gruntów i nie pobierając z nich pożytków.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kiedy rolnik, nabywca gruntu, może skorzystać z ulgi w podatku od czynności cywilno-prawnych?

Pod koniec stycznia chcę kupić grunty rolne. Jestem rolnikiem i chciałbym skorzystać z ulgi w podatku od czynności cywilnoprawnych. Jakie muszą być spełnione wymagania, aby skorzystać z pomocy de minimis w rolnictwie? Po zakupie planuję część nabytych gruntów przekazać synowi w dzierżawę, a część swojemu chrześniakowi, synowi kuzyna. Czy jest to możliwe?

czytaj więcej

Jak rolnik ma rozliczyć VAT z fotowoltaiki?

Coraz częściej nad założeniem fotowoltaiki zastanawiają się właściciele gospodarstw rolnych. Zachęcają do tego uruchamiane w ostatnim czasie różne programy wsparcia. Kwestia jest godna rozważenia, zwłaszcza gdy w gospodarstwie prowadzona  jest produkcja powodująca duże zużycie energii. Rolników, którzy są czynnymi vatowcami, zastanawia kwestia rozliczania podatku VAT zarówno od zakupu instalacji, jak i produkowanej przez nią i wprowadzanej do sieci energii.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)