Z artykułu dowiesz się
- osobiste prowadzenie gospodarstwa a status rolnika indywidualnego
- kto otrzyma dopłaty - najemca czy wydzierżawiający?
- czy wymóg prowadzenia otrzymanego gospodarstwa przez 5 lat odnosi się do bliskich?
Z artykułu dowiesz się
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że 5-letni obowiązek prowadzenia gospodarstwa rolnego od dnia nabycia, od wejścia w życie nowelizacji ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju z 26 kwietnia 2019 r., nie odnosi się do osób bliskich. Nabywając grunty rolne, nie była Pani objęta obowiązkiem prowadzenia gospodarstwa rolnego. Może Pani zlecać prace agrotechniczne firmie zewnętrznej.
Osobiste prowadzenie gospodarstwa rolnego jest ważne w aspekcie statusu rolnika indywidualnego. Według art. 6 ust. 2 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (UKUR), uważa się, że osoba fizyczna osobiście prowadzi gospodarstwo rolne, jeżeli pracuje w tym gospodarstwie albo podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej. W ramach osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego można niektóre prace zlecić firmie zewnętrznej. Może Pani także zatrudniać pracowników lub pomocników przy żniwach.
Według art. 7 UKUR, dowodem potwierdzającym osobiste prowadzenie gospodarstwa rolnego jest pisemne oświadczenie. Warto dodać, że w świetle ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, osoba, która złożyła nieprawdziwe oświadczenie, podlega odpowiedzialności karnej za składanie fałszywego oświadczenia.
Może Pani oddać grunty w dzierżawę, ale płatności bezpośrednie będą przysługiwały dzierżawcy. To dzierżawca składa wniosek do ARiMR, a nie właściciel. Ta zasada wynika z art. 18 ustawy z 5 lutego 2003 r. o systemie wsparcia bezpośredniego. Natomiast w umowie dzierżawy może Pani, określając wysokość czynszu, nawiązać do płatności bezpośrednich, np. że roczna wysokość czynszu będzie równa wysokości płatności bezpośrednich za dany rok.
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Konicz
dr Aneta Suchoń
Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.
Najważniejsze tematy