Czy można oddać odziedziczoną ziemię w dzierżawę i pobierać dopłaty bezpośrednie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy można oddać odziedziczoną ziemię w dzierżawę i pobierać dopłaty bezpośrednie?

25.03.2022autor: dr Aneta Suchoń

Pod koniec 2015 roku rodzice przekazali mi gospodarstwo rolne. Obecnie podjęłam dodatkową pracę na umowę o pracę. Czy mogę oddać grunty w dzierżawę i pobierać płatności bezpośrednie? Rozważam też zlecenie niektórych prac firmie agrotechnicznej. Czy jest to zgodne z przepisami i czy z tego tytułu nie będę miała nieprzyjemności, np. ze strony KOWR? Chodzi o osobiste prowadzenie gospodarstwa rolnego.

Z artykułu dowiesz się

  • osobiste prowadzenie gospodarstwa a status rolnika indywidualnego
  • kto otrzyma dopłaty - najemca czy wydzierżawiający?
  • czy wymóg prowadzenia otrzymanego gospodarstwa przez 5 lat odnosi się do bliskich?

Czy wymóg prowadzenia gospodarstwa przez 5 lat odnosi się do bliskich?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że 5-letni obowiązek prowadzenia gospodarstwa rolnego od dnia nabycia, od wejścia w życie nowelizacji ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju z 26 kwietnia 2019 r., nie odnosi się do osób bliskich. Nabywając grunty rolne, nie była Pani objęta obowiązkiem prowadzenia gospodarstwa rolnego. Może Pani zlecać prace agrotechniczne firmie zewnętrznej.

r e k l a m a

Osobiste prowadzenie gospodarstwa a status rolnika indywidualnego

Osobiste prowadzenie gospodarstwa rolnego jest ważne w aspekcie statusu rolnika indywidualnego. Według art. 6 ust. 2 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (UKUR), uważa się, że osoba fizyczna osobiście prowadzi gospodarstwo rolne, jeżeli pracuje w tym gospodarstwie albo podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej. W ramach osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego można niektóre prace zlecić firmie zewnętrznej. Może Pani także zatrudniać pracowników lub pomocników przy żniwach.

Według art. 7 UKUR, dowodem potwierdzającym osobiste prowadzenie gospodarstwa rolnego jest pisemne oświadczenie. Warto dodać, że w świetle ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, osoba, która złożyła nieprawdziwe oświadczenie, podlega odpowiedzialności karnej za składanie fałszywego oświadczenia.

Kto otrzyma dopłaty - najemca czy wydzierżawiający?

Może Pani oddać grunty w dzierżawę, ale płatności bezpośrednie będą przysługiwały dzierżawcy. To dzierżawca składa wniosek do ARiMR, a nie właściciel. Ta zasada wynika z art. 18 ustawy z 5 lutego 2003 r. o systemie wsparcia bezpośredniego. Natomiast w umowie dzierżawy może Pani, określając wysokość czynszu, nawiązać do płatności bezpośrednich, np. że roczna wysokość czynszu będzie równa wysokości płatności bezpośrednich za dany rok.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Konicz

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty

Jeszcze w tym tygodniu KE wyda zgodę na dopłaty do nawozów

Jest szansa, że jeszcze w tym tygodniu Komisja Europejska wyda zgodę na dopłaty do cen nawozów. Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiada także, że powstanie narodowego holdingu spożywczego jest na ostatniej prostej.

czytaj więcej

Dopłaty dobrostanu 2022 - co się zmieniło? Na jakich zasadach rolnik dostanie wsparcie?

Kolejny rok z rzędu rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty do podwyższonego dobrostanu zwierząt. O wsparcie mogą wnioskować rolnicy posiadający krowy, świnie oraz owce. Jak zmieniły się zasady ubiegania się dopłaty dobrostanowe?

czytaj więcej
Aktualności

Dopłaty do nawozów: koniec ze zrzucaniem winy na KE. Trzeba działać!

1000 zł dopłaty do zakupu tony nawozu, zamiast 500 zł do hektara proponuje Polskie Stronnictwo Ludowe. Gotowa ustawa od kilku miesięcy leży w Sejmie. Ludowcy mówią także, że jeżeli komisarz Janusz Wojciechowski nie potrafi przeforsować zgody Komisji Europejskiej w sprawie dopłat do nawozów to powinien zrezygnować.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)