Dopłaty dobrostanu 2022 - co się zmieniło? Na jakich zasadach rolnik dostanie wsparcie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dopłaty dobrostanu 2022 - co się zmieniło? Na jakich zasadach rolnik dostanie wsparcie?

22.03.2022

Kolejny rok z rzędu rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty do podwyższonego dobrostanu zwierząt. O wsparcie mogą wnioskować rolnicy posiadający krowy, świnie oraz owce. Jak zmieniły się zasady ubiegania się dopłaty dobrostanowe?

W ramach działania „Dobrostan zwierząt” podobnie jak w ubiegłym roku, rolnicy utrzymujący krowy mleczne jak i mięsne, lochy, tuczniki oraz owce mogą wnioskować o uzyskanie wsparcia w ramach systemu płatności bezpośrednich. W tym roku zostało wprowadzonych kilka istotnych zmian, na które rolnicy utrzymujący krowy powinni zwrócić uwagę.

r e k l a m a

Jakie zmiany wprowadzono we wsparciu „Dobrostan zwierząt” 2022?

Jak zwraca uwagę Wielkopolska Izba Rolnicza, istotne zmiany dotyczą Pakietu 2. Dobrostan krów, wariant 2.2 Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo - zwiększona powierzchnia w budynkach, obejmując:

  • wymogi dotyczące wielkości powierzchni,
  • wymogi obowiązujące w przypadku, gdy w pomieszczeniu znajdują się zwierzęta innego/ innych rolników.

Doprecyzowano przepisy, określające sytuację, w której w pomieszczeniach utrzymywane są jednocześnie zwierzęta dwóch lub więcej rolników. W takim przypadku maksymalna liczba krów mlecznych, które zgodnie z wymogami mogą przebywać jednocześnie w gospodarstwie, oznacza liczbę krów mlecznych:

  • rolnika ubiegającego się o przyznanie płatności dobrostanowej, które ze względu na wymogi wariantu mogą przebywać jednocześnie w budynku z wydzielonymi sekcjami dla krów mlecznych różnych rolników – w przypadku, gdy ten budynek ma wydzielone sekcje,
  • wszystkich rolników utrzymujących krowy w budynku bez wydzielonych sekcji dla krów mlecznych różnych rolników, które ze względu na wymogi wariantu mogą przebywać jednocześnie w takim budynku – w przypadku, gdy ten budynek nie ma wydzielonych sekcji.

Wraz z wprowadzonymi zmianami, aplikację „Plan Poprawy Dobrostanu Zwierząt” rozszerzono o możliwość zaznaczenia wydzielonych sekcji w budynkach, w których przebywają krowy rolnika składającego wniosek oraz krowy innego/innych rolników.

Dopłaty do koni i drobiu oraz specjalnie oznakowana żywność

Plan Strategiczny WPR na lata 2023-2027 zakłada rozszerzenie dopłat o kolejne gatunki zwierząt. Od przyszłego roku o dopłaty dobrostanowe będą mogli ubiegać się też hodowcy drobiu i koni. Co więcej, rozważa się też wprowadzenie specjalnego oznakowania ,,Dobrostan Plus” na produktach pochodzących od lub ze zwierząt, które utrzymywane były w warunkach podwyższonego dobrostanu w ramach PROW.

Oprac. Kamila Dłużewicz
Zdjęcie: Andrzej Rutkowski

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy można oddać odziedziczoną ziemię w dzierżawę i pobierać dopłaty bezpośrednie?

Pod koniec 2015 roku rodzice przekazali mi gospodarstwo rolne. Obecnie podjęłam dodatkową pracę na umowę o pracę. Czy mogę oddać grunty w dzierżawę i pobierać płatności bezpośrednie? Rozważam też zlecenie niektórych prac firmie agrotechnicznej. Czy jest to zgodne z przepisami i czy z tego tytułu nie będę miała nieprzyjemności, np. ze strony KOWR? Chodzi o osobiste prowadzenie gospodarstwa rolnego.

czytaj więcej

Dotacja dla polskich rolników - 635 mln zł

W związku z wojną w Ukrainie i wysokimi kosztami produkcji, 23 marca Komisja Europejska przedstawiła pakiet działań ochronnych dla rolnictwa. Jak poinformowali unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski oraz wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis wsparcie obejmie kilka obszarów.

czytaj więcej

Kołodziejczak: Rolnicy potrzebują konkretnych rozwiązań, a nie propagandy

Wojna w Ukrainie zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu Europy. O tym, jakie działania powinien podjąć rząd, by zwiększyć produkcję rolną w Polsce i zapewnić jej obywatelom jedzenie, rozmawiamy z Michałem Kołodziejczakiem, liderem AgroUnii.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)