Czy można jednocześnie pobierać emeryturę i rentę chorobową z KRUS?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy można jednocześnie pobierać emeryturę i rentę chorobową z KRUS?

21.01.2022autor: Alicja Moroz

Wykryto u mnie chorobę zawodową rolników. Jednocześnie osiągnąłem wiek emerytalny i przeszedłem na emeryturę z KRUS. Czy można brać z KRUS emeryturę i połowę renty z racji choroby zawodowej rolników? Wiem, że mój znajomy pobierał świadczenia w ten sposób, z tym, że rentę wypadkową dostawał z ZUS.

Z artykułu dowiesz się

  • czy można pobierać rentę z powodu choroby zawodowej będąc na emeryturze?
  • czy można pobierać rentę i emeryturę równocześnie?

Czy można pobierać rentę z powodu choroby zawodowej będąc na emeryturze?

Ustawa z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników nie przewiduje odrębnego świadczenia w postaci renty z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej rolników. W razie poważnych skutków choroby lub wypadku rolnik może przejść na rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Jeśli ta niezdolność powstała właśnie wskutek rolniczej choroby zawodowej lub wypadku przy pracy, do przyznania renty wystarczy jakikolwiek okres podlegania ubezpieczeniu. Przypominamy, że co do zasady w przypadku, gdy niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat, wymagany jest co najmniej 5-letni okres ubezpieczenia. Nieco korzystniej jest też wyliczana wysokość części składkowej renty, jeżeli niezdolność do pracy powstała na skutek wypadku lub choroby zawodowej. Do okresu opłacania składki na ubezpieczenie społeczne rolników dolicza się bowiem okres dzielący ubezpieczonego od osiągnięcia wieku 60 lat. Także renta rodzinna ulega podwyższeniu o 10%, jeżeli śmierć rolnika nastąpiła wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej.

r e k l a m a

Czy można pobierać rentę i emeryturę równocześnie?

Gdyby nawet nabył Pan wcześniej prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, a następnie osiągnął wiek emerytalny i przeszedł na emeryturę, nie mógłby Pan pobierać tych świadczeń w zbiegu. Wyklucza to art. 33 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zgodnie z nim, w razie zbiegu prawa do emerytury z prawem do renty na podstawie ustawy, uprawnionemu przyznaje się jedno świadczenie – wyższe lub przez niego wybrane.

Podobnie jest ze zbiegiem prawa do emerytury lub renty przysługującej na podstawie ustawy z prawem do emerytury lub renty z innego ubezpieczenia społecznego. Uprawnionemu wypłaca się jedno wybrane przez niego świadczenie. Nie dotyczy to jednak emerytury z ZUS przysługującej osobie urodzonej po 31 grudnia 1948 r., która pracowała także poza rolnictwem i spełnia warunki do przyznania świadczeń z obu systemów ubezpieczenia.

Natomiast zasady zbiegu emerytury rolniczej z prawem do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy albo wskutek choroby zawodowej określa Ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Zgodnie z art. 26 ust. 1 tej Ustawy osobie uprawnionej do emerytury i do renty wypadkowej wypłaca się, według jej wyboru:

  • przysługującą rentę powiększoną o połowę emerytury albo
  • emeryturę powiększoną o połowę renty.

Alicja Moroz
fot. M. Czubak

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Czy polskim rolnikom grozi utrata dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych?

W mediach zawrzało po tym, gdy KE podała, że zamierza potrącić karę za nieustosunkowanie się do decyzji Unijnego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zawieszenia działalności kopalni w Turowie oraz uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Czy te kary i blokada środków z UE może wpłynąć na przekazywanie rolnikom płatności obszarowych, dopłat bezpośrednich i dotacji inwestycji z PROW?

czytaj więcej

Jaka będzie składka na KRUS za I kwartał 2022 roku?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podała wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe oraz ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2022 r. Ile zapłacą rolnicy na KRUS w I kwartale 2022?

czytaj więcej

Zasiłek chorobowy KRUS będzie dwa razy wyższy. Ale składka wzrośnie jeszcze bardziej

Będą wyższe jednorazowe odszkodowania oraz zasiłki chorobowe. Ale od pierwszego kwartału 2022 r. wzrośnie też rolnikom wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenia wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie. O ile więcej trzeba będzie zapłacić?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)