Z artykułu dowiesz się
- Czy spadek wliczany jest w majątek wspólny małżeństwa?
- Czym jest najem okazjonalny?
Z artykułu dowiesz się
Artykuł 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił. Zatem nabyte w spadku mieszkanie jest wyłącznie Pani własnością. Natomiast jeżeli odda Pani w najem mieszkanie, to dochody, czyli czynsz, będą wchodziły w skład majątku wspólnego. Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje bowiem, że pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków oraz dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków należą do majątku wspólnego.
Oczywiście w przyszłości może Pani przekazać w darowiźnie mieszkanie córce.
Najem okazjonalny jest uregulowany w Ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Według jej art. 19a, umowa najmu lokalu mieszkalnego jest najmem okazjonalnym, jeśli właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali, a umowa została zawarta na czas oznaczony nie dłuższy niż 10 lat.
Do umowy najmu okazjonalnego lokalu załącza się w szczególności:
oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego w terminie wskazanym w żądaniu,
wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu,
oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu – wynajmujący może zażądać, aby jego podpis był poświadczony notarialnie.
Ustawa określa, że zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu w dniu opróżnienia lokalu oraz ewentualnych kosztów egzekucji. Kaucja nie może przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu. Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu, po potrąceniu należności właściciela.
Umowa najmu okazjonalnego lokalu oraz zmiany tej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
Należy także pamiętać, że w świetle art. 19b omawianej ustawy właściciel zgłasza zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania właściciela w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu. Od umowy najmu właściciel płaci podatek zryczałtowany 8,5% od czynszu w każdym miesiącu na rachunek urzędu skarbowego (o ile czynsz jest miesięczny).
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. K. Janisławski
dr Aneta Suchoń
Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.
Najważniejsze tematy