Czy mieszkanie odziedziczone po ciotce to także własność współmałżonka?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy mieszkanie odziedziczone po ciotce to także własność współmałżonka?

23.09.2022autor: dr Aneta Suchoń

Prowadzę z mężem gospodarstwo rolne i otrzymałam w spadku po mojej cioci mieszkanie w mieście. Czy lokal ten należy także do męża, skoro ciocia tylko mnie wskazała w testamencie? Mam zamiar oddać ten lokal w najem długo­terminowy. Znajomi przekonują mnie, że mogę zawrzeć umowę najmu okazjonalnego. Co to jest za rodzaj umowy? Chciałabym w przyszłości przekazać córce to mieszkanie w darowiźnie. Czy będzie to możliwe?

Z artykułu dowiesz się

  • Czy spadek wliczany jest w majątek wspólny małżeństwa?
  • Czym jest najem okazjonalny?

Czy spadek wliczany jest w majątek wspólny małżeństwa?

Artykuł 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił. Zatem nabyte w spadku mieszkanie jest wyłącznie Pani własnością. Natomiast jeżeli odda Pani w najem mieszkanie, to dochody, czyli czynsz, będą wchodziły w skład majątku wspólnego. Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje bowiem, że pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków oraz dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków należą do majątku wspólnego.

Oczywiście w przyszłości może Pani przekazać w darowiźnie mieszkanie córce.

r e k l a m a

Czym jest najem okazjonalny?

Najem okazjonalny jest uregulowany w Ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Według jej art. 19a, umowa najmu lokalu mieszkalnego jest najmem okazjonalnym, jeśli właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali, a umowa została zawarta na czas oznaczony nie dłuższy niż 10 lat.

Do umowy najmu okazjonalnego lokalu załącza się w szczególności:

  • oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego w terminie wskazanym w żądaniu,

  • wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu,

  • oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu – wynajmujący może zażądać, aby jego podpis był poświadczony notarialnie.

Ustawa określa, że zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu w dniu opróżnienia lokalu oraz ewentualnych kosztów egzekucji. Kaucja nie może przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu. Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu, po potrąceniu należności właściciela.

Umowa najmu okazjonalnego lokalu oraz zmiany tej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.

Należy także pamiętać, że w świetle art. 19b omawianej ustawy właściciel zgłasza zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania właściciela w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu. Od umowy najmu właściciel płaci podatek zryczałtowany 8,5% od czynszu w każdym miesiącu na rachunek urzędu skarbowego (o ile czynsz jest miesięczny).

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. K. Janisławski

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy brat ma prawo do dopłat bezpośrednich, jeśli jest współwłaścicielem ziemi?

Jeden z rolników-Czytelników TPR chciałby wiedzieć czy jego brat może domagać się połowy z dopłat bezpośrednich do gruntów rolnych. Co prawda obaj są współwłaścicielami ziemi, ale tylko nasz Czytelnik ją użytkuje, a jego brat nie ma nic wspólnego z rolnictwem. Czy rolnik musi oddać bratu połowę z dopłat?

czytaj więcej
Aktualności

Kiedy przysługuje prawo pierwokupu ziemi? Uprzywilejowany rolnik czy KOWR?

Od początku 2020 r. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa 361 razy skorzystał z prawa pierwokupu gruntów rolnych. Ministerstwo rolnictwa zapewnia, że KOWR robi tak tylko na podstawie i w granicach prawa i nie ma w tym żadnej dowolności. Jak działa prawo pierwokupu ziemi rolniczej?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)