Czy brat ma prawo do dopłat bezpośrednich, jeśli jest współwłaścicielem ziemi?
Jeden z rolników-Czytelników TPR chciałby wiedzieć czy jego brat może domagać się połowy z dopłat bezpośrednich do gruntów rolnych. Co prawda obaj są współwłaścicielami ziemi, ale tylko nasz Czytelnik ją użytkuje, a jego brat nie ma nic wspólnego z rolnictwem. Czy rolnik musi oddać bratu połowę z dopłat?
– Rodzice przepisali gospodarstwo rolne na mnie i na brata. Brat mieszka w mieście i nie ma nic wspólnego z rolnictwem. Ziemię obrabiam tylko ja. On w niczym mi nie pomaga. Wnioski o dopłaty do tej pory składałem sam, na co brat wyraził zgodę. W tym roku stwierdził, że powinienem zwracać mu połowę dopłat. Czy to prawda? – dopytuje się jeden z Czytelników "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Czy współwłaściciel gruntów rolnych ma prawo do dopłat bezpośrednich, jeśli prowadzi gospodarstwa rolnego?
– Brat nie ma prawa do płatności, jeżeli nie jest współposiadaczem gospodarstwa rolnego. Wynika to z ustawy z 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, a w szczególności z jej art. 8 ust. 1 pkt 2. Wskazuje on, że jednolita płatność obszarowa, płatność za zazielenienie, płatność dla młodych rolników, płatność dodatkowa i płatności związane do powierzchni upraw są przyznawane do powierzchni działki rolnej będącej w posiadaniu rolnika w dniu 31 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tych płatności. Jeżeli Pan uprawia wszystkie grunty, to znaczy, że jest Pan w ich posiadaniu (mimo że jest Pan właścicielem jedynie udziału wynoszącego 1/2 całości) i tylko Panu należą się płatności. W przypadku prawa do płatności ważny jest stan faktyczny, czyli posiadanie gruntu, a nie to, czy posiadacz jest wyłącznym właścicielem.
Dopłaty bezpośrednie należą się rolnikowi, który faktycznie użytkuje grunty rolne
Potwierdza to orzecznictwo sądowe, m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 14 kwietnia 2021 r. (sygn. akt: I SA/Bk 128/21), w którym stwierdzono, że istotą płatności jest pomoc temu producentowi rolnemu, który faktycznie użytkuje grunty rolne. Chodzi tu o osobę, która decyduje o profilu upraw i dokonuje swobodnie zabiegów agrotechnicznych oraz zbiera plony, a nie osobę, której przysługuje jedynie formalnie tytuł prawny do zadeklarowanych gruntów.
Sąd może przyznać rolnikowi całe gospodarstwo, ale z obowiązkiem spłaty brata
Może warto rozważyć w tej sytuacji złożenie do sądu wniosku o zniesienie współwłasności? W myśl art. 213 k.c., jeżeli zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego przez podział między współwłaścicieli byłoby sprzeczne z zasadami prawidłowej gospodarki rolnej, sąd przyzna to gospodarstwo temu współwłaścicielowi, na którego wyrażą zgodę wszyscy współwłaściciele. Przyznanie przez sąd gospodarstwa rolnego następuje z uwzględnieniem przepisów ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego.
Oznacza to, że gospodarstwo może być przyznane w wyniku zniesienia współwłasności tylko rolnikowi indywidualnemu. Ponadto art. 214 § 1 k.c. przewiduje, że w razie braku zgody wszystkich współwłaścicieli co do tego, komu ma przypaść gospodarstwo rolne, sąd przyzna gospodarstwo rolne temu z nich, który je prowadzi lub stale w nim pracuje, chyba że interes społeczno-gospodarczy przemawia za wyborem innego współwłaściciela.
W razie przyznania Panu gospodarstwa trzeba się liczyć z obowiązkiem spłaty brata. W myśl art. 216 k.c., wysokość przysługujących współwłaścicielom spłat z gospodarstwa rolnego ustala się stosownie do ich zgodnego porozumienia. W razie braku takiego porozumienia spłaty przysługujące współwłaścicielom mogą być obniżone.
Przy określaniu stopnia ich obniżenia bierze się pod uwagę:
- typ, wielkość i stan gospodarstwa rolnego będącego przedmiotem zniesienia współwłasności;
- sytuację osobistą i majątkową współwłaściciela zobowiązanego do spłat i współwłaściciela uprawnionego do ich otrzymania.
Możliwe jest rozłożenie spłat przez sąd na raty lub odroczenie terminu ich zapłaty. W razie rozłożenia spłat na raty terminy ich uiszczenia nie mogą łącznie przekraczać lat dziesięciu.
Alicja Moroz
Fot. pixabay
Alicja Moroz
Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Redakcyjna prawniczka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Najważniejsze tematy