Czy miesięczny okres wypowiedzenia dzierżawy jest zgodny z prawem? Co z zasiewami?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy miesięczny okres wypowiedzenia dzierżawy jest zgodny z prawem? Co z zasiewami?

16.02.2023autor: dr Aneta Suchoń

Od kilku lat mam zawartą umowę dzierżawy gruntów rolnych ze starostwem. W związku z tym, że wygasa za dwa miesiące, otrzymałem do niej aneks. Prócz przedłużenia terminu jest także nowe postanowienie, że umowę można wypowiedzieć z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Czy jest to zgodne z przepisami? Umowa ma zostać zawarta na 3 lata. Co z zasiewami, jeżeli umowa zostanie wypowiedziana przed zebraniem plonów?

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy można wypowiedzieć umowę zawartą na czas określony?
  • Czy musi zostać określona przyczyna wypowiedzenia?
  • Co  zasiewami przy wypowiedzeniu umowy dzierżawy?

Kiedy można wypowiedzieć umowę zawartą na czas określony?

Umowę zawartą na czas oznaczony można, co do zasady, wypowiedzieć tylko w przypadkach wskazanych w Kodeksie cywilnym, na przykład gdy dzierżawca nie płaci czynszu. Według art. 673 k.c. w związku z art. 694 k.c., jeżeli czas trwania dzierżawy nie jest oznaczony, zarówno wydzierżawiający, jak i dzierżawca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych. Zatem skoro umowa ma być zawarta na czas oznaczony, to powinny być podane przyczyny w umowie dzierżawy pozwalające na wypowiedzenie, np. wydzierżawiające ma zamiar sprzedać grunt rolny.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 10 lutego 2020 r. (sygn. akt: V ACa 110/19) wskazuje, że art. 673 § 3 k.c. nie precyzuje, jak ma wyglądać określenie „wypadków”, o których mowa w tym przepisie. Przyjmuje się jednak, że chodzi tu o wskazanie sytuacji, w których może nastąpić wypowiedzenie. Z językowego punktu widzenia wypadek to zdarzenie, wydarzenie, fakt. Zatem postanowienia umowy ograniczające się jedynie do stwierdzenia, że dopuszczalne jest wypowiedzenie umowy najmu (dzierżawy) zawartej na czas określony byłyby niezgodne z omawianym przepisem. Nie jest więc dopuszczalne wypowiedzenie takiej umowy, jeżeli nie wymieniono w niej wyraźnie przyczyn uzasadniających takie wypowiedzenie. Strony mogą poza zasięgiem przepisów bezwzględnie obowiązujących dowolnie określić przyczyny wypowiedzenia umowy w taki sposób, by zabezpieczały one ich interesy.

r e k l a m a

Czy musi zostać określona przyczyna wypowiedzenia?

Natomiast w przypadku umowy zawartej na czas nieoznaczony można swobodnie wypowiedzieć umowę bez podawania przyczyny. Musi to nastąpić zgodnie z terminami określonymi w umowie, a jeżeli nie zostały ustalone w kontrakcie – zgodnie z Kodeksem cywilnym. Według art. 704 k.c. w braku odmiennej umowy dzierżawę gruntu rolnego można wypowiedzieć na jeden rok naprzód na koniec roku dzierżawnego, inną zaś dzierżawę na 6 miesięcy naprzód przed upływem roku dzierżawnego.

Nie ulega wątpliwości, że miesięczny termin wypowiedzenia nie uwzględnia specyfiki prowadzenia działalności rolniczej na gruntach rolnych – jest zbyt krótki.

Co  zasiewami przy wypowiedzeniu umowy dzierżawy?

Jeżeli chodzi o zasiewy, to według art. 706 k.c., jeżeli przy zakończeniu dzierżawy dzierżawca gruntu rolnego pozostawia zgodnie ze swym obowiązkiem zasiewy, może on żądać zwrotu poczynionych na te zasiewy nakładów o tyle, o ile wbrew wymaganiom prawidłowej gospodarki nie otrzymał odpowiednich zasiewów przy rozpoczęciu dzierżawy.

dr hab. neta Suchoń, prof. UAM
fot. arch. red.

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

3 zasady wyboru dobrego materiału siewnego na wiosnę

Zbliża się czas podejmowania decyzji o wysiewie zbóż wiosną. Zanim jednak rolnik zdecyduje, kiedy siać, musi zdecydować się jakie gatunki zbóż będzie uprawiał. Jedną z ważniejszych czynników jest wybór materiału siewnego. Jednak najczęściej w tym momencie rolników dopada największa rozterka - postawić na jakość czy sugerować się cena. Nie jest to łatwa decyzja. Zwłaszcza w obecnych czasach.

czytaj więcej

560 ha gruntów z Top Farms trafi do rolników. Są już wykazy działek

560 ha gruntów z Top Farms trafi do opolskich rolników. Od 16 lutego są już dostępne wykazy działek. Kiedy KOWR ogłosi przetargi?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Czy umowa ustna wystarczy między rolnikiem ryczałtowym i VAT-owcem?

Nasz Czytelnik, czynny podatnik VAT, użycza swojemu synowi, rolnikowi ryczałtowemu, magazyn i dzierżawi mu grunty rolne. Czy rolnik musi przedstawić umowy w Urzędzie Skarbowym, jeśli ma tylko umowy ustne? Jak rozlicza się VAT w takim przypadku?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)