Z artykułu dowiesz się
- Kiedy można wypowiedzieć umowę zawartą na czas określony?
- Czy musi zostać określona przyczyna wypowiedzenia?
- Co zasiewami przy wypowiedzeniu umowy dzierżawy?
Z artykułu dowiesz się
Umowę zawartą na czas oznaczony można, co do zasady, wypowiedzieć tylko w przypadkach wskazanych w Kodeksie cywilnym, na przykład gdy dzierżawca nie płaci czynszu. Według art. 673 k.c. w związku z art. 694 k.c., jeżeli czas trwania dzierżawy nie jest oznaczony, zarówno wydzierżawiający, jak i dzierżawca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych. Zatem skoro umowa ma być zawarta na czas oznaczony, to powinny być podane przyczyny w umowie dzierżawy pozwalające na wypowiedzenie, np. wydzierżawiające ma zamiar sprzedać grunt rolny.
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 10 lutego 2020 r. (sygn. akt: V ACa 110/19) wskazuje, że art. 673 § 3 k.c. nie precyzuje, jak ma wyglądać określenie „wypadków”, o których mowa w tym przepisie. Przyjmuje się jednak, że chodzi tu o wskazanie sytuacji, w których może nastąpić wypowiedzenie. Z językowego punktu widzenia wypadek to zdarzenie, wydarzenie, fakt. Zatem postanowienia umowy ograniczające się jedynie do stwierdzenia, że dopuszczalne jest wypowiedzenie umowy najmu (dzierżawy) zawartej na czas określony byłyby niezgodne z omawianym przepisem. Nie jest więc dopuszczalne wypowiedzenie takiej umowy, jeżeli nie wymieniono w niej wyraźnie przyczyn uzasadniających takie wypowiedzenie. Strony mogą poza zasięgiem przepisów bezwzględnie obowiązujących dowolnie określić przyczyny wypowiedzenia umowy w taki sposób, by zabezpieczały one ich interesy.
Natomiast w przypadku umowy zawartej na czas nieoznaczony można swobodnie wypowiedzieć umowę bez podawania przyczyny. Musi to nastąpić zgodnie z terminami określonymi w umowie, a jeżeli nie zostały ustalone w kontrakcie – zgodnie z Kodeksem cywilnym. Według art. 704 k.c. w braku odmiennej umowy dzierżawę gruntu rolnego można wypowiedzieć na jeden rok naprzód na koniec roku dzierżawnego, inną zaś dzierżawę na 6 miesięcy naprzód przed upływem roku dzierżawnego.
Nie ulega wątpliwości, że miesięczny termin wypowiedzenia nie uwzględnia specyfiki prowadzenia działalności rolniczej na gruntach rolnych – jest zbyt krótki.
Jeżeli chodzi o zasiewy, to według art. 706 k.c., jeżeli przy zakończeniu dzierżawy dzierżawca gruntu rolnego pozostawia zgodnie ze swym obowiązkiem zasiewy, może on żądać zwrotu poczynionych na te zasiewy nakładów o tyle, o ile wbrew wymaganiom prawidłowej gospodarki nie otrzymał odpowiednich zasiewów przy rozpoczęciu dzierżawy.
dr hab. neta Suchoń, prof. UAM
fot. arch. red.
dr Aneta Suchoń
Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.
Najważniejsze tematy