Czy umowa ustna wystarczy między rolnikiem ryczałtowym i VAT-owcem?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy umowa ustna wystarczy między rolnikiem ryczałtowym i VAT-owcem?

10.02.2023autor: Roman Włodarz

Nasz Czytelnik, czynny podatnik VAT, użycza swojemu synowi, rolnikowi ryczałtowemu, magazyn i dzierżawi mu grunty rolne. Czy rolnik musi przedstawić umowy w Urzędzie Skarbowym, jeśli ma tylko umowy ustne? Jak rozlicza się VAT w takim przypadku?

Umowy ustne między rolnikami

W czasie kontroli skarbowej US zażądał umowy użyczenia magazynu mojemu synowi oraz umów dzierżawnych na grunty rolne. Jaki jest cel takich zapytań i czy muszę takie umowy przedstawić, nawet jeśli mam tylko umowy ustne? Jestem podatnikiem czynnym VAT, a syn jest rolnikiem ryczałtowym.

Marek S. (woj. łódzkie)

Kontrola skarbowa u rolnika: co sprawdzi US?

Kontrola skarbowa, zgodnie z Ordynacją podatkową, może obejmować każdy aspekt ekonomiczno-prawny działalności podatnika, w celu ustalenia prawidłowości wyliczenia należności podatkowych – tutaj – prawidłowości naliczania i rozliczania VAT.
Użyczanie składników majątkowych podatnika czynnego jest traktowane, w świetle art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, jako czynność opodatkowana, jeśli podatnikowi przy ich zakupie lub budowie przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Zatem użyczanie synowi magazynu wybudowanego w okresie funkcjonowania w statusie podatnika czynnego (albo innego składnika majątku) powinno być obłożone stawką 23% VAT.

Jeśli syn jest rolnikiem ryczałtowym, takie naliczenie VAT jest jednostronną czynnością użyczającego (wpis do ewidencji sprzedaży VAT i do JPK-7) i nie może być udokumentowane fakturą VAT. W praktyce najlepiej naliczyć VAT od lokalnej wartości rynkowej czynszu dzierżawnego, a przed tym zawrzeć z synem stosowną umowę użyczenia.

W przypadku żądania umów dzierżawnych gruntu rolnego, kontrolujący sprawdza, czy zakupy opodatkowane środków produkcji odpowiadają sprzedaży opodatkowanej. Brak pisemnych umów dzierżawy gruntu nie jest wadą prawną, bo takie umowy są ważne, jednak US zażąda oświadczeń albo okazania wniosku o płatności powierzchniowe. Jeśli wolumen sprzedaży opodatkowanej u ojca – czynnego podatnika VAT będzie zgodny z wielkością zakupu np. nawozów, paliwa, ś.o.r., to nie będzie sankcji.

Prawdopodobnie w omawianym przypadku US powziął podejrzenie, że ojciec kupuje środki produkcji dla syna na siebie i rozlicza VAT. W takim przypadku grozi sankcja podatkowa w wysokości odpowiadającej 30% kwoty zaniżenia zobowiązania podatkowego albo kwoty zawyżenia zwrotu różnicy podatku, zwrotu podatku naliczonego.

Roman Włodarz, ekspert VAT
fot. Sierszeńska

autor Roman Włodarz

Roman Włodarz

Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady prawne

Zadatek, zaliczka czy wpłata: kiedy przysługuje podwójny zwrot zadatku?

Nasz Czytelnik w ramach przedwstępnej umowy sprzedaży ziemi wpłacił zadatek, a kiedy nie doszło do zakupu, chciał odzyskać pieniądze. Czy przysługuje mu podwójny zwrot zadatku?

czytaj więcej

Czy miesięczny okres wypowiedzenia dzierżawy jest zgodny z prawem? Co z zasiewami?

Od kilku lat mam zawartą umowę dzierżawy gruntów rolnych ze starostwem. W związku z tym, że wygasa za dwa miesiące, otrzymałem do niej aneks. Prócz przedłużenia terminu jest także nowe postanowienie, że umowę można wypowiedzieć z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Czy jest to zgodne z przepisami? Umowa ma zostać zawarta na 3 lata. Co z zasiewami, jeżeli umowa zostanie wypowiedziana przed zebraniem plonów?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Korekta VAT po przejściu na ryczałt

Nasz Czytelnik od 2005 roku jest podatnikiem czynnym, a w 2022 roku powrócił do zwolnienia. Czy podlega korekcie VAT, jeśli przez ten czas nabył ciągnik rolniczy, kilka maszyn uprawowych i silosy zbożowe? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)