Z artykułu dowiesz się
- jakie uprawnienia ma komornik?
- czy dłużnik musi złożyć wykaz majątku?
- czy komornik może nałożyć karą na dłużnika?
Z artykułu dowiesz się
Zgodnie z art. 801 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli wierzyciel nie wskaże majątku pozwalającego na zaspokojenie świadczenia, komornik z urzędu:
Artykuł 801 [1] § 1–3 k.p.c. przewiduje, że dłużnik składa komornikowi na piśmie lub ustnie do protokołu wykaz majątku wraz z oświadczeniem o jego prawdziwości i zupełności pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Wzywając dłużnika do złożenia wykazu majątku, komornik uprzedza go o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia oraz poucza, że w razie niezłożenia wykazu majątku wierzyciel może zlecić komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika.
Jeżeli dłużnik bez usprawiedliwionej przyczyny nie złoży wykazu majątku wraz z oświadczeniem o jego prawdziwości i zupełności albo nie udzieli odpowiedzi na zadane mu pytanie, komornik może ukarać go grzywną. Jeżeli dłużnik mimo ukarania go grzywną nie złoży takiego wykazu wraz z oświadczeniem, komornik na wniosek wierzyciela zwróci się do sądu o nakazanie przymusowego doprowadzenia dłużnika w celu złożenia wykazu majątku wraz z oświadczeniem o jego prawdziwości i zupełności.
Państwa Syn powinien więc zastosować się do wezwania komornika. Jeżeli ze złożonego oświadczenia wynikać będzie, że nie posiada majątku, z którego można by pokryć koszty postępowania egzekucyjnego, komornik będzie prowadził postępowanie tylko wtedy, jeśli wierzyciel zleci mu poszukiwanie majątku dłużnika. W przeciwnym razie komornik zapewne umorzy postępowanie. Powinien to zrobić z urzędu, gdy jest oczywiste, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych.
Alicja Moroz
Fot. Pixabay
Michał Czubak
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy