Czy komornik może wezwać syna do złożenia wykazu majątku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy komornik może wezwać syna do złożenia wykazu majątku?

27.09.2020autor: Michał Czubak

Komornik prowadzi egzekucję wobec naszego syna, który obecnie nie pracuje. Mieszka u nas i jest na naszym utrzymaniu. Komornik wezwał go do złożenia wykazu majątku. Czy syn ma obowiązek to zrobić, skoro nic nie posiada?

Z artykułu dowiesz się

  • jakie uprawnienia ma komornik?
  • czy dłużnik musi złożyć wykaz majątku?
  • czy komornik może nałożyć karą na dłużnika?

Jakie uprawnienia ma komornik?

Zgodnie z art. 801 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli wierzyciel nie wskaże majątku pozwalającego na zaspokojenie świadczenia, komornik z urzędu:

  • ustala majątek dłużnika w zakresie znanym mu z innych prowadzonych postępowań albo na podstawie publicznie dostępnych źródeł informacji, albo rejestrów, do których ma dostęp drogą elektroniczną,
  • wzywa dłużnika do złożenia wykazu majątku.
r e k l a m a

Czy dłużnik musi złożyć wykaz majątku?

Artykuł 801 [1] § 1–3 k.p.c. przewiduje, że dłużnik składa komornikowi na piśmie lub ustnie do protokołu wykaz majątku wraz z oświadczeniem o jego prawdziwości i zupełności pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Wzywając dłużnika do złożenia wykazu majątku, komornik uprzedza go o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia oraz poucza, że w razie niezłożenia wykazu majątku wierzyciel może zlecić komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika.

Czy komornik może nałożyć karą na dłużnika?

Jeżeli dłużnik bez usprawiedliwionej przyczyny nie złoży wykazu majątku wraz z oświadczeniem o jego prawdziwości i zupełności albo nie udzieli odpowiedzi na zadane mu pytanie, komornik może ukarać go grzywną. Jeżeli dłużnik mimo ukarania go grzywną nie złoży takiego wykazu wraz z oświadczeniem, komornik na wniosek wierzyciela zwróci się do sądu o nakazanie przymusowego doprowadzenia dłużnika w celu złożenia wykazu majątku wraz z oświadczeniem o jego prawdziwości i zupełności.

Państwa Syn powinien więc zastosować się do wezwania komornika. Jeżeli ze złożonego oświadczenia wynikać będzie, że nie posiada majątku, z którego można by pokryć koszty postępowania egzekucyjnego, komornik będzie prowadził postępowanie tylko wtedy, jeśli wierzyciel zleci mu poszukiwanie majątku dłużnika. W przeciwnym razie komornik zapewne umorzy postępowanie. Powinien to zrobić z urzędu, gdy jest oczywiste, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady prawne

Zakup ciągnika obciążonego długiem. Czy komornik może go zabrać?

Pytanie: Kupiliśmy ciągnik wpisany do rejestru zastawów, ale nie było to ujawnione w dowodzie rejestracyjnym. Teraz komornik prowadzi z niego egzekucję. Czy postępuje zgodnie z prawem?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Korona-program. Pieniądze mają trafić do rolników jeszcze w tym roku

Sejm rozpoczął pracę nad ustawą, która ma umożliwić rolnikom uzyskanie pomocy w związku z pandemią koronawirusa. Do rozdysponowania jest 1 miliard złotych. Rząd chce, aby rolnicy otrzymali te pieniądze jeszcze w tym roku.  

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)