Zakup ciągnika obciążonego długiem. Czy komornik może go zabrać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zakup ciągnika obciążonego długiem. Czy komornik może go zabrać?

04.08.2020autor: adw. Mikołaj Pomin

Pytanie: Kupiliśmy ciągnik wpisany do rejestru zastawów, ale nie było to ujawnione w dowodzie rejestracyjnym. Teraz komornik prowadzi z niego egzekucję. Czy postępuje zgodnie z prawem?

Odpowiedź: Rejestr zastawów wprowadzony ustawą z 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (t.j. DzU z 2018 r., poz. 2017). Zastaw rejestrowy ma zabezpieczać wierzytelność, np. banku z tytułu udzielenia kredytu czy pożyczki na zakup pojazdu, maszyny itp.

Zastaw jest ograniczonym prawem rzeczowym, dla którego powstania konieczne jest zawarcie umowy w formie pisemnej (pod rygorem nieważności) oraz wpisanie do rejestru zastawów. Dla ważności zastawu rejestrowego nie jest natomiast konieczne ujawnienie go w dowodzie rejestracyjnym. Brak wpisu w dowodzie nie stanowi zatem o braku zastawu.

Odnosząc powyższe do pytania Czytelnika wskazać należy, że wierzyciel miał prawo wszcząć egzekucję z ciągnika objętego zastawem ujawnionym w rejestrze, bowiem zastaw ten jest skuteczny wobec nowego nabywcy. Kupując zastawiony ciągnik nabywca zgodził się bowiem niejako automatycznie na odpowiedzialność za zabezpieczone nim zobowiązanie.

Należy zaznaczyć, że rejestr zastawów wraz ze znajdującymi się w nim dokumentami jest jawny (rozdział 8 ustawy). Oznacza to, że każdy może domagać się informacji, czy dany przedmiot lub prawo są przedmiotem zastawu. Odpisy z rejestru zastawów, stanowiące dowód wpisu, a także zaświadczenia o braku wpisu zastawcy lub zastawcy i przedmiotu zastawu wydawane są na wniosek każdego, kto tego zażąda. Rejestr zastawów prowadzą sądy rejonowe (sądy gospodarcze). Sądem miejscowo właściwym dla dokonania wpisu jest sąd, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania (siedziba) zastawcy.

Z powyższego wynika, że przed transakcją kupujący winni byli sprawdzić w rejestrze zastawów, czy nabywany ciągnik nie jest tam ujawniony. Dopiero po uzyskaniu zaświadczenia winni ewentualnie przystąpić do transakcji. Obecnie mogą jedynie domagać się od sprzedawcy zwrotu zapłaconej za ciągnik ceny sprzedaży, pomniejszonej o kwotę pozostałą po spłacie wierzyciela, na którego rzecz ustanowiono zastaw.

adw. Mikołaj Pomin

autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Prawnik w redakcji "top agrar Polska".

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy komornik może wezwać syna do złożenia wykazu majątku?

Komornik prowadzi egzekucję wobec naszego syna, który obecnie nie pracuje. Mieszka u nas i jest na naszym utrzymaniu. Komornik wezwał go do złożenia wykazu majątku. Czy syn ma obowiązek to zrobić, skoro nic nie posiada?

czytaj więcej
Porady prawne

Egzekucja nakazu zapłaty po śmierci dłużnika

Pytanie: Co robić, gdy zmarł dłużnik. Mam wyrok sądowy nakazujący zapłatę.

czytaj więcej
Porady prawne

Kupno ziemi z usuniętym humusem

Pytanie: Podpisałem umowę przedwstępną kupna ziemi i wpłaciłem zadatek. Po umowie na grunt weszła ekipa naprawiająca sieci elektryczne po wichurach i zniszczyła humus na powierzchni kilku hektarów. Czy mam obowiązek tę ziemię kupić? Co ze szkodami?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)