Czy dzierżawca może żądać ustanowienia służebności drogi?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy dzierżawca może żądać ustanowienia służebności drogi?

19.10.2022autor: Alicja Moroz

Dzierżawię od sąsiada pole. Jest do niego bardzo trudny dojazd. Chciałem się dogadać z właścicielem przylegającej działki, żeby jeździć częściowo po jego gruncie, ale on się nie zgadza. Czy mogę wnieść do sądu sprawę o wytyczenie drogi koniecznej?

Z artykułu dowiesz się

  • Czy dzierżawca może wystąpić o ustanowienie służebności gruntowej?
  • Na czym polega służebność gruntowa?
  • Czym jest służebność drogi koniecznej?

Czy dzierżawca może wystąpić o ustanowienie służebności gruntowej?

O ustanowienie służebności gruntowej, w tym drogi koniecznej, może wystąpić – co do zasady – tylko właściciel lub współwłaściciel nieruchomości.

r e k l a m a

Na czym polega służebność gruntowa?

W myśl art. 285 Kodeksu cywilnego, służebność gruntowa polega na tym, że nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega na tym, że:

  • właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, lub

  • właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, albo

  • właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu przysługują względem nieruchomości władnącej.

Czym jest służebność drogi koniecznej?

Służebność drogi koniecznej jest szczególnym rodzajem służebności gruntowej. Zgodnie z art. 145 k.c., jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej, czyli drogi koniecznej. Przeprowadzenie drogi koniecznej następuje z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości niemającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić.

Służebność gruntowa, w tym służebność drogi koniecznej, trwa na nieruchomości obciążonej i przynosi korzyść nieruchomości władnącej niezależnie od osoby aktualnego właściciela.

Wniosek o ustanowienie służebności gruntowej może też złożyć użytkownik wieczysty nieruchomości pozbawionej dostępu do drogi publicznej oraz spółdzielnia produkcyjna – niezależnie od tego, czy jest właścicielem gruntu. Ustanowienia drogi koniecznej może się także domagać posiadacz samo­istny, ale wtedy będzie to jedynie służebność osobista, związana z jego osobą. Posiadanie samoistne polega na władaniu rzeczą tak, jak robi to właściciel. Dzierżawca nie jest posiadaczem samoistnym, tylko posiadaczem zależnym. Panu zatem uprawnienie do wystąpienia z takim wnioskiem nie przysługuje.

Alicja Moroz
fot. M. Szymańska

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik zbierał kukurydzę i nie zdążył posprzątać drogi. Trafi przed sąd

Zabrudzenie drogi przez ciągnik rolniczy lub maszynę rolniczą to nie jest żadna nowość, ale czy policja od razu musi karać rolnika?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)