Czy dopłaty bezpośrednie są dziedziczone?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy dopłaty bezpośrednie są dziedziczone?

03.11.2020autor: Michał Czubak

Dwa tygodnie temu zmarł mój tato, który prowadził gospodarstwo i złożył wniosek o płatności bezpośrednie. Komu one teraz przysługują?

Z artykułu dowiesz się

  • jakie działania musi podjąć spadkobierca?
  • czy zawsze płatności bezpośrednie przechodzą na spadkobierców?
  • co w sytuacji, gdy spadkobierców jest więcej?

Czy zawsze płatności bezpośrednie przechodzą na spadkobierców?

Artykuł 27 ustawy o systemie płatności bezpośrednich określa, że w przypadku śmierci rolnika w okresie od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności do dnia doręczenia decyzji w sprawie o ich przyznanie, płatności bezpośrednie przysługują jego spadkobiercy, jeżeli:

  • grunty, które były objęte wnioskiem o przyznanie płatności obszarowych, były w posiadaniu rolnika lub jego spadkobiercy w dniu 31 maja roku, w którym został złożony ten wniosek;
  • zwierzęta, które były objęte wnioskiem o przyznanie płatności związanych do zwierząt, były w posiadaniu rolnika lub jego spadkobiercy przez okres, w jakim posiadanie zwierząt jest warunkiem przyznania tych płatności;
  • spełnia on warunki do przyznania danej płatności, z tym że warunek posiadania numeru identyfikacyjnego uznaje się za spełniony, nawet jeżeli spadkobiercy nadano numer identyfikacyjny, który nie może być wykorzystywany do ubiegania się o przyznanie płatności bezpośrednich.
r e k l a m a

Jakie działania musi podjąć spadkobierca?

Spadkobierca rolnika wstępuje do toczącego się postępowania na jego miejsce na wniosek złożony w terminie 7 miesięcy od dnia otwarcia spadku. We wniosku podaje on numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów oraz dołącza do niego kopię wniosku o wpis do tej ewidencji.

Jakie dokumenty muszą zostać dołączone do wniosku?

Ponadto do wniosku spadkobierca rolnika dołącza prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo – w przypadku gdy nie zostało zakończone postępowanie sądowe o stwierdzenie nabycia spadku:

  • zaświadczenie sądu o zarejestrowaniu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku albo
  • kopię wniosku o stwierdzenie nabycia spadku – potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez sąd albo upoważnionego pracownika Agencji, wraz z potwierdzeniem (zatwierdzoną kopią) nadania tego wniosku na poczcie, albo
  • zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza.

Co w sytuacji, gdy spadkobierców jest więcej?

Jeżeli do nabycia spadku uprawnionych jest więcej spadkobierców rolnika niż jeden, spadkobierca wstępujący do postępowania w sprawie o przyznanie płatności bezpośrednich składa wraz z postanowieniem sądu oświadczenia pozostałych spadkobierców o wyrażeniu zgody na jego wstąpienie na miejsce rolnika i przyznanie mu tych płatności.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kto dostanie dopłaty rolno-środowiskowo-klimatyczne po przekazaniu gospodarstwa?

W związku z otrzymaniem emerytury rolniczej, przekazałem synowi w październiku w drodze dożywocia grunty rolne. Na część z nich złożyłem wniosek o dopłaty rolnośrodowiskowo-klimatyczne. Komu przysługują te płatności: mnie czy synowi?

czytaj więcej

Koniec środków na ubezpieczenia z dopłatą

W tym roku rolnicy nie będą już mieli szans ubezpieczyć uprawy z dopłatą, daje do zrozumienia Grzegorz Puda, minister rolnictwa.

czytaj więcej

Dopłaty bezpośrednie 2020: niemal 7 mld złotych zaliczek trafiło do rolników

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) podała, że na konta rolników trafiło już 6,7 mld złotych zaliczek dopłat bezpośrednich i kolejne 20 mln złotych zaliczek dopłat obszarowych z PROW. Ilu rolników już dostało dotacje?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)