Czy ARiMR musi zapowiedzieć kontrolę w gospodarstwie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy ARiMR musi zapowiedzieć kontrolę w gospodarstwie?

01.07.2020autor: Michał Czubak

Czy ARiMR powinna poinformować mnie o terminie przeprowadzanych w gospodarstwie kontroli związanych z płatnościami bezpośrednimi? Co w sytuacji, gdy będzie przeprowadzana kontrola, a mnie nie będzie na miejscu?

Z artykułu dowiesz się

  • kontrole zapowiedziane czy nie?
  • kiedy konieczna jest obecność beneficjenta kontroli?

Kontrole na miejscu mogą zostać zapowiedziane, pod warunkiem że nie koliduje to z ich celem lub skutecznością

Zapowiedzenie kontroli następuje z wyprzedzeniem ściśle ograniczonym do niezbędnego minimum i nie przekracza 14 dni. Jednakże w przypadku kontroli na miejscu odnoszących się do wniosków o przyznanie pomocy związanej z produkcją zwierząt gospodarskich lub wniosków o płatność w ramach środków wsparcia związanych z produkcją zwierzęcą, zapowiedzenie nie przekracza 48 godzin, z wyjątkiem należycie uzasadnionych przypadków. Tak wskazuje art. 25 Rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 809/2014 z dnia 17 lipca 2014 r. ustanawiającego zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 w odniesieniu do zintegrowanego systemu zarządzania i kontroli, (...) (Dz.U.UE.L2014.227.69).
r e k l a m a

Obecność beneficjenta kontroli nie jest konieczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny z siedzibą w Rzeszowie w wyroku z 30 lipca 2019 r. (sygn. akt: I SA/Rz 299/19) stwierdził, iż zawiadomienie beneficjenta o kontroli jest wykonywane, gdy jego obecność jest niezbędna do jej przeprowadzenia. Takiej potrzeby nie ma w przypadku kontroli kwalifikowalności powierzchni gruntów. Zakres tej kontroli nie powoduje konieczności wizyty w siedzibie gospodarstwa, np. w celu weryfikacji dokumentacji lub wymogów, ewentualnie realizacji innych czynności wymagających obecności rolnika. Niezależnie od tego, a nawet wyniku kontroli z czynności na miejscu sporządza się raport, w stosunku do którego rolnik może wnieść zastrzeżenia (art. 37 ust. 6 i 7 ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego).

Podobnie orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny z siedzibą w Bydgoszczy w wyroku z 27 marca 2018 r. (sygn. akt: II SA/Bd 529/17), który stwierdził, iż brak jest obowiązku powiadamiania beneficjenta o kontroli. Zdaniem sądu, co do zasady kontrole na miejscu nie powinny być zapowiadane, chyba że obecność beneficjenta jest niezbędna.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Komu przysługuje odszkodowanie za krzywdy wyrządzone w wyniku obowiązkowych dostaw?

Kilkanaście lat temu wystąpiłem do sądu o odszkodowanie, ponieważ mój ojciec kilka razy siedział w więzieniu za to, że nie wywiązywał się z obowiązkowych dostaw. Miał narzucony duży kontyngent zbóż, ziemniaków, mleka i jałówek, czemu nie mógł sprostać mimo ciężkiej pracy. Sąd oddalił mój wniosek, bo stwierdził, że ojciec nie stawiał oporu wobec komunistycznej władzy. Potem dowiedziałem się, że w naszej wsi i sąsiednich są osoby, które w podobnej sytuacji dostały odszkodowania. Wtedy się od tego wyroku nie odwołałem, ale słyszałem, że te sprawy się nie przedawniają. Czy mam jeszcze szansę na uzyskanie jakiegoś zadośćuczynienia za krzywdy wyrządzone memu ojcu i całej naszej rodzinie?

czytaj więcej

Przez zły dobór herbicydów plon pszenicy o 2 tony niższy!

Odpowiednia strategia ochrony zbóż może spowodować, że plon pszenicy może być o około 2 tony z ha. Dotyczy to m.in. odpowiedniego doboru herbicydów na miotłę zwyczajną, co pokazują doświadczenia na polach pod Bartoszycami. W przypadku zasiewów na kilkadziesiąt czy 100 ha jest to ogromny zysk lub strata dla rolnika.

czytaj więcej

Kalendarz biodynamiczny na lipiec 2020

Czas zaplanować lipcowe prace w ogrodzie! W tym miesiącu jest możliwe jeszcze sianie warzyw, ale skupiamy się jednak na zabiegach pielęgnacyjnych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)