- Jakie kroki powinien podjąć oszukany rolnik?
- Kiedy udać się do sądu po należną rolnikowi kwotę?
- Skąd pobrać formularze potrzebne do wytoczenia sprawcy cywilnej?
Jakie kroki w pierwszej kolejności powinien podjąć oszukany rolnik?
Najpierw powinien Pan wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru pisemne wezwanie do zapłaty zaległej kwoty. W piśmie tym należy nawiązać do faktury, wezwać do zapłaty (czyli dokonania przelewu), w ciągu np. 10 dni, i podać numer konta bankowego, na który należy dokonać wpłaty. Na końcu pisma należy zaznaczyć, że w przypadku nieuiszczenia kwoty w wyznaczonym terminie od otrzymania pisma sprawa zostanie skierowana do sądu. Proszę pamiętać, że ma Pan prawo naliczać odsetki ustawowe od kolejnego dnia, kiedy minął termin zapłaty.
Kiedy udać się do sądu po należną rolnikowi kwotę?
Jeśli wysłane pismo nie poskutkuje, najlepiej skierować sprawę na drogę sądową.
W tym celu należy złożyć powództwo w sądzie i opłacić opłatę sądową. Może Pan także skorzystać z postępowania nakazowego. Według art. 4841 Kodeksu postępowania cywilnego, nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym wydaje się na wniosek powoda zgłoszony w pozwie. Zgodnie z art. 485 § 1 k.p.c., sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, jeżeli fakty uzasadniające dochodzone roszczenie są udowodnione dołączonym do pozwu:
- dokumentem urzędowym,
- zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem,
- wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu.
Sąd wydaje nakaz zapłaty, od którego pozwany może wnieść zarzut
Sąd wydaje nakaz zapłaty, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego. Kodeks postępowania cywilnego określa także, że w nakazie zapłaty sąd nakazuje pozwanemu, by w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu zaspokoił roszczenie w całości wraz z kosztami albo wniósł środek zaskarżenia. Nakaz zapłaty doręcza się stronom.
Pozwanemu nakaz zapłaty doręcza się z odpisem pozwu, z odpisami załączników do pozwu oraz pouczeniem o terminie i sposobie zaskarżenia nakazu oraz skutkach jego niezaskarżenia. Nakaz zapłaty, od którego nie wniesiono środka zaskarżenia, ma skutki prawomocnego wyroku. Zgodnie z art. 493 § 1 k.p.c., od nakazu zapłaty pozwany może wnieść zarzut.
Skąd pobrać formularze potrzebne do wytoczenia sprawcy cywilnej?
Wzory formularzy sądowych można pobrać ze
strony Ministerstwa Sprawiedliwości.
Może Pan też skorzystać z usług kancelarii radcy prawego lub adwokackiej, która przygotuje dokumenty do sądu. Według art. 554 Kodeksu cywilnego, roszczenia prowadzących gospodarstwa rolne z tytułu sprzedaży płodów rolnych przedawniają się z upływem dwóch lat.
prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym.
fot. Pixabay