Czy poszkodowani w wyniku upadłości ROTR Rypin otrzymają pomoc?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy poszkodowani w wyniku upadłości ROTR Rypin otrzymają pomoc?

08.11.2021

Wszystko wskazuje, że taka możliwość będzie jeszcze w tym roku. Rząd przygotowuje właśnie nowe przepisy, które zakładają rozszerzenie obecnego programu odzyskania należności za mleko sprzedane do bankrutujących spółdzielni.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazała się zapowiedź rozporządzenia Rady Ministrów „zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa”.

 

Trwają postępowania upadłościowe

W uzasadnieniu MRiRW zauważą, że odzyskanie należności za sprzedane produkty rolne nie zawsze jest możliwe w wyniku postępowania upadłościowego, pomimo iż w świetle tych przepisów należności rolników z tytułu umów o dostarczenie produktów z własnego gospodarstwa rolnego należą do pierwszej kategorii należności podlegających zaspokojeniu z funduszów masy upadłościowej. – Aktualnie prowadzone są postępowania upadłościowe w stosunku do podmiotów nabywających od producentów rolnych mleko. Brak możliwości odzyskania należności za sprzedane mleko, a jednocześnie konieczność pozyskania środków niezbędnych do dalszego prowadzenia działalności  spowodował, że poszkodowani producenci rolni znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej – napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

r e k l a m a

 

Pomoc także dla upadłości z 2018 r. 

Z powyższych powodów wprowadzono już przepisy umożliwiające uzyskanie pomocy przez producentów mleka, którzy w 2019 lub 2020 r. co najmniej raz nie otrzymali zapłaty za sprzedane mleko w związku  z wydaniem postanowienia o ogłoszeniu upadłości wobec podmiotu, któremu te mleko zostało sprzedane.

 

Jednakże do MRiRW napływały liczne sygnały o zasadności umożliwienia ubiegania się o pomoc również producentom mleka, którzy nie otrzymali zapłaty także w 2018 r. Dlatego w projekcie rozporządzenia proponuje się udzielanie pomocy finansowej dla producentów mleka, którzy w związku z upadłością podmiotów nabywających mleko w latach 2018–2020 nie otrzymali zapłaty za sprzedane mleko.

 

Szansa dla rolników poszkodowanych przez ROTR Rypin

Taka konstrukcja nowych przepisów może dać szansę dla rolników poszkodowanych w wyniku upadłości ROTR Rypin. Sąd wpisał bowiem do KRS upadłość spółdzielni i wyznaczając syndyka 9 listopada 2018 r. Sprawą rozszerzenia pomocy także na rolników z Rypina zajmowała się już sejmowa komisja rolnictwa. Wtedy MRiRW twierdziło, że musi sytuację głęboko przeanalizować.

 

Dodatkowy nabór suszowy

Jednocześnie w projekcie rozporządzenia MRiRW postanowiono jeszcze raz umożliwić rolnikom złożenie wniosków o pomoc suszową. Takie wnioski można było składać do 15 października 2021 r. ale w związku z awarią Profilu Zaufanego w tym dniu, część producentów rolnych nie miała możliwości wprowadzenia wniosków w obowiązującym terminie.

 

 

WK

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty

Od 2022 roku będzie uzupełniająca płatność podstawowa?

Jeszcze w tym roku będzie ustawa, która wprowadzi od przyszłego roku uzupełniającą płatność podstawową. Rząd chce przeznaczyć na ten cel 400 milionów złotych. W ten sposób małe i średnie gospodarstwa mają osiągnąć średnią unijną dopłat, a potem ją przekroczyć.

czytaj więcej
ASF

Pomoc finansowa na wyrównanie strat w związku z ASF

Do końca listopada hodowcy świń mogą składać wnioski o pomoc finansową w celu wyrównania utraconych dochodów w związku z ASF. Do tej pory zgłosiło się ponad 2700 rolników. Wypłacono 22 mln zł dla 180 beneficjentów. Program pomocy będzie trwał do końca 2023 r.

czytaj więcej
ASF

Jaka jest pomoc rządu dla rolników ze stref ASF?

Jak rząd pomaga rolnikom poszkodowanym przez afrykański pomór świń? Lista programów pomocy jest długa. Jednocześnie staramy się o uruchomienie przez Brukselę nadzwyczajnej pomocy finansowej dla producentów świń w Polsce.

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.