Zgłoś dzika przez aplikację TPR do Inspekcji Weterynaryjnej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zgłoś dzika przez aplikację TPR do Inspekcji Weterynaryjnej

17.12.2020

Tygodnik Poradnik Rolniczy stworzył aplikację na telefon o nazwie „Zgłoś dzika”, która w łatwy sposób pozwala wysłać informację o lokalizacji znalezienia martwego dzika do właściwego powiatowego inspektoratu weterynarii. 

Aplikacja na telefon "Zgłoś dzika"– jak działa?

W celu ułatwienia pracy służbom w aplikacji można także dołączyć zdjęcia obrazujące miejsce wykrycia szczątków padłego zwierzęcia. To skuteczne narzędzie do walki z afrykańskim pomorem świń wśród dzików.
Wiadomo bowiem, że zakażona padlina jest ważnym ogniwem, zarówno jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się wirusa, jak i jego długotrwałą obecność w środowisku oraz w populacji dzików, a kontakt zdrowych dzików z zakażoną padliną jest istotnym mechanizmem transmisji wirusa, odpowiadającym za ponad 50% zakażeń.

r e k l a m a

Dlatego usuwanie padliny zwiększa szanse na skuteczne ograniczenie występowania i rozprzestrzeniania się wirusa. Obok redukcji populacji dzików powinno stanowić podstawowe narzędzie w zwalczaniu ASF. Afrykański pomór świń powoduje wysoką śmiertelność wśród dzików, przewyższając wielokrotnie odstrzał, więc wiele padłych sztuk leży w lasach czy na polach. Nawet jeśli padlina ulegnie rozłożeniu, to ściółka czy gleba wciąż mogą być źródłem zakażenia.

Aplikacja ułatwi służbom szybkie zlokalizowanie padłego dzika i jego utylizację

Dlatego zachęcamy wszystkich do zgłaszania Inspekcji Weterynaryjnej faktu znalezienia martwego dzika za pomocą naszej aplikacji. Informacje o miejscach znajdowania dzików padłych na ASF mogą posłużyć do stworzenia map określających prawdopodobne punkty koncentracji poszukiwań służb.

Aplikacja Zgłoś Dzika” można pobrać za darmo. Jest ona dostępna w sklepie Google Play:

POBIERZ aplikację Zgłoś dzika.

Pobierz aplikację Zgłoś Dzika” za damo i pomóż zwalczać ASF!


Dominika Stancelewska
Zdjęcie: Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Urzędnicy wyznaczyli strefę ASF. Ale przez to ubojnię zamknięto

Producenci trzody chlewnej, których stada znajdą się w strefie z ograniczeniami w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, odczuwają skutki w postaci utrudnień w przemieszczaniu zwierząt i bardzo niskich cen płaconych za żywiec. Nie ma jednak nic gorszego, kiedy gospodarstwo oraz ubojnia zostają objęte czerwoną strefą, ponieważ ktoś błędnie podał nazwę miejscowości, w której odstrzelony dzik okazał się zakażony wirusem ASF.

czytaj więcej

Ostatnia szansa na dotacje dla producentów świń ze strefy ASF

Tylko do wtorku 1 grudnia 2020 roku rolnicy utrzymujący świnie w strefach ASF mogą składać wnioski o dotacje za niższe dochody ze sprzedaży żywca wieprzowego. Kto może liczyć na dotacje? Jakie pieniądze może dostać rolnik?

czytaj więcej

Śruta rzepakowa może dawać dobre efekty w żywieniu świń. Ale jest jeden warunek

Jednym ze składników decydujących o jakości paszy jest białko, które, obok energii, jest najkosztowniejsze. Produkty rzepakowe to dobre źródło białka w żywieniu świń, ale należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z ich składu chemicznego i zawartości substancji antyżywieniowych. Badania pokazują, że mogą być jednak bardzo cennym surowcem, zwłaszcza po poddaniu ich specjalnej obróbce czy fermentacji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)