Chaos z odbiorem świń w strefie ASF w Wielkopolsce
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Chaos z odbiorem świń w strefie ASF w Wielkopolsce

14.05.2020

Ponad 450 gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną w Wielkopolsce, regionie z największą produkcją świń w Polsce, znalazło się w strefach zagrożonej i zapowietrzonej, a sprzedaż zwierząt z nich została zablokowana. W stadach tych znajduje się łącznie niemal 30 tys. świń. Gospodarstwa te obowiązuje bezwzględny zakaz wyprowadzania świń przez 40 dni w strefie zagrożonej i 30 dni w strefie zapowietrzonej (z możliwością skrócenia o 10 dni), licząc od momentu likwidacji ogniska.

Z artykułu dowiesz się

  • Czy służby wypracowały reguły reagowania?
  • Jak prezentuje się system ubojni ze stref ASF w Polsce?
  • W jaki sposób pośrednicy korzystają na cenach skupu?
W listopadzie 2019 r. został wykryty pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń u dzików w zachodniej części kraju. Od tego czasu wirus rozprzestrzenił się w trzech województwach zachodniej Polski: lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim, doprowadzając jednocześnie do wybuch dwóch ognisk choroby w tym regionie.

r e k l a m a
Rolnicy ze strefy niebieskiej w Wielkopolsce informują, że z powodu wirusa i obostrzeń z nim związanych nie mają gdzie sprzedać tuczników. Mają wrażenie, że Inspekcja Weterynaryjna nie przewidziała takiej sytuacji i nie ma opracowanych rozwiązań, pomimo że wirus afrykańskiego pomoru świń jest obecny na zachodzie kraju od prawie pół roku.

Kiedy od rolników zaczęto wymagać bioasekuracji, nawet jeśli byli w białej strefie, zaczęli się do tego dostosowywać, natomiast służby pomimo tak długiego czasu nie przygotowały się należycie, by mieć wypracowane procedury reagowania w sytuacji kryzysowej – twierdzi Mikołaj Baum, prezes Agraves sp. z o.o., która zrzesza i obsługuje 27 grup producentów trzody chlewnej, głównie z zachodnich rejonów Polski.

Trudno jest nam pomóc rolnikom będącym w grupach, nawet jeśli byśmy bardzo chcieli. To jest poza naszymi kompetencjami. Pomagamy rolnikom w różnych kwestiach związanych z funkcjonowaniem gospodarstw, spełnieniem wymogów bioasekuracji, przy problemach prawnych, ale nie jesteśmy w stanie zorganizować skupu ze stref ASF – dodaje Baum.
Po wystąpieniu ogniska ASF w Wielkopolsce rolnicy nie mogą sprzedać świń przez 30 lub 40 dni. Zwierzęta przerastają i tracą na wartości
  • Po wystąpieniu ogniska ASF w Wielkopolsce rolnicy nie mogą sprzedać świń przez 30 lub 40 dni. Zwierzęta przerastają i tracą na wartości

Zakłady i służby reagują za późno

Największy problem jest ze strefą niebieską. Dopiero kiedy pojawia się ASF w chlewni, zaczyna się myśleć o przystosowaniu jakiegoś zakładu, by spełnił wymagania odbioru świń z tej strefy. Dlatego, jak pokazują ostatnie zdarzenia, służby w każdym regionie powinny być przygotowane na ewentualność wystąpienia strefy zagrożenia afrykańskim pomorem świń. Do odbioru mięsa ze stref powinien być wyznaczony zakład, który produkuje wyłącznie na rynek polski i nie będzie się obawiał utraty uprawnień eksportowych. Gdy choroba obejmie stada, jest już za późno na takie działania, gdyż w praktyce znalezienie i dostosowanie zakładu może trwać co najmniej kilka tygodni.

Apelujemy do ministerstwa rolnictwa i weterynarii o zorganizowanie sieci ubojni w całym kraju, które w razie utworzenia niebieskiej czy czerwonej strefy będą w stanie odebrać zdrowe zwierzęta z gospodarstw i zapłacić uczciwą cenę – mówi Mikołaj Baum.

Dla niektórych rolników rozwiązaniem byłaby decyzja o konieczności wybicia stada, bo to oznaczałoby dla nich przyznanie odszkodowania. Pytanie tylko, czy Inspekcja będzie w stanie wypłacić takie pieniądze. Ponadto to mogłoby sprawdzić się w gospodarstwach zajmujących się wyłącznie tuczem, gdyż taką produkcję łatwiej odtworzyć. Gorzej, gdy przymusowa likwidacja dotyczy stad loch.

Jak wyjaśnia Grzegorz Wegiera, powiatowy lekarz weterynarii w Poznaniu, zorganizowanie wysyłek w sytuacji występowania na danym obszarze afrykańskiego pomoru świń nie jest łatwe, między innymi ze względu na konieczność przeprowadzenia badań próbek krwi i dostosowania się do terminów pozwalających na sprzedaż zwierząt.

To nieprawda, że nie ma zakładów, które odbierają tuczniki z niebieskiej strefy. Od dawna działają w tym zakresie ubojnie w Mościbrodach czy Sokołowie Podlaskim i tam też będą kierowane świnie z Wielkopolski. W najbliższych dniach powinien odbyć się pierwszy transport. Zatwierdzony do uboju świń ze stref ASF jest także zakład w powiecie nowosolskim w województwie lubuskim. To mniejsza ubojnia, która ma ograniczone możliwości przerobowe. Robimy, co w naszej mocy, żeby zabezpieczyć rolnikom odbiór tuczników. Wciąż rozmawiamy z innymi zakładami mięsnymi i poszukujemy chętnych na świnie ze strefy – mówi Grzegorz Wegiera.

Jak podkreśla, rozważa także skrócenie zakazu przemieszczania świń – zgodnie z możliwością, jaką dają przepisy, jeśli wykonane zostaną dodatkowe badania wykluczające ASF.


r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy brytyjska szczepionka ochroni świnię przed ASF?

Czy jesteśmy o krok bliżej do opracowania skutecznej ochrony świń przed afrykańskim pomorem świń? Brytyjscy naukowcy twierdzą, że wybrane geny są w stanie chronić świnie przed ASF. W ostatnim badaniu 100% świń immunizowanych opracowaną przez nich szczepionką uzyskało odporność na wirusa afrykańskiego pomoru świń.

czytaj więcej

Matematyka dla skutecznej walki z ASF

Liczba zachorowań na afrykański pomór świń wśród dzików znacznie przekracza tę odnotowaną w ubiegłym roku. Oznacza to, że podejmowane dotąd działania w walce z chorobą nie są skuteczne. Najnowsze badania potwierdzają, że najistotniejsze jest kontrolowanie rozprzestrzeniania się ASF w populacji dzików. Tylko wówczas można zmniejszyć ryzyko dla stad trzody chlewnej.

czytaj więcej

Czy w czasie epidemii koronawirusa walka z ASF może być skuteczna?

Po tym, jak w ostatnim czasie potwierdzono dwa duże ogniska afrykańskiego pomoru świń (jedno w Lubuskiem, drugie w Wielkopolsce) na fermach należących do firmy Agri Plus, Główny Lekarz Weterynarii zlecił pilne kontrole bioasekuracji we wszystkich stadach należących do tej firmy, a także w gospodarstwach kontaktowych. Pierwsze ognisko wykryto 20 marca w powiecie nowosolskim. Utrzymywano w nim ponad 23 tys. świń. Drugie zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano ponad 10 tys. świń, położonym w powiecie poznańskim. Było ono kontaktowe w stosunku do pierwszego wymienionego ogniska ASF.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)