Skuteczny środek na wirusy, który dezynfekuje i jest bezpieczny dla otoczenia
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Skuteczny środek na wirusy, który dezynfekuje i jest bezpieczny dla otoczenia

13.03.2020

Obecnie największymi zagrożeniami w produkcji zwierzęcej są afrykański pomór świń oraz wysoce zjadliwa grypa ptaków. Poprawa zabezpieczenia gospodarstw i utrzymanie wysokich standardów w zakresie bioasekuracji pomagają w zwalczaniu obu wirusów. Właściwe działania zmniejszają ryzyko pojawienia się wirusa, ale muszą być prowadzone skutecznie, z wykorzystaniem najlepszych możliwych rozwiązań.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie właściwości wykazuje Janobio?
  • Na co służby weterynaryjne zwracają szczególną uwagę w walce z epidemiami? 
  • W jaki sposób można wykorzystać Janobio do dezynfekcji?
Afrykański pomór świń oraz grypa ptaków szerzą się szybko, a podstawowym czynnikiem ograniczającym przedostanie się wirusów na teren gospodarstwa jest bioasekuracja, obejmująca takie działania, jak skuteczna dezynfekcja. Zasady bioasekuracji są obowiązkowe w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie, ale też na wielu fermach stały się powszechną praktyką. Właściwa dezynfekcja jest możliwa jedynie przy wykorzystaniu preparatów skutecznych przeciwko wirusom.

Zabija wirusy ASF i ptasiej grypy

Przy likwidacji jednego z największych ognisk grypy ptaków w Wielkopolsce, które dotyczyło fermy z 40 tys. indyków, wykorzystano obecny od dwóch lat na naszym rynku środek na bazie podchlorynu sodu o nazwie Janobio, który oprócz tego, że ma silne właściwości wirusobójcze, to jego zastosowanie jest w pełni bezpieczne dla ludzi i zwierząt.

r e k l a m a
Podchloryn sodu zawsze uznawany był za bardzo skuteczny, ale nikomu nie udawało się uzyskać długiej stabilności produktu przy bardzo małym stężeniu tej substancji czynnej. Produkt Janobio jest stabilny przez 12 miesięcy. Jest to do tej pory niespotykane w produktach do dezynfekcji. Dodatkowo powoduje to, że jest on całkowicie biodegradowalny, przyjazny dla człowieka i niewymagający stosowania odzieży ochronnej, jeśli by nie było takiego prawnego wymogu – podkreśla Jarosław Konarzewski, prezes zarządu Sanitbiotech.

Janobio jest środkiem dezynfekcyjnym opracowanym w Polsce i wykazuje działanie wirusobójcze, bakteriobójcze i grzybobójcze. Wszystkie badania i testy potwierdziły jego skuteczność w zwalczaniu wirusa afrykańskiego pomoru świń oraz wysoce zjadliwej grypy ptaków. Ocena skuteczności wirusobójczej prepartu przeprowadzona została na żywym wirusie ASF w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach.

Dokładnie zdezynfekowane pojazdy to szansa, że wirus nie przeniesie się w nowe rejony
  • Dokładnie zdezynfekowane pojazdy to szansa, że wirus nie przeniesie się w nowe rejony

Spełnia wymagania bezpieczeństwa

Dla zapewnienia wysokiego poziomu dezynfekcji ważne są również stosowane metody odkażania. Rozpylanie, zamgławianie pozwalają na dotarcie produktu do wszystkich znajdujących się w otoczeniu powierzchni, a także powietrza. Wówczas mamy do czynienia z pełną dezynfekcją.

Zaletą preparatu na bazie podchlorynu sodu i wodorotlenku sodu jest to, że nie wykazuje działania drażniącego u człowieka, również w postaci nierozcieńczonej. Spełnia więc wszystkie wymagania odnośnie do bezpieczeństwa dla zdrowia ludzi, co potwierdzają badania dermatologiczne.

Niskie stężenie podchlorynu sodu, wynoszące 0,06%, powoduje, że produkt jest bezpieczny i nie wymaga specjalnego oznakowania, dlatego transport oraz jego przechowywanie nie są problematyczne dla rolnika. Środek jest niepalny, nie zawiera aldehydów czy fenoli, gdyż walcząc z patogenami, nie możemy zapominać o zdrowiu zwierząt i ludzi – twierdzi nasz rozmówca.

Wyniki przeprowadzonych badań wykazały działanie wirusobójcze w stosunku do wirusa ASF w stężeniu 0,5% (rozcieńczenie 1 : 200). Czas działania środka to 3 minuty, choć zaleca się 10 minut. Litr produktu wystarcza na 1000 m2 powierzchni.

Produkt można stosować nawet w obecności zwierząt. Ponadto ma zastosowanie do dezynfekcji pojazdów znajdujących się w gospodarstwie, w tym ciągników używanych do prac polowych. Ponieważ nie powoduje korozji, jest bezpieczny dla sprzętu wykorzystywanego w chlewni czy kurniku – wyjaśnia Jarosław Konarzewski.

Dezynfekcja powinna obejmować nie tylko zewnętrzną część pojazdu, ale także wnętrze kabiny
  • Dezynfekcja powinna obejmować nie tylko zewnętrzną część pojazdu, ale także wnętrze kabiny

Same maty odkażające są niewystarczające

Środki transportu do przewozu zwierząt, pasz, samochody z zakładów utylizacyjnych, maszyny rolnicze mogą być potencjalną przyczyną ogniska ASF w gospodarstwie. Dezynfekcja pojazdów jest więc bardzo ważnym ogniwem w działaniach bioasekuracyjnych.

Podczas likwidacji ogniska zwracaliśmy szczególną uwagę na dezynfekcję pojazdów odbierających padłe zwierzęta. Stosowane często do tego celu maty nasączone płynem dezynfekcyjnym nie spełniają swojej funkcji. Przekonaliśmy Inspekcję Weterynaryjną, że cały proces musi być wykonany dokładnie i skutecznie. Środki transportu wykorzystywane do wywozu padłych ptaków, po ich załadunku, a przed opuszczeniem zakażonego terenu, były odkażane dokładnie z zewnątrz za pomocą bramy dezynfekcyjnej. Pomieszczenia powinny być odkażane wstępnie jeszcze przed usunięciem drobiu czy świń, później dezynfekcję powinny przejść osoby, które miały kontakt ze zwierzętami oraz pracowały przy likwidacji ogniska. Również kolejne odkażania pomieszczeń po likwidacji ogniska muszą być skuteczne, aby pozbyć się całkowicie wirusa z otoczenia – tłumaczy Jarosław Konarzewski.

Z jego obserwacji wynika, że służby weterynaryjne są coraz bardziej świadome, że muszą być wyposażone w najnowsze metody walki z epidemiami. W przypadku dezynfekcji pojazdów należy zwrócić uwagę na dokładny oprysk, w szczególności podwozia, nadkoli i kół. Ważne jest pokrycie środkiem odkażającym wszystkich powierzchni. Najprostszym i najtańszym sposobem jest użycie mat, ale niestety takie miejsca bardzo szybko się brudzą, a roztwór ulega rozcieńczeniu.

Doskonałą alternatywą dla mat i niecek dezynfekcyjnych są bramy bioasekuracyjne, które pozwalają na kompleksową dezynfekcję środków transportu wjeżdżających na teren gospodarstwa. Służą do oprysku samochodów, roztwór jest zawsze świeży, a w porównaniu z matami czy basenami mamy pewność pełnej dezynfekcji przejeżdżającego pojazdu, a nie tylko dolnej części kół. Samochód jest dezynfekowany z każdej strony, w tym jego podwozie. Bramy dezynfekcyjne umożliwiają podgrzanie roztworu, co ma znaczenie zimą.

W pewien sposób taką bramę można zastąpić użyciem opryskiwacza, jednak musi on być przechowywany w pomieszczeniu, odpowiednio często myty i uzupełniany w środek dezynfekcyjny. Jego zastosowanie pozwala na opryskanie nie tylko kół samochodu, ale także podwozia.

– Czy to przy grypie ptaków, czy ASF działania muszą być na najwyższym poziomie i wykorzystywać najnowocześniejsze technologie – mówi Jarosław Konarzewski, prezes zarządu Sanitbiotech
  • Czy to przy grypie ptaków, czy ASF działania muszą być na najwyższym poziomie i wykorzystywać najnowocześniejsze technologie – mówi Jarosław Konarzewski, prezes zarządu Sanitbiotech

Można dezynfekować pojazdy i kierowców, a nawet całe zaopatrzenie myśliwych

Kierowca auta wjeżdżającego na fermę nie powinien opuszczać szoferki, a jeśli jest to konieczne, musi używać ochronnego obuwia i odzieży, zdezynfekować ręce. Samochody przewożące zwierzęta po każdym transporcie powinny być dokładnie umyte i zdezynfekowane.

Zachowanie ostrożności przez kierowców jest ważnym aspektem. Powinni zwracać uwagę także na dezynfekcję kabiny pojazdu. Janobio może być aplikowany na wszystkie elementy pojazdów, w tym również stosowany do odkażania kabiny, i taką procedurę zastosowaliśmy przy likwidacji ogniska – twierdzi producent.

Nie mniej ważna jest dezynfekcja podczas polowań na dziki. Janobio to środek dezynfekcyjny, który może być stosowany bezpośrednio na łapy i sierść psów, aby zapobiec przenoszeniu wirusa ASF. Producent przygotował specjalne małe opakowania preparatu przeznaczone dla myśliwych, aby ułatwić im dezynfekcję sprzętu, narzędzi, broni, obuwia, odzieży, a także opon, bagażników czy kabin samochodów.

Nie powoduje u ludzi i zwierząt podrażnień czy oparzeń skóry. Jest bardzo łatwy w użyciu dla hodowców, służb weterynaryjnych czy choćby myśliwych na polowaniach – twierdzi Jarosław Konarzewski. 
Jarosław Konarzewski
  • Jarosław Konarzewski

Pierwsze objawy choroby są niezauważalne, dlatego prawidłowa dezynfekcja jest istotna

Jedyną możliwością, by ustrzec się przed rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń, jest zabezpieczenie stad przed jego wniknięciem i ograniczenie roznoszenia choroby, zwłaszcza że można nie zauważyć pierwszych jej objawów lub pomylić je z innymi schorzeniami. Bioasekuracja stad trzody chlewnej nie będzie skuteczna bez prawidłowego oczyszczania i dezynfekcji pomieszczeń, obuwia oraz środków transportu. Prawidłowo przeprowadzone odkażanie ma też znaczenie dla zdrowia zwierząt i wpływa korzystnie na wyniki produkcyjne. Zdrowe zwierzęta to bowiem zwiększona wydajność.

Skuteczna dezynfekcja to właściwe przygotowanie preparatu (stężenie roztworu środka dezynfekcyjnego), znajomość spektrum jego działania, przygotowanie dezynfekowanej powierzchni oraz odpowiedni czas działania. Aby maty dezynfekcyjne spełniały swoją funkcję, należy prawidłowo je używać. Zwłaszcza że te stosowane na zewnątrz są narażone na działanie szeregu czynników atmosferycznych. Wiatr, nasłonecznienie i temperatura przyspieszają wysychanie roztworu preparatu dezynfekcyjnego. Z kolei intensywne opady prowadzą do jego rozcieńczenia.

Częstość wymiany czy uzupełniania roztworu zależy nie tylko od warunków atmosferycznych, ale także od liczby osób przechodzących przez matę czy przejeżdżających przez nią samochodów. Nie wystarczy bowiem dolewać środka odkażającego. Trzeba jeszcze maty utrzymywać w czystości. Środek dezynfekcyjny zadziała skutecznie, pod warunkiem że dezynfekowana powierzchnia zostanie uprzednio mechanicznie oczyszczona i umyta, najlepiej ciepłą wodą z detergentem. Dotyczy to nie tylko opon kół, ale także butów.

Jeśli wymieniamy roztwór odkażający z powodu zbyt dużego zabrudzenia, koniecznie matę lub pojemnik dezynfekcyjny najpierw myjemy i dopiero później wlewamy nowy roztwór preparatu. Dla ochrony przed warunkami atmosferycznymi maty mogą być wyłożone przy drzwiach wejściowych wewnątrz budynku, ale w taki sposób, aby nie dało się ich obejść. Podczas upałów uzupełnianie środka dezynfekcyjnego w matach może być konieczne nawet codziennie, aby spełniały swoją funkcję.

Mimo wszystko trudno jest uniknąć zabrudzenia maty czy niecki, a w takich warunkach skuteczność środka dezynfekcyjnego oczywiście maleje. Dlatego maty i niecki dezynfekcyjne w praktyce często nie spełniają funkcji odkażających w pełni. Do odkażania obuwia lepiej jest wykorzystywać plastikowe pojemniki wypełnione roztworem, w który buty mogą pozostać przez dłuższy czas.

Dominika Stancelewska
Zdjęcia w tekście: Santibiotech, Dominika Stancelewska
Zdjęcie główne: Pixabay
 
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Cirkowirusy u świń - jak z nimi skutecznie walczyć?

Chociaż wciąż wiele elementów dotyczących cirkowirusów świń pozostaje do zbadania, to obecnie kontrolowanie zakażeń PCV2 jest dużo łatwiejsze, dzięki dostępnym szczepieniom. To główne, choć niejedyne narzędzie do kontroli tego schorzenia, gdyż jest to choroba wieloczynnikowa. Z tego powodu zapobieganie jej powinno odbywać się na wielu płaszczyznach, ponieważ przyczynia się do strat ekonomicznych w produkcji świń.

czytaj więcej

Czy grodzenie gospodarstwa ogranicza rozprzestrzenianie się wirusa ASF?

Gospodarstwo Ryszarda Szewczuka już ponad 6 lat temu po raz pierwszy znalazło się w strefie ASF. Od tamtej pory afrykański pomór świń wielokrotnie oddziaływał na jego hodowlę. Zapytaliśmy go, czy trudno było przez te lata utrzymać ciągłość produkcji trzody chlewnej.

czytaj więcej

Specustawa ma pomóc w walce z ASF

6 lutego 2020 r. w Zespole Szkół Rolniczych w Wolborzu odbyło się spotkanie dotyczące przeciwdziałania wirusowi afrykańskiego pomoru świń. Zorganizowały je powiatowa Solidarność RI oraz izba rolnicza powiatu piotrkowskiego. Salę gimnastyczną szczelnie wypełniła blisko trzystuosobowa grupa producentów świń z regionu, którzy liczą, że wprowadzona specustawa im pomoże.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)