Odsadzanie prosiąt: co jest ważniejsze - wiek czy waga?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Odsadzanie prosiąt: co jest ważniejsze - wiek czy waga?

06.03.2023autor: Dominika Stancelewska

Żywienie prosiąt powinno być dostosowane przede wszystkim do ich masy ciała, a nie do wieku. Skupienie się na 25% najlżejszych prosiąt (a nie najmłodszych) pozwala na zachowanie większej jednolitości danej partii świń, niż gdyby były zarządzane według wieku.   

Zróżnicowanie wagowe jest ważniejsze niż wiek prosięcia przy łączeniu ich w grupy

Łączenie prosiąt w grupy zależnie od masy ciała ma na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu zróżnicowania wagowego. Dlatego prosięta odsadzone od lochy muszą być klasyfikowane w zależności od tego, czy są duże, małe, czy średnie. Ponadto można zastosować środki, które będą zapobiegały niewyrównaniu prosiąt – wstawiać dodatkowe karmidła do kojca, podawać paszę mokrą i w większej ilości. Najlepiej podzielić prosięta na kilka grup na odchowalni.

r e k l a m a

W momencie odsadzenia nie mogą ważyć mniej niż 7 kg

Pamiętajmy, że im młodsze prosięta, tym trudniej adaptują się do nowych warunków i tym lepszej jakości paszy wymagają. Jeśli nie zapewnimy im odpowiedniej temperatury, wentylacji, higieny czy paszy, zwiększy się śmiertelność po odsadzeniu. Zarządzanie stadem oraz warunki chowu mają zasadniczy wpływ na zdrowotność i produkcyjność prosiąt po odsadzeniu, bowiem zmniejszone pobieranie paszy skutkuje w pierwszym tygodniu utratą tkanki tłuszczowej nawet do 33%. Najlepiej optymalizować wiek oraz wagę odsadzanych prosiąt, a więc w jednym pomieszczeniu umieszczać osobniki odsadzane w podobnym terminie, nieprzekraczającym tygodnia.

Każdy dzień po odsadzeniu, kiedy prosięta nie jedzą paszy, powoduje skrócenie kosm­ków jelitowych

Składniki pokarmowe, takie jak treonina, metionina, cysteina, tryptofan, glutamina, kwas glutaminowy i witamina E, poprawiają kondycję i wydajność świń, gdy są stosowane na poziomach wyższych niż zalecane, zwłaszcza na początku okresu poodsadzeniowego. Ponadto każdy dzień po odsadzeniu, kiedy prosięta nie jedzą paszy, powoduje skrócenie kosm­ków jelitowych. Jeśli nie będą pobierały paszy przez 4–5 pierwszych dni po odłączeniu od lochy, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w końcu pojawi się u nich biegunka związana ze zmianą żywienia. Z jednej więc strony powinno się je zachęcać do jedzenia, z drugiej zaś zbyt duże ilości mieszanki mogą także prowadzić do problemów trawiennych.

Dominika Stancelewska
Zdjęcie: Pexels

autor Dominika Stancelewska

Dominika Stancelewska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

"Akademia prosiąt" na pomagać w uzyskaniu większej efektywności chowu świń

Przy prowadzeniu coraz bardziej wyspecjalizowanej produkcji trzody chlewnej ważna jest praktyka i zdobywanie wiedzy oraz doświadczenia pod okiem fachowców. Taki cel stawia sobie „Akademia prosiąt” – kurs organizowany przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, podczas którego uczestnicy zdobywają zarówno teoretyczne, jak i praktyczne umiejętności w zakresie genetyki i technologii chowu. Odwiedziliśmy grupę, która odbywała właśnie praktyki na fermie loch w Zaworach.

czytaj więcej
Zdrowie świń

Wysoka mleczność loch = zdrowe, silne prosięta

Wysoka mleczność loch jest najtańszym i najefektywniejszym sposobem odchowu zdrowych i silnych prosiąt, dlatego lochy powinny być tak prowadzone, aby jak najlepiej wykorzystać ich potencjał laktacyjny. Jak to zrobić?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Rynek prosiąt w 2023 r.: czy ceny prosiąt pójdą do góry?

Producenci prosiąt od dwóch lat tkwią w zapaści cenowej. Co przyniesie nowy rok w Niemczech – kraju, na który zwrócone są oczy polskich producentów świń? Zdaniem ekspertów wyższe ceny są w zasięgu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)