„Akademia prosiąt” prowadzona przez najlepszych fachowców z branży
Zajęcia teoretyczne drugiej edycji kursu „Akademia prosiąt” odbywały się na Uniwersytetach w Poznaniu, Krakowie i we Wrocławiu. Prowadzili je najlepsi fachowcy w branży trzody chlewnej. Natomiast praktyki realizowane były w dużym gospodarstwie Inter Agri w miejscowości Zawory w województwie wielkopolskim w powiecie śremskim. Jak podkreśla dr Janusz Wojtczak, wykładowca i kierownik kursu, a jednocześnie właściciel chlewni, wciąż jest zapotrzebowanie na specjalistyczną wiedzę, która może pomóc odbudować w Polsce produkcję prosiąt i znów uplasować nas w czołówce europejskich producentów trzody chlewnej.
– Kurs trwa jeden semestr i przeznaczony jest dla profesjonalistów. Pozwala zdobyć wiedzę i doświadczenie z zakresu chowu loch i prosiąt, a na uczestników czeka, oprócz stu godzin wykładów, także około sześćdziesięciu godzin zajęć praktycznych. W kursie uczestniczy dziesięć osób, choć oczywiście zainteresowanie było większe, co zachęca nas do kolejnych edycji. Tematyka obejmuje genetykę, zdrowie i bioasekurację, odchów prosiąt i żywienie, a także aspekty ekonomiczne i nowoczesne technologie produkcji. W poprzedniej edycji ze względu na sytuację rynkową szczególnym zainteresowaniem cieszyła się ekonomika produkcji – wyjaśnia dr Janusz Wojtczak.
Dzięki dofinansowaniu, które udało się pozyskać, druga edycja kursu, zamiast 12 tys. zł netto, kosztowała 6 tys. zł. Aby zgłosić chęć uczestnictwa, trzeba jednak posiadać wykształcenie wyższe lub średnie kierunkowe.
– Głęboka stagnacja na rynku trzody chlewnej skłoniła nas do rozważenia pomysłu o tego typu kursie dla profesjonalistów. Pewne rzeczy musimy zrobić sami i wyjść naprzeciw oczekiwaniom. Specjaliści są szansą na podniesienie efektywności chowu i rozwój krajowych gospodarstw – uważa dr Wojtczak.
- W celu zmniejszenia strat prosiąt w porodówkach nie stosuje się głodówki loch podczas wyproszenia i dba, aby były one dobrze odżywione, dzięki czemu porody są krótsze