Od 2027 zakaz hodowli futerkowych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Od 2027 zakaz hodowli futerkowych?

08.06.2022autor: wk

Zakaz hodowli zwierząt w celu produkcji futer- ustawa wprowadzająca taki stan rzeczy od początku 2027 roku została przedstawiona w Sejmie. Jej treść zakłada system stopniowego wprowadzania w celu obniżenia sum odszkodowań dla rolników, jak i odpraw dla pracowników. Takie założenia zostały przedstawione w tekście przez Partię Zielonych.

- Jako partia Zieloni z dumą prezentujemy projekt ustawy zakazującej hodowli zwierząt na futra. Liczymy, że w polskim Sejmie znajdzie się wiele posłów i posłanek, którzy ten projekt poprą. Jest to wyjątkowa szansa, aby 1 stycznia 2027 r. odesłać futra do historii. – powiedziała w trakcie trwania konferencji prasowej w Sejmie posłanka z Partii Zielonych Małgorzata Tracz.

Wypłacanie rekompensat

Autorzy ustawy zgodnie twierdzą, że projekt zakłada kompromis pomiędzy stronami, który bierze pod uwagę potrzeby i przedsięwzięcia wszystkich zaangażowanych w hodowlę zwierząt futerkowych. Właśnie z tego powodu pomyślano o wypłaceniu odszkodowań dla hodowców. Procent średniego rocznego przychodu co roku będzie się zmniejszał, zaczynając na 50% a kończąc na 10%. Autorzy projektu przewidują również wypłaty odpraw dla wszystkich pracowników ferm, które będą wynosiły 6 pensji miesięcznych.

Skąd będą pieniądze na odszkodowania? Otóż na wniosek rolnika lub podmiotu, który prowadzi fermę zwierząt futerkowych wpłynie z budżetu państwa. W terminie trzech miesięcy Rząd wyda decyzję, a strona która nie będzie z niej zadowolona będzie miała możliwość odwołania do sądu. Co ważne i o czym należy pamiętać, nie będzie to stopowało wypłaty środków, które były przyznane przez Rząd.

r e k l a m a

Dogodny czas na zmiany

Partia Zielonych zgodnie twierdzi, że brak zgody na hodowlę jest bardzo mocno wspierany przez społeczeństwo- konsumenci nie są już zainteresowani zakupem ubrań czy dodatków do garderoby które zawierają futro. Jest to również dobry czas na wprowadzenie takiego zakazu ze względu na kryzys branży, którego powodem jest między innymi epidemia koronawirusa wśród norek. Autorzy projektu podczas jego tworzenia kierowali się doświadczeniami przy tworzeniu poprzednich ustaw w tym zakresie, jak i inspirowali się równorzędnymi aktami prawnymi w innych państwach. Zwrócono się z prośbą do Rządu o udostępnienie informacji podatkowych tej branży – Te wszystkie czynniki sprawiają, że nie będzie lepszego momentu na to, by w polskim Sejmie procedować projekt zakazu hodowli zwierząt na futra. Mamy już informację od wielu posłów i posłanek, że bardzo chętnie poprą nasz projekt – dowiadujemy się z wypowiedzi posłanki M. Tracz.

Od momentu, kiedy ustawa wejdzie w życie, niemożliwe będzie utworzenie nowej fermy czy zintensyfikowanie kadry w tych, które będą istniały.

 

WK
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Gospodarstwo

Czy będzie dekoncentracja hodowli zwierząt?

Czy będzie dekoncentracja hodowli zwierząt w Polsce? Inspekcja Weterynaryjna i ministerstwo rolnictwa przyznają, że problem jest i trzeba go rozwiązać. Stąd planowane zmiany przepisów, aby nie dochodziło ogromnego zagęszczenia produkcji świń czy drobiu w jednym regionie kraju.

czytaj więcej
Gospodarstwo

Rolniczy handel detaliczny z nowymi limitami i dokumentacją

Minister rolnictwa zaproponował minimalne ilości żywności, jakie rolnik będzie mógł sprzedać w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego. Tą formą działalności zajmuje się już prawie 13 tysięcy rolników.

czytaj więcej
Gospodarstwo

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne szansą dla przedsiębiorstw

Resort sprawiedliwości informuje, że od stycznia do czerwca br. do sądów w całej Polsce wpłynęło łącznie aż 1,3 tys. spraw restrukturyzacyjnych. W analogicznym okresie ub.r. było ich 654, a dwa lata wcześniej 773. Wszystko przez wprowadzenie wygodnego uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Jest dużo tańsze od konkurencyjnych postępowań. Ponadto jest finalizowane gotowym wnioskiem w celu zatwierdzenia układu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)