Czy będzie dekoncentracja hodowli zwierząt?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy będzie dekoncentracja hodowli zwierząt?

08.09.2021

Czy będzie dekoncentracja hodowli zwierząt w Polsce? Inspekcja Weterynaryjna i ministerstwo rolnictwa przyznają, że problem jest i trzeba go rozwiązać. Stąd planowane zmiany przepisów, aby nie dochodziło ogromnego zagęszczenia produkcji świń czy drobiu w jednym regionie kraju.

Dyskusje na temat możliwości ograniczania hodowli zwierząt w poszczególnych regionach Polski trwa od momentu wybuchu ptasiej grypy i afrykańskiego pomoru świń w powiecie żuromińskim. Domagali się tego m.in. przedstawiciele organizacji ekologicznych. – Jako koalicja domagamy się, przede wszystkim, natychmiastowego wstrzymania wydawania pozwoleń na budowę kolejnych obiektów przemysłowych służących do chowu i hodowli drobiu w rejonach o dużej koncentracji ferm. Masowy chów zwierząt przekształca rolnictwo w uciążliwy przemysł, którego koszty ponoszą ludzie, zwierzęta i środowisko – mówił w maju tego roku Bartosz Zając z Koalicji Stop Fermom.

 

Koalicja Stop Fermom postulowała wtedy rozpoczęcie prac nad:

  • planem dekoncentracji hodowli w istniejących już zagłębiach,
  • ustawą wyznaczającą bezpieczne odległości między fermami a zabudową mieszkalną,
  • przepisami, które uniemożliwiłyby budowanie ferm przemysłowych na obszarach nie objętych miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.

 

r e k l a m a

Trwają dyskusje

Jak się okazuje takie dyskusje miały także miejsce w MRiRW oraz Inspekcji Weterynaryjnej. - To nie jest łatwe, bo to jest ingerencja bardzo silna w prawa własności, czyli czy mogę na własnej ziemi rozwijać własną produkcję. To jest interdyscyplinarna kwestia. My tego sami w Inspekcji Weterynaryjnej oraz ministerstwa rolnictwa pewnie nie podejmiemy. W to również zaangażowane są samorządy, które wydaje zgody na budowę nowych obiektów związanych z hodowlą świń czy drobiu - mówił Krzysztof Jażdżewski zastępca Głównego Lekarza Weterynarii na sejmowej podkomisji stała do spraw dobrostanu zwierząt gospodarskich i ochrony produkcji zwierzęcej w Polsce.

 

Zagranicą była podobna sytuacja

Przedstawiciel Głównego Inspektoratu Weterynarii przyznał, że powiatem, który stał się symbolem takich kłopotów był Żuromin, gdzie była duża koncentracja produkcji świń oraz drobiu. Hodowla ta została jednocześnie zaatakowana przez HPAI i ASF. Ale podobne problemy mamy nie tylko my. We Francji, która także walczy z grypą ptaków wiele ognisk było w obszarze Pirenejów i miasta Bordeaux, gdzie znajduje się skupisko hodowli kaczek. Podobna sytuacja jest w Bretanii, gdzie występuje koncentracja produkcji świń.

 

Co będzie zrobione?

Dyskusje na ten temat trwają, ale kiedy poznamy ich szczegóły - wciąż nie wiadomo. Pierwsze pomysły już są. – Będzie trzeba coś z tym zrobić. Jeżeli nie w kontekście samych ograniczeń, ustaw dekoncentracyjnych, to być może na takim terenie z wyższa koncentracją produkcji będzie trzeba tworzyć dodatkowe instytucje wydające zgody na taką budowę . Być może trzeba będzie tworzyć lepszą infrastrukturę do zapobiegania czy działania w sytuacji kryzysowej np. wybuchu choroby zakaźnej lub klęski żywiołowej, które mogą spowodować śmierć dużej liczby zwierząt na małym terenie – podsumował Krzysztof Jażdzewski.

 

WK

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Gospodarstwo

Od 2027 zakaz hodowli futerkowych?

Zakaz hodowli zwierząt w celu produkcji futer- ustawa wprowadzająca taki stan rzeczy od początku 2027 roku została przedstawiona w Sejmie. Jej treść zakłada system stopniowego wprowadzania w celu obniżenia sum odszkodowań dla rolników, jak i odpraw dla pracowników. Takie założenia zostały przedstawione w tekście przez Partię Zielonych.

czytaj więcej
Gospodarstwo

Rolniczy handel detaliczny z nowymi limitami i dokumentacją

Minister rolnictwa zaproponował minimalne ilości żywności, jakie rolnik będzie mógł sprzedać w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego. Tą formą działalności zajmuje się już prawie 13 tysięcy rolników.

czytaj więcej
Gospodarstwo

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne szansą dla przedsiębiorstw

Resort sprawiedliwości informuje, że od stycznia do czerwca br. do sądów w całej Polsce wpłynęło łącznie aż 1,3 tys. spraw restrukturyzacyjnych. W analogicznym okresie ub.r. było ich 654, a dwa lata wcześniej 773. Wszystko przez wprowadzenie wygodnego uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Jest dużo tańsze od konkurencyjnych postępowań. Ponadto jest finalizowane gotowym wnioskiem w celu zatwierdzenia układu.

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)