r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Artykuły>Prawo w gospodarstwie>Finanse>W oczekiwaniu na wskaźniki koniunktury w Europie
W oczekiwaniu na wskaźniki koniunktury w Europie
18.01.2021autor: dr Piotr Łuczak
Światowa gospodarka z uwagą przygląda się sytuacji na rynku w USA. Tymczasem w Europie w tym tygodniu opublikowane będą wskaźniki kondycji największych gospodarek regionu.
Światowa gospodarka z uwagą przygląda się sytuacji na rynku w USA. W ubiegłym tygodniu prezydent elekt USA J. Biden ujawnił szczegóły swojej propozycji pakietu fiskalnego o wartości 1,9 bn USD. Będzie się on składał m.in. z:
- płatności bezpośrednich dla osób fizycznych (465 mld USD),
- pomocy dla władz stanowych (350 mld USD),
- wydłużenia okresu pobierania zasiłków dla bezrobotnych (350 mld USD),
- pieniędzy na wznowienie działalności przez szkoły i uczelnie wyższe (170 mld USD) oraz
- funduszy na walkę z epidemią – testy i szczepienia przeciwko COVID-19 (160 mld USD).
Pakiet fiskalny J. Bidena zakłada również zwiększenie płacy minimalnej do 15 USD/h.
Przy dzisiejszym kursie 1 USD = 3,77 zł, oznacza to stawkę 56,55 zł/h.
Przy dzisiejszym kursie 1 USD = 3,77 zł, oznacza to stawkę 56,55 zł/h.
– Uważamy, że ostatecznie skala pakietu fiskalnego, który uda się przeforsować w Kongresie będzie niższa i wyniesie ok. 1 bn USD, a próba przeforsowania wzrostu płacy minimalnej do 15 USD/h może spotkać się ze sprzeciwem ze strony Republikanów i doprowadzić do spowolnienia prac nad pakietem. Jeżeli pakiet fiskalny zostanie uchwalony w oczekiwanej przez nas skali (1 bn USD), zwiększy on tempo wzrostu PKB w USA o ok. 1 pp. w 2021 r. do 4,0% r/r wobec -3,6% w 2020 r. – uważa Jakub Borowski, główny ekonomista banku Credit Agricole.
Perspektywa uruchomienia kolejnego dużego pakietu fiskalnego w USA jest pozytywna dla rentowności amerykańskich obligacji. Zmniejsza bowiem nacisk na dalsze łagodzenie polityki pieniężnej. Jednocześnie zapowiedź pakietu fiskalnego jest pozytywna dla dolara.
r e k l a m a
Europa: czekamy na wyniki badań koniunktury
Ekonomiści oczekują ze zniecierpliwieniem publikacji wstępnych styczniowych wyników badań koniunktury w największych europejskich gospodarkach. Raport ma pojawić się w piątek.
Generalnie w strefie euro koniunktura nieco przysiadła pod koniec roku, bo wskaźnik PMI (indeks zakupów dokonywanych przez przedsiębiorstwa) zmniejszył się do 47,6 pkt. w styczniu wobec 49,1 pkt. w grudniu, przy poprawie koniunktury we Francji i pogorszeniu nastrojów w Niemczech.
Czynnikiem oddziałującym w kierunku pogorszenia koniunktury jest przedłużający się lockdown w niektórych krajach strefy euro.
– Wskaźnik PMI w przetwórstwie w strefie euro utrzyma się w styczniu na poziomie zbliżonym do odnotowanego w grudniu. Najprawdopodobniej będziemy obserwowali dalsze – oddziałujące w kierunku wzrostu indeksu – wydłużenie czasu dostaw, które będzie wynikało po części ze wzrostu popytu związanego z ożywieniem w światowym handlu, a po części z zakłóceń w transporcie w związku z pandemią koronawirusa – zaznacza Jakub Borowski.
Taką ocenę wspierają grudniowe dane wskazujące na wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych w przemyśle USA i krajów azjatyckich.
Opr. pł na podstawie informacji Credit Agricole
dr Piotr Łuczak
<span style="font-family: Calibri, sans-serif; color: black; font-size: small;" size="2" face="Calibri,sans-serif"><span style="font-size: 14px;"><span id="OLK_SRC_BODY_SECTION"><span style="font-family: Calibri, sans-serif; font-size: small;" size="2"><span style="font-size: 14px;"><span style="font-family: PT Sans, Arial, Helvetica, sans-serif;"><span style="background-color: #efefef;">Były red. nacz. magazynu Profi, Tygodnika Rolniczego i portalu agrarlex.pl, były zastępca red. nacz. top agrar Polska, ekonomista, specjalista w zakresie ekonomiki rolnictwa</span></span></span></span></span></span></span>
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a