W oczekiwaniu na wskaźniki koniunktury w Europie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W oczekiwaniu na wskaźniki koniunktury w Europie

18.01.2021autor: dr Piotr Łuczak

Światowa gospodarka z uwagą przygląda się sytuacji na rynku w USA. Tymczasem w Europie w tym tygodniu opublikowane będą wskaźniki kondycji największych gospodarek regionu.

Światowa gospodarka z uwagą przygląda się sytuacji na rynku w USA. W ubiegłym tygodniu prezydent elekt USA J. Biden ujawnił szczegóły swojej propozycji pakietu fiskalnego o wartości 1,9 bn USD. Będzie się on składał m.in. z:
  • płatności bezpośrednich dla osób fizycznych (465 mld USD),
  • pomocy dla władz stanowych (350 mld USD), 
  • wydłużenia okresu pobierania zasiłków dla bezrobotnych (350 mld USD), 
  • pieniędzy na wznowienie działalności przez szkoły i uczelnie wyższe (170 mld USD) oraz 
  • funduszy na walkę z epidemią – testy i szczepienia przeciwko COVID-19 (160 mld USD). 
Pakiet fiskalny J. Bidena zakłada również zwiększenie płacy minimalnej do 15 USD/h. 

Przy dzisiejszym kursie 1 USD = 3,77 zł, oznacza to stawkę 56,55 zł/h.
 
– Uważamy, że ostatecznie skala pakietu fiskalnego, który uda się przeforsować w Kongresie będzie niższa i wyniesie ok. 1 bn USD, a próba przeforsowania wzrostu płacy minimalnej do 15 USD/h może spotkać się ze sprzeciwem ze strony Republikanów i doprowadzić do spowolnienia prac nad pakietem. Jeżeli pakiet fiskalny zostanie uchwalony w oczekiwanej przez nas skali (1 bn USD), zwiększy on tempo wzrostu PKB w USA o ok. 1 pp. w 2021 r. do 4,0% r/r wobec -3,6% w 2020 r. – uważa Jakub Borowski, główny ekonomista banku Credit Agricole.
Perspektywa uruchomienia kolejnego dużego pakietu fiskalnego w USA jest pozytywna dla rentowności amerykańskich obligacji. Zmniejsza bowiem nacisk na dalsze łagodzenie polityki pieniężnej. Jednocześnie zapowiedź pakietu fiskalnego jest pozytywna dla dolara. 
r e k l a m a

Europa: czekamy na wyniki badań koniunktury

Ekonomiści oczekują ze zniecierpliwieniem publikacji wstępnych styczniowych wyników badań koniunktury w największych europejskich gospodarkach. Raport ma pojawić się w piątek.
Generalnie w strefie euro koniunktura nieco przysiadła pod koniec roku, bo wskaźnik PMI (indeks zakupów dokonywanych przez przedsiębiorstwa) zmniejszył się do 47,6 pkt. w styczniu wobec 49,1 pkt. w grudniu, przy poprawie koniunktury we Francji i pogorszeniu nastrojów w Niemczech. 
Czynnikiem oddziałującym w kierunku pogorszenia koniunktury jest przedłużający się lockdown w niektórych krajach strefy euro. 
– Wskaźnik PMI w przetwórstwie w strefie euro utrzyma się w styczniu na poziomie zbliżonym do odnotowanego w grudniu. Najprawdopodobniej będziemy obserwowali dalsze – oddziałujące w kierunku wzrostu indeksu – wydłużenie czasu dostaw, które będzie wynikało po części ze wzrostu popytu związanego z ożywieniem w światowym handlu, a po części z zakłóceń w transporcie w związku z pandemią koronawirusa – zaznacza Jakub Borowski.
Taką ocenę wspierają grudniowe dane wskazujące na wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych w przemyśle USA i krajów azjatyckich. 

Opr. pł na podstawie informacji Credit Agricole
autor dr Piotr Łuczak

dr Piotr Łuczak

<span style="font-family: Calibri, sans-serif; color: black; font-size: small;" size="2" face="Calibri,sans-serif"><span style="font-size: 14px;"><span id="OLK_SRC_BODY_SECTION"><span style="font-family: Calibri, sans-serif; font-size: small;" size="2"><span style="font-size: 14px;"><span style="font-family: PT Sans, Arial, Helvetica, sans-serif;"><span style="background-color: #efefef;">Były red. nacz. magazynu Profi, Tygodnika Rolniczego i portalu agrarlex.pl, były zastępca red. nacz. top agrar Polska, ekonomista, specjalista w zakresie ekonomiki rolnictwa</span></span></span></span></span></span></span>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Finanse

Co będzie z waloryzacją emerytur?

Obecnie odbywają się prace nad nowymi zasadami, które dotyczą waloryzacji emerytur rolniczych. Duża grupa zarówno organizacji rolniczych jak i parlamentarzystów nalega na to, aby rząd podjął działania w tym kierunku. Zdaniem tych grup, aktualnie obowiązujące regulacje nie są sprawiedliwe. 

czytaj więcej
Finanse

Podwyżka stóp procentowych silniejsza niż oczekiwano. Kiedy inflacja spadnie? Są prognozy

Rada Polityki Pieniężnej podjęła we wtorek (8 marca) decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Stopa referencyjna NBP wzrosła z 2,75% do aż 3,50%. Zmiany te mają też bezpośredni wpływ na kredyty obrotowe, zaciągane przez rolników. Istotnym czynnikiem jest tutaj także inflacja, która w najbliższym czasie będzie dalej rosła. Analitycy oceniają jednak jak oba te czynniki będą kształtowały się do 2025 r.

czytaj więcej
Finanse

Rolnicy z coraz większym zadłużeniem. Prawdziwe uderzenie dopiero nastąpi

Wprawdzie liczba rolników wpisanych na koniec ub.r. do Krajowego Rejestru Długów spadła o prawie 3,7% rdr. i o 0,2% w ciągu 2 lat, to jednak w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i w bazie informacji kredytowych BIK przybyło dłużników z kategorii uprawy rolne, chów i hodowla zwierząt, łowiectwo, włączając w to działalność usługową. A prawdziwa katastrofa ma dopiero nadejść i to już niebawem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)