Co będzie z waloryzacją emerytur?
Obecnie odbywają się prace nad nowymi zasadami, które dotyczą waloryzacji emerytur rolniczych. Duża grupa zarówno organizacji rolniczych jak i parlamentarzystów nalega na to, aby rząd podjął działania w tym kierunku. Zdaniem tych grup, aktualnie obowiązujące regulacje nie są sprawiedliwe.
Teresa Hałas - przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” w piśmie skierowanym do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa Henryka Kowalczyka piszę, że w przeciągu ostatnich tygodni coraz większa liczba rolników podaje do wiadomości w swoich wnioskach przekazywanych Związkowi, że po waloryzacji, której wskaźnik w bieżącym roku ustalono na 7%, rolnicy w ostatecznym rozrachunku nie otrzymują emerytur wyższych o 7%. Zdaniem rolników, jest to efekt błędnych kalkulacji ze strony KRUS.
Twarde prawo, ale prawo
Okazuje się jednak, że nic bardziej mylnego, bo w myśl aktualnie obowiązujących przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, w przypadku emerytur rolniczych waloryzacji podlega kwota emerytury podstawowej (od której za sprawą indywidualnych współczynników wylicza się rzeczywistą emeryturę brutto),a nie kwota brutto dotychczasowej emerytury, jak ma to miejsce w przypadku emerytur w ZUS. - Obecnie w systemie powszechnym waloryzacja emerytury polega na podwyższeniu otrzymywanej przez emeryta emerytury brutto o określony wskaźnik waloryzacji, natomiast w systemie ubezpieczenia rolniczego KRUS waloryzacja odbywa się w bardziej skomplikowany sposób. Wyliczenie kwoty brutto emerytury zwaloryzowanej odbywa się poprzez przemnożenie podstawowej emerytury rolniczej poprzez wskaźnik waloryzacji, a następnie poprzez wskaźniki wymiaru świadczenia odpowiednie dla części składkowej i uzupełniającej. Części te są natomiast ustalane odrębnie dla każdego świadczeniobiorcy w oparciu o okresy podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu. W związku z tym faktycznie w przypadku emerytury rolniczej waloryzowana jest jedynie kwota emerytury podstawowej, a nie kwota brutto fizycznie otrzymywanej emerytury przez rolnika. W praktyce oznacza to, że finalny wzrost kwoty emerytury brutto znaczącej liczby przypadków jest niższy niż tegoroczny wskaźnik waloryzacji czyli 7%, co stale podnoszą rolnicy w przedkładanych nam wnioskach – zaakcentowała w treści pisma Teresa Hałas-Przewodnicząca Związku.
Niezasłużone konsekwencje dla rolnika
Jednocześnie w sytuacji, kiedy emerytura rolnicza zbiegnie się z emeryturą z systemu powszechnego, gdzie emeryt uzyska łączną emeryturę z wcześniej wymienionych dwóch źródeł wyższą niż najniższa emerytura pracownicza, nie odbywa się waloryzacja kwoty emerytury rolniczej. Właśnie ten aspekt według rolniczej „Solidarności” stanowi następny przykład na niesprawiedliwe dla rolników przepisy.
- Mając na względzie całą powyższą argumentację, zwracam się jak na wstępie z wnioskiem o pilne podjęcie prac legislacyjnych nad zmianą przepisów w zakresie waloryzacji emerytur rolniczych, tak by jeszcze w tym roku rolnicy mogli otrzymać zwaloryzowaną emeryturę w oparciu o nowe sprawiedliwsze i bardziej przejrzyste zasady – zaznaczyła Przewodnicząca Związku Teresa Hałas.
Próba interwencji
Ze zbieżnymi wnioskami wystąpiło ostatnio do resortu rolnictwa kilkoro parlamentarzystów. - Docierają do mnie sygnały od zaniepokojonych świadczeniobiorców, którzy otrzymali różne kwoty waloryzacji, a które to kwoty zdają się nie odpowiadać wspomnianemu wskaźnikowi wynoszącemu 7% - napisał poseł Paweł Szramka.
- Czy ministerstwo zamierza podjąć lub podejmuje jakiekolwiek prace nad zmianą przepisów w zakresie waloryzacji emerytur rolniczych, tak by jeszcze w tym roku rolnicy mogli otrzymać zwaloryzowaną emeryturę w oparciu o nowe, bardziej sprawiedliwe i bardziej przejrzyste zasady -zapytał poseł Borys Budka.
Prace w toku
Resort rolnictwa w reakcji na opisane działania napisał, że aktualnie mają miejsce analizy w kontekście modernizacji zasad waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych. - Kwestia waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych jest złożonym zagadnieniem. Obecnie analizujemy kwestię możliwości zmiany zasad ustalania waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych. Należy jednak podkreślić, że ewentualne zmiany zasad jej przeprowadzania, wymagają przed rozpoczęciem procesu legislacyjnego, pogłębionych prac analityczno-studialnych. Trzeba pamiętać, że składki na ubezpieczenie emerytalnorentowe tylko w niewielkim procencie pokrywają wydatki na świadczenia z ubezpieczenia, a samo rolnicze świadczenie emerytalno-rentowe w ponad 90 % składa się z dotacji z budżetu państwa – czytamy w wypowiedzi wiceminister rolnictwa Anny Gembickiej.
Najważniejsze tematy