Rewolta w USA: co z kursem dolara?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rewolta w USA: co z kursem dolara?

11.01.2021autor: dr Piotr Łuczak

Czy szturm zwolenników Donalda Trumpa na Kapitol w Waszyngtonie będzie mieć przełożenie na kursy dolara i euro? W Agrarlex czytaj najnowsze opracowanie specjalistów Credit Agricole.

Z artykułu dowiesz się

  • Jaki jest wpływ zmian politycznych USA na kurs dolara?
  • Jak prezentują się wskaźniki gospodarcze Stanów Zjednoczonych z końca 2020 r.?
  • Jaka jest kondycja gospodarki Niemiec?
Stany Zjednoczone są na tyle dużym rynkiem towarowym i finansowym, że sytuacja na nim rzutuje na globalną gospodarkę. Okazuje się jednak, że ubiegłotygodniowe zamieszki na Kapitolu – wywołane przez zwolenników ustępującego prezydenta Trumpa – nie miały istotnego wpływu na rynki finansowe – oceniają ekonomiści Credit Agricole Bank Polska.

Osłabienie dolara?

Zgodnie z wynikami drugiej tury wyborów do Senatu w USA po 50 miejsc w izbie wyższej mają zarówno Demokraci, jak i Republikanie. Tym samym Demokraci – i prezydent elekt Joe Biden – uzyskali przewagę w Senacie, gdyż w warunkach remisu w głosowaniu głos rozstrzygający będzie miała wiceprezydent elekt USA K. Harris. 
Prawdopodobnie kontrola Demokratów nad dwiema izbami Kongresu będzie pozytywna dla krótkookresowych perspektyw ożywienia gospodarczego w USA. W konsekwencji w reakcji na wyniki wyborów doszło do wzrostu zainteresowania ryzykownymi aktywami, co sprzyja dalszemu osłabieniu dolara. Jednocześnie oczekiwana przez inwestorów większa skala pobudzenia fiskalnego jest pozytywna dla rentowności amerykańskich obligacji, ponieważ łagodniejsza polityka podatkowa zmniejsza potrzebę silniejszego rozluźniania polityki pieniężnej. 
r e k l a m a

Dane z gospodarki USA

W ubiegłym tygodniu opublikowano istotne dane z amerykańskiej gospodarki. 
  • Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych zmniejszyła się do 787 tys. wobec 790 tys. dwa tygodnie temu, co było lekko poniżej oczekiwań rynku (800 tys.). Obniżyła się również liczba kontynuowanych wniosków (z 5,2 mln do 5,1 mln), co w znacznym stopniu wynikało jednak z utraty prawa do zasiłku przez osoby długotrwale bezrobotne. 
  • Zatrudnienie poza rolnictwem obniżyło się w grudniu 2020 r. o 140 tys., wobec wzrostu o 336 tys. w listopadzie (rewizja w górę z 245 tys.). Najsilniej zatrudnienie spadło w turystyce i rekreacji (–498 tys.), co wskazuje na wpływ drugiej fali pandemii na amerykański rynek pracy. Jest to dział charakteryzujący się relatywnie niskimi wynagrodzeniami. Warto przy tym zauważyć, że poza turystyką i rekreacją pozostałe działy pozostają relatywnie odporne na drugą falę zachorowań. 
  • Stopa bezrobocia nie zmieniła się w grudniu w porównaniu do listopada i wyniosła 6,7%, podobnie jak współczynnik aktywności zawodowej, który wyniósł 61,5%. Grudniowe dane o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA, w połączeniu z danymi o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wskazują, że druga fala pandemii wyraźnie wyhamowała poprawę sytuacji na amerykańskim rynku pracy, który nadal znajduje się daleko od poziomu równowagi. 
  • Szacuje się, że PKB w USA zmniejszy się w 2020 r. o 3,6% wobec wzrostu o 2,3% w 2019 r., a w 2021 r. zwiększy się o 3,1%. 

Polska a gospodarka Niemiec

Dla Polski ważna jest też kondycja gospodarcza Niemiec, który jest naszym eksportowym nr 1; za Odrę wysyłamy ponad 27% naszego eksportu.
Najnowsze dane mówią o tym, że niemiecka produkcja przemysłowa zwiększyła się w listopadzie o 0,9% w porównaniu do października 2020, wobec wzrostu o 3,4% w samym październiku.
Zmniejszenie dynamiki produkcji przemysłowej wynikało z niższej dynamiki produkcji we wszystkich jej kategoriach (przetwórstwie, energetyce i budownictwie). 
  • Nowe zamówienia w niemieckim przetwórstwie zwiększyły się w listopadzie o 2,3% m/m wobec wzrostu o 3,3% w październiku. Obniżenie tempa wzrostu zamówień wynikało z niższej dynamiki zarówno zamówień krajowych, jak i zagranicznych. Warto przy tym odnotować, że mimo spadku dynamiki zarówno zamówienia krajowe jak i zagraniczne zwiększyły się w ujęciu miesięcznym. Głównym źródłem wzrostu zamówień zagranicznych były wyższe zamówienia ze strefy euro, podczas gdy wzrost zamówień spoza obszaru wspólnej waluty był marginalny. 
  • Dane o zamówieniach wskazują, że niemieckie przetwórstwo w listopadzie pozostawało odporne na drugą falę pandemii, radząc sobie lepiej niż oczekiwał tego rynek. 
  • Zauważalny jest wzrost dynamiki eksportu i importu. Dane te mimo drugiej fali pandemii, ukształtowały się wyraźnie powyżej oczekiwań rynku (odpowiednio 0,8% i 0,4%). 
  • PKB naszego zachodniego sąsiada zmniejszy się w 2020 r. o 5,7% wobec wzrostu o 0,6% w 2019 r., a w 2021 r. zwiększy się o 2,5%. 
Opr. pł na podstawie informacji Credit Agricole Bank Polska


Fot. Pixabay
autor dr Piotr Łuczak

dr Piotr Łuczak

<span style="font-family: Calibri, sans-serif; color: black; font-size: small;" size="2" face="Calibri,sans-serif"><span style="font-size: 14px;"><span id="OLK_SRC_BODY_SECTION"><span style="font-family: Calibri, sans-serif; font-size: small;" size="2"><span style="font-size: 14px;"><span style="font-family: PT Sans, Arial, Helvetica, sans-serif;"><span style="background-color: #efefef;">Były red. nacz. magazynu Profi, Tygodnika Rolniczego i portalu agrarlex.pl, były zastępca red. nacz. top agrar Polska, ekonomista, specjalista w zakresie ekonomiki rolnictwa</span></span></span></span></span></span></span>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Finanse

Co będzie z waloryzacją emerytur?

Obecnie odbywają się prace nad nowymi zasadami, które dotyczą waloryzacji emerytur rolniczych. Duża grupa zarówno organizacji rolniczych jak i parlamentarzystów nalega na to, aby rząd podjął działania w tym kierunku. Zdaniem tych grup, aktualnie obowiązujące regulacje nie są sprawiedliwe. 

czytaj więcej
Finanse

Podwyżka stóp procentowych silniejsza niż oczekiwano. Kiedy inflacja spadnie? Są prognozy

Rada Polityki Pieniężnej podjęła we wtorek (8 marca) decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Stopa referencyjna NBP wzrosła z 2,75% do aż 3,50%. Zmiany te mają też bezpośredni wpływ na kredyty obrotowe, zaciągane przez rolników. Istotnym czynnikiem jest tutaj także inflacja, która w najbliższym czasie będzie dalej rosła. Analitycy oceniają jednak jak oba te czynniki będą kształtowały się do 2025 r.

czytaj więcej
Finanse

Rolnicy z coraz większym zadłużeniem. Prawdziwe uderzenie dopiero nastąpi

Wprawdzie liczba rolników wpisanych na koniec ub.r. do Krajowego Rejestru Długów spadła o prawie 3,7% rdr. i o 0,2% w ciągu 2 lat, to jednak w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i w bazie informacji kredytowych BIK przybyło dłużników z kategorii uprawy rolne, chów i hodowla zwierząt, łowiectwo, włączając w to działalność usługową. A prawdziwa katastrofa ma dopiero nadejść i to już niebawem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)