Koniunktura gospodarcza w Polsce: styczeń 2021
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Koniunktura gospodarcza w Polsce: styczeń 2021

28.01.2021autor: dr Piotr Łuczak

W styczniu br. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w Polsce kształtuje się nadal na ujemnym poziomie. Dotyczy to większości obszarów gospodarki, choć jest mniej negatywny niż przed miesiącem. 

Pogorszenie koniunktury, w stosunku do grudnia ub.r., zgłaszane jest jedynie przez kierujących jednostkami z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Najbardziej pesymistycznie oceniają koniunkturę podmioty z sekcji zakwaterowanie i gastronomia  – z czego firmy prowadzące działalność w zakresie zakwaterowania oceniają koniunkturę gorzej niż jednostki gastronomiczne. 
Jedynie firmy z sekcji informacja i komunikacja formułują pozytywne oceny koniunktury.
Niestety, nie ma badań GUS w zakresie koniunktury w rolnictwie.

Jest lekka poprawa

W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 9,9 (przed miesiącem minus 14,8). Poprawę koniunktury sygnalizuje 10,9% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 20,7% (przed miesiącem odpowiednio 9,2% i 23,9%). 
Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Diagnozy dotyczące portfela zamówień są mniej pesymistyczne niż w grudniu ubiegłego roku, natomiast – produkcji oraz sytuacji finansowej są negatywne i zbliżone do formułowanych przed miesiącem. Odpowiednie prognozy są mniej niekorzystne od przewidywań z grudnia. Opóźnienia płatności za sprzedane produkty rosną nieco wolniej niż przed miesiącem. Stan zapasów wyrobów gotowych jest uznawany przez przedsiębiorców za wystarczający. Planowane są redukcje zatrudnienia, choć mniejsze od zapowiadanych w grudniu. Dyrektorzy przedsiębiorstw przewidują wzrost cen wyrobów przemysłowych szybszy od prognozowanego przed miesiącem.

Co blokuje biznes?

Przedsiębiorstwa zgłaszające bariery najczęściej wskazują na trudności związane z kosztami zatrudnienia (54,3% w styczniu br., 64,1% przed rokiem). W skali roku najbardziej wzrosło znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 41,4% do 48,3%), natomiast spadło barier związanych z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 42,4% do 29,2%), niedoborem pracowników (z 27,7% do 16,7%) oraz wspomnianymi powyżej kosztami zatrudnienia.
Opr. pł na podstawie informacji GUS
autor dr Piotr Łuczak

dr Piotr Łuczak

<span style="font-family: Calibri, sans-serif; color: black; font-size: small;" size="2" face="Calibri,sans-serif"><span style="font-size: 14px;"><span id="OLK_SRC_BODY_SECTION"><span style="font-family: Calibri, sans-serif; font-size: small;" size="2"><span style="font-size: 14px;"><span style="font-family: PT Sans, Arial, Helvetica, sans-serif;"><span style="background-color: #efefef;">Były red. nacz. magazynu Profi, Tygodnika Rolniczego i portalu agrarlex.pl, były zastępca red. nacz. top agrar Polska, ekonomista, specjalista w zakresie ekonomiki rolnictwa</span></span></span></span></span></span></span>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Finanse

Co będzie z waloryzacją emerytur?

Obecnie odbywają się prace nad nowymi zasadami, które dotyczą waloryzacji emerytur rolniczych. Duża grupa zarówno organizacji rolniczych jak i parlamentarzystów nalega na to, aby rząd podjął działania w tym kierunku. Zdaniem tych grup, aktualnie obowiązujące regulacje nie są sprawiedliwe. 

czytaj więcej
Finanse

Podwyżka stóp procentowych silniejsza niż oczekiwano. Kiedy inflacja spadnie? Są prognozy

Rada Polityki Pieniężnej podjęła we wtorek (8 marca) decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Stopa referencyjna NBP wzrosła z 2,75% do aż 3,50%. Zmiany te mają też bezpośredni wpływ na kredyty obrotowe, zaciągane przez rolników. Istotnym czynnikiem jest tutaj także inflacja, która w najbliższym czasie będzie dalej rosła. Analitycy oceniają jednak jak oba te czynniki będą kształtowały się do 2025 r.

czytaj więcej
Finanse

Rolnicy z coraz większym zadłużeniem. Prawdziwe uderzenie dopiero nastąpi

Wprawdzie liczba rolników wpisanych na koniec ub.r. do Krajowego Rejestru Długów spadła o prawie 3,7% rdr. i o 0,2% w ciągu 2 lat, to jednak w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i w bazie informacji kredytowych BIK przybyło dłużników z kategorii uprawy rolne, chów i hodowla zwierząt, łowiectwo, włączając w to działalność usługową. A prawdziwa katastrofa ma dopiero nadejść i to już niebawem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)