r e k l a m a
Partnerzy portalu
Koniunktura gospodarcza w Polsce: styczeń 2021
28.01.2021autor: dr Piotr Łuczak
W styczniu br. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w Polsce kształtuje się nadal na ujemnym poziomie. Dotyczy to większości obszarów gospodarki, choć jest mniej negatywny niż przed miesiącem.
Pogorszenie koniunktury, w stosunku do grudnia ub.r., zgłaszane jest jedynie przez kierujących jednostkami z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Najbardziej pesymistycznie oceniają koniunkturę podmioty z sekcji zakwaterowanie i gastronomia – z czego firmy prowadzące działalność w zakresie zakwaterowania oceniają koniunkturę gorzej niż jednostki gastronomiczne.
Jedynie firmy z sekcji informacja i komunikacja formułują pozytywne oceny koniunktury.
Niestety, nie ma badań GUS w zakresie koniunktury w rolnictwie.
Jest lekka poprawa
W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 9,9 (przed miesiącem minus 14,8). Poprawę koniunktury sygnalizuje 10,9% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 20,7% (przed miesiącem odpowiednio 9,2% i 23,9%).
Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Diagnozy dotyczące portfela zamówień są mniej pesymistyczne niż w grudniu ubiegłego roku, natomiast – produkcji oraz sytuacji finansowej są negatywne i zbliżone do formułowanych przed miesiącem. Odpowiednie prognozy są mniej niekorzystne od przewidywań z grudnia. Opóźnienia płatności za sprzedane produkty rosną nieco wolniej niż przed miesiącem. Stan zapasów wyrobów gotowych jest uznawany przez przedsiębiorców za wystarczający. Planowane są redukcje zatrudnienia, choć mniejsze od zapowiadanych w grudniu. Dyrektorzy przedsiębiorstw przewidują wzrost cen wyrobów przemysłowych szybszy od prognozowanego przed miesiącem.
Co blokuje biznes?
Przedsiębiorstwa zgłaszające bariery najczęściej wskazują na trudności związane z kosztami zatrudnienia (54,3% w styczniu br., 64,1% przed rokiem). W skali roku najbardziej wzrosło znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 41,4% do 48,3%), natomiast spadło barier związanych z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 42,4% do 29,2%), niedoborem pracowników (z 27,7% do 16,7%) oraz wspomnianymi powyżej kosztami zatrudnienia.
Opr. pł na podstawie informacji GUS
Wzory dokumentów
dr Piotr Łuczak
<span style="font-family: Calibri, sans-serif; color: black; font-size: small;" size="2" face="Calibri,sans-serif"><span style="font-size: 14px;"><span id="OLK_SRC_BODY_SECTION"><span style="font-family: Calibri, sans-serif; font-size: small;" size="2"><span style="font-size: 14px;"><span style="font-family: PT Sans, Arial, Helvetica, sans-serif;"><span style="background-color: #efefef;">Były red. nacz. magazynu Profi, Tygodnika Rolniczego i portalu agrarlex.pl, były zastępca red. nacz. top agrar Polska, ekonomista, specjalista w zakresie ekonomiki rolnictwa</span></span></span></span></span></span></span>
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a