- Jakie działania podejmuje Narodowy Bank Polski na rynku kursowym?
- Jakie dane wstępne przedstawił już Główny Urząd Statystyczny?
- Jaka będzie inflacja w Polsce w 2021?
Jutro w środę odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Najprawdopodobniej nie przyniesie ono zmian w polityce monetarnej i stopa referencyjna dla złotego zostanie utrzymana na dotychczasowym poziomie (0,10%).
W ubiegłym tygodniu kurs EUR/PLN spadł do 4,5100, co oznaczało umocnienie złotego o 0,6%. Przez cały ubiegły tydzień kurs EUR/PLN kształtował się w trendzie spadkowym.
NBP zbija kurs złotego
Od grudnia 2020 r. NBP interweniuje na rynku walutowym w celu osłabienia złotego i wzmocnienia wpływu rozluźnienia polityki pieniężnej przez RPP na polską gospodarkę.
Eksperci uzależniają dalszą obniżkę stóp procentowych w I kwartale br. od dalszego pogorszenia się perspektyw gospodarczych, ze względu na ewentualną trzecią falę pandemii, które znalazłoby odzwierciedlenie w marcowej projekcji makroekonomicznej NBP.
W środę poznamy też dane nt. polskiego bilansu płatniczego w listopadzie 2020 r. Specjaliści Credit Agricole oczekują zmniejszenia salda na rachunku obrotów bieżących do 2154 mln EUR, wobec 2241 mln EUR w październiku ub. r., będącego wynikiem przede wszystkim niższego salda obrotów towarowych. Finansiści prognozują, że dynamika polskiego eksportu zwiększyła się w listopadzie do 6,2% r/r, wobec 3,7% w październiku 2020 r., a dynamika importu wzrosła do 3,7% wobec –3,5%.
Natomiast w piątek 15.01. opublikowane zostaną finalne dane o grudniowej inflacji w Polsce. Zgodnie ze wstępnym szacunkiem inflacja w Polsce obniżyła się w grudniu do 2,3% r/r, wobec 3,0% w listopadzie 2020.
GUS opublikował już częściowe dane nt. struktury inflacji zawierające informacje o tempie wzrostu cen w kategoriach „żywność i napoje bezalkoholowe”, „nośniki energii” oraz „paliwa”.
W kierunku spadku inflacji oddziaływała niższa dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych (0,7% r/r w grudniu wobec 2,0% w listopadzie 2020) oraz nośników energii (4,6% wobec 4,7%), podczas gdy przeciwny wpływ miała wyższa dynamika cen paliw (-8,4% wobec -9,2%).
Określenie dokładnych przyczyn wyraźnie niższej od naszych oczekiwań inflacji będzie możliwe dopiero wraz z publikacją szczegółowej struktury danych przewidzianą na 15 stycznia.
Zgodnie ze wstępnym szacunkiem inflacja w strefie euro wg prognozy dla 2021 r. wzrośnie do 1,0%. Niska oczekiwana inflacja w strefie euro będzie czynnikiem ograniczającym presję inflacyjną w Polsce w 2021 r.
Opr. pł na podstawie informacji Credit Agricole Bank Polska
Fot. Pixabay