Inflacja w Polsce: co przyniesie 2021 rok?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Inflacja w Polsce: co przyniesie 2021 rok?

12.01.2021autor: dr Piotr Łuczak

Już niedługo poznamy komunikat Rady Polityki Pieniężnej, który przełoży się na podaż pieniądza w Polsce. Mimo to ostatnie wahania kursowe złotego zależą od uwarunkowań gospodarczych, na które nie mamy większego wpływu.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie działania podejmuje Narodowy Bank Polski na rynku kursowym?
  • Jakie dane wstępne przedstawił już Główny Urząd Statystyczny?
  • Jaka będzie inflacja w Polsce w 2021?
Jutro w środę odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Najprawdopodobniej nie przyniesie ono zmian w polityce monetarnej i stopa referencyjna dla złotego zostanie utrzymana na dotychczasowym poziomie (0,10%). 
W ubiegłym tygodniu kurs EUR/PLN spadł do 4,5100, co oznaczało umocnienie złotego o 0,6%. Przez cały ubiegły tydzień kurs EUR/PLN kształtował się w trendzie spadkowym. 

NBP zbija kurs złotego

Od grudnia 2020 r. NBP interweniuje na rynku walutowym w celu osłabienia złotego i wzmocnienia wpływu rozluźnienia polityki pieniężnej przez RPP na polską gospodarkę. 
Eksperci uzależniają dalszą obniżkę stóp procentowych w I kwartale br. od dalszego pogorszenia się perspektyw gospodarczych, ze względu na ewentualną trzecią falę pandemii, które znalazłoby odzwierciedlenie w marcowej projekcji makroekonomicznej NBP. 
W środę poznamy też dane nt. polskiego bilansu płatniczego w listopadzie 2020 r. Specjaliści Credit Agricole oczekują zmniejszenia salda na rachunku obrotów bieżących do 2154 mln EUR, wobec 2241 mln EUR w październiku ub. r., będącego wynikiem przede wszystkim niższego salda obrotów towarowych. Finansiści prognozują, że dynamika polskiego eksportu zwiększyła się w listopadzie do 6,2% r/r, wobec 3,7% w październiku 2020 r., a dynamika importu wzrosła do 3,7% wobec –3,5%. 
Natomiast w piątek 15.01. opublikowane zostaną finalne dane o grudniowej inflacji w Polsce. Zgodnie ze wstępnym szacunkiem inflacja w Polsce obniżyła się w grudniu do 2,3% r/r, wobec 3,0% w listopadzie 2020.
GUS opublikował już częściowe dane nt. struktury inflacji zawierające informacje o tempie wzrostu cen w kategoriach „żywność i napoje bezalkoholowe”, „nośniki energii” oraz „paliwa”. 
W kierunku spadku inflacji oddziaływała niższa dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych (0,7% r/r w grudniu wobec 2,0% w listopadzie 2020) oraz nośników energii (4,6% wobec 4,7%), podczas gdy przeciwny wpływ miała wyższa dynamika cen paliw (-8,4% wobec -9,2%). 
Określenie dokładnych przyczyn wyraźnie niższej od naszych oczekiwań inflacji będzie możliwe dopiero wraz z publikacją szczegółowej struktury danych przewidzianą na 15 stycznia. 
Zgodnie ze wstępnym szacunkiem inflacja w strefie euro wg prognozy dla 2021 r. wzrośnie do 1,0%. Niska oczekiwana inflacja w strefie euro będzie czynnikiem ograniczającym presję inflacyjną w Polsce w 2021 r. 
Opr. pł na podstawie informacji Credit Agricole Bank Polska

Fot. Pixabay
autor dr Piotr Łuczak

dr Piotr Łuczak

<span style="font-family: Calibri, sans-serif; color: black; font-size: small;" size="2" face="Calibri,sans-serif"><span style="font-size: 14px;"><span id="OLK_SRC_BODY_SECTION"><span style="font-family: Calibri, sans-serif; font-size: small;" size="2"><span style="font-size: 14px;"><span style="font-family: PT Sans, Arial, Helvetica, sans-serif;"><span style="background-color: #efefef;">Były red. nacz. magazynu Profi, Tygodnika Rolniczego i portalu agrarlex.pl, były zastępca red. nacz. top agrar Polska, ekonomista, specjalista w zakresie ekonomiki rolnictwa</span></span></span></span></span></span></span>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Finanse

Co będzie z waloryzacją emerytur?

Obecnie odbywają się prace nad nowymi zasadami, które dotyczą waloryzacji emerytur rolniczych. Duża grupa zarówno organizacji rolniczych jak i parlamentarzystów nalega na to, aby rząd podjął działania w tym kierunku. Zdaniem tych grup, aktualnie obowiązujące regulacje nie są sprawiedliwe. 

czytaj więcej
Finanse

Podwyżka stóp procentowych silniejsza niż oczekiwano. Kiedy inflacja spadnie? Są prognozy

Rada Polityki Pieniężnej podjęła we wtorek (8 marca) decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Stopa referencyjna NBP wzrosła z 2,75% do aż 3,50%. Zmiany te mają też bezpośredni wpływ na kredyty obrotowe, zaciągane przez rolników. Istotnym czynnikiem jest tutaj także inflacja, która w najbliższym czasie będzie dalej rosła. Analitycy oceniają jednak jak oba te czynniki będą kształtowały się do 2025 r.

czytaj więcej
Finanse

Rolnicy z coraz większym zadłużeniem. Prawdziwe uderzenie dopiero nastąpi

Wprawdzie liczba rolników wpisanych na koniec ub.r. do Krajowego Rejestru Długów spadła o prawie 3,7% rdr. i o 0,2% w ciągu 2 lat, to jednak w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i w bazie informacji kredytowych BIK przybyło dłużników z kategorii uprawy rolne, chów i hodowla zwierząt, łowiectwo, włączając w to działalność usługową. A prawdziwa katastrofa ma dopiero nadejść i to już niebawem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)