Chiny rozwijają infrastrukturę eksportową
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Chiny rozwijają infrastrukturę eksportową

27.01.2021autor: dr Piotr Łuczak

Chińczycy intensywnie inwestują w dystrybucję swojej produkcji. Mają temu służyć korytarze komunikacyjne, którymi towary przemysłowe, a nawet żywność, mają docierać na cały świat.

Chińczycy intensywnie inwestują w dystrybucję swojej produkcji. Mają temu służyć korytarze komunikacyjne, na wzór antycznego Jedwabnego Szlaku, którym z dalekich Chin ten szlachetny materiał docierał do Europy. Do takiej infrastruktury należy m.in. Międzynarodowy Morsko-Lądowy Korytarz Handlowy.


Międzynarodowy Morsko-Lądowy Korytarz Handlowy


Międzynarodowy Morsko-Lądowy Korytarz Handlowy połączył 250 portów w 96 krajach. Korytarz, zbudowany przez Singapur i Chiny, obsługuje transport kolejowy, morski i drogowy i łączy Chongqing w południowo-zachodnich Chinach z Zatoką Beibu. Dalej prowadzi do Singapuru, skąd drogą morską dociera do reszty świata.

W 2020 r. pociągi intermodalne w ramach korytarza wykonały 1297 przejazdów, co oznacza wzrost o 40,5% rok do roku i dotarły do ​​20 portów w ośmiu państwach członkowskich Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), w tym w Singapurze, Tajlandii i Wietnamie.
W ub. roku wykonano 2821 przejazdów przez autostrady transgraniczne, co oznacza wzrost o 126%. Do użytku oddano dwie nowe autostrady, łączące Chiny z Uzbekistanem i Kazachstanem.

W 2020 roku towary importowane i eksportowane przez Międzynarodowy Morsko-Lądowy Korytarz Handlowy obejmowały ponad 350 kategorii, w tym samochody i części zamienne, surowce chemiczne, produkty farmaceutyczne, napoje, świeża i mrożona żywność.

Dodajmy, że gospodarka Chin – pomimo pandemii – trzyma się całkiem nieźle. Oszacowano, że produkt krajowy brutto (PKB) tego kraju w 2020 roku wzrósł o 2,3 procent w stosunku do poprzedniego roku. Przekroczył 100 bilionów juanów, czyli 15,42 biliona dolarów amerykańskich.

Opr. pł na podst. Silkroadpoland.pl

Fot. Pixabay
autor dr Piotr Łuczak

dr Piotr Łuczak

<span style="font-family: Calibri, sans-serif; color: black; font-size: small;" size="2" face="Calibri,sans-serif"><span style="font-size: 14px;"><span id="OLK_SRC_BODY_SECTION"><span style="font-family: Calibri, sans-serif; font-size: small;" size="2"><span style="font-size: 14px;"><span style="font-family: PT Sans, Arial, Helvetica, sans-serif;"><span style="background-color: #efefef;">Były red. nacz. magazynu Profi, Tygodnika Rolniczego i portalu agrarlex.pl, były zastępca red. nacz. top agrar Polska, ekonomista, specjalista w zakresie ekonomiki rolnictwa</span></span></span></span></span></span></span>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Finanse

Co będzie z waloryzacją emerytur?

Obecnie odbywają się prace nad nowymi zasadami, które dotyczą waloryzacji emerytur rolniczych. Duża grupa zarówno organizacji rolniczych jak i parlamentarzystów nalega na to, aby rząd podjął działania w tym kierunku. Zdaniem tych grup, aktualnie obowiązujące regulacje nie są sprawiedliwe. 

czytaj więcej
Finanse

Podwyżka stóp procentowych silniejsza niż oczekiwano. Kiedy inflacja spadnie? Są prognozy

Rada Polityki Pieniężnej podjęła we wtorek (8 marca) decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Stopa referencyjna NBP wzrosła z 2,75% do aż 3,50%. Zmiany te mają też bezpośredni wpływ na kredyty obrotowe, zaciągane przez rolników. Istotnym czynnikiem jest tutaj także inflacja, która w najbliższym czasie będzie dalej rosła. Analitycy oceniają jednak jak oba te czynniki będą kształtowały się do 2025 r.

czytaj więcej
Finanse

Rolnicy z coraz większym zadłużeniem. Prawdziwe uderzenie dopiero nastąpi

Wprawdzie liczba rolników wpisanych na koniec ub.r. do Krajowego Rejestru Długów spadła o prawie 3,7% rdr. i o 0,2% w ciągu 2 lat, to jednak w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i w bazie informacji kredytowych BIK przybyło dłużników z kategorii uprawy rolne, chów i hodowla zwierząt, łowiectwo, włączając w to działalność usługową. A prawdziwa katastrofa ma dopiero nadejść i to już niebawem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)