Ukraina zgadza się na regionalizację w sprawie rzekomego pomoru drobiu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ukraina zgadza się na regionalizację w sprawie rzekomego pomoru drobiu

07.08.2023

Po wykryciu w Polsce pierwszego od 50 lat ogniska rzekomego pomoru drobiu nasi sąsiedzi nałożyli na polskich producentów restrykcje handlowe. Dyskusje w celu zniesienia zakazu importu przyniosły skutek, jednak nie dla wszystkich produktów.

Wycofany zakaz importu drobiu

Po wykryciu pierwszego ogniska rzekomego pomoru drobiu w kraju Ukraina wprowadziła całkowity zakazu importu drobiu, w związku z którym od 16 lipca 2023 r. nie przewożono na terytorium wschodniego sąsiada drobiu, jaj i innych produktów drobiowych. Podobnie do Ukraińców zachowała się Białoruś, która również nałożyła na Polskę zakaz, jednak wyłącznie regionalny.

Jest zgoda Ukrainy na regionalizację 

31 lipca br. odbyła się wideokonferencja szefów służb weterynaryjnych Polski i Ukrainy na temat warunków uznania regionalizacji przy wystąpieniu rzekomego pomoru drobiu w Polsce, której efektem stało się uznanie 4 sierpnia br. przez właściwą ukraińską służbę regionalizacji.

Dla jakich produktów drobiowych wprowadzono regionalizację?

Ukraina zniosła zakaz importu wobec:

  • jaj wylęgowych,
  • żywego drobiu,
  • nieprzetworzonych produktów z drobiu,
  • nieprzetworzonych surowców z drobiu.

Obecnie z Polski nie mogą być importowane wyłącznie produkty z obszarów dotkniętych wirusem rzekomego pomoru drobiu wyznaczonych przez kompetentny organ Rzeczypospolitej Polskiej. Co ciekawe, Główny Inspektorat Weterynarii nie poinformował w swoim komunikacie o tym, by regionalizacją zostały objęte również jaja konsumpcyjne.

Których produktów drobiowych nie dotyczą restrykcje?

Więcej przeczytasz na tygodnik-rolniczy.pl!

Justyna Czupryniak, TPR
fot. EnvatoElements, Canva

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Oddech dla drobiarzy! Nie będzie przymusu rezygnacji z chowu klatkowego!

Od kilku lat trwa debata na arenie unijnej dotycząca zakończenia chowu klatkowego w UE. Dla polskich producentów drobiu, byłby to ogromny cios finansowy, gdyż wielu z nich nadal spłaca kredyty na modernizację poprzednich kurników, które trzeba było kilkukrotnie przekształcać, aby spełniały unijne normy!

czytaj więcej

Ogólny wzrost eksportu produktów rolno-spożywczych. Tylko jedna gałąź rolnictwa mocno straciła

  Resort rolnictwa opublikował wstępne dane za pierwsze półrocze 2023 o eksporcie towarów rolno-spożywczych. Sprzedaż co prawda wyniosła 25,6 mld euro, co oznacza blisko 16% wzrost, jednak nie wszyscy w branży mięsnej mają powody do zadowolenia.

czytaj więcej

Rynek filipiński otwiera się na polski drób

  To kolejna dobra wiadomość dla sektora drobiarskiego, który będzie miał szansę zwiększyć eksport tego mięsa. Przy okazji udało się ugrać jeszcze jedną ważną sprawę!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)