Negocjacje z Filipinami trwały kilka miesięcy, ale finalnie udało się dopiąć porozumienie o otwarciu rynku dla polskiego drobiu. Ponadto Polska jest także pierwszym krajem w Unii Europejskiej, gdzie Filipiny uznały system regionalizacji w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na poziomie województw.
- Oznacza to, eksport polskiego mięsa drobiowego, produktów z mięsa drobiowego, jaj wylęgowych i piskląt jednodniowych będzie możliwy z towarzyszeniem bilateralnie uzgodnionych świadectw zdrowia. To nasz ogromny sukces i uwieńczenie wielomiesięcznych starań. Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza konsekwentnie przekonuje zagranicznych partnerów, że polski drób jest bezpieczny i atrakcyjny cenowo, a wprowadzenie zasady regionalizacji we wzajemnych stosunkach handlowych jest jak najbardziej zasadne – podaje Krajowa Rada Drobiarska.
Filipiny – kluczowy rynek dla drobiu
- Otwarcie jednego z kluczowych, liczących ponad 100 mln ludzi rynku Azji Południowo - Wschodniej, na którym mięso drobiowe odgrywa istotną rolę i jest podstawowym składnikiem diety mieszkańców Filipin, daje polskim zakładom drobiarskim nowe możliwości rozwoju. Sukces negocjacji nie byłby możliwy bez pomocy krajowych i filipińskich partnerów. Dlatego też kierujemy podziękowania dla wszystkich osób i instytucji zaangażowanych w uzyskanie dostępu do rynku Filipin dla polskiego mięsa drobiowego. Dzięki dobrej współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Głównym Inspektoratem Weterynarii, Ambasadą RP w Manili oraz Polskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych osiągnięcie porozumienia było możliwe - dodaje Dariusz Goszczyński, Prezes Zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa- Izby Gospodarczej.