Jak dobrze zarządzać rozrodem krów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak dobrze zarządzać rozrodem krów?

22.10.2019

Panuje przekonanie, że krów o wysokich wydajnościach nie powinno się zbyt wcześnie zacielać. Praktyczna zasada mówi, że należy pomnożyć ilość mleka w dziennym udoju przez 2. Otrzymamy wówczas optymalną liczbę dni okresu międzyciążowego. Czyli z prostego rachunku wynika, że przy wydajności mlecznej 40 kg, pierwsza inseminacja po porodzie powinna być nie wcześniej niż w 80. dniu laktacji.

I chociaż ta teoria nijak się ma do badań naukowych, jest w niej wiele prawdy. Im wyższa produkcja, tym częstsze ryzyko, wystąpienia ujemnego bilansu energetycznego. Taki stan negatywnie działa na układ odpornościowy – rośnie ryzyko infekcji i chorób. One z kolei, niezależnie od wydajności, mają negatywny wpływ na płodność. Wydłużenie  okresu odpoczynku pomiędzy porodem i kolejnym unasiennieniem ma prowadzić do tego, że zacielenie nastąpi wówczas, gdy przemiana materii krów wróci do równowagi.

Problemy z rozrodem są konsekwencją zarządzania stadem

Ta teoria nie zawsze się sprawdza – czasem krowy wysokoprodukcyjne zacielają się wcześniej – przed upływem 80 dni od poprzedniego wycielenia. W stadach, gdzie się to udaje, mamy bardzo krótki okres międzywycieleniowy. Stąd wniosek, że problemem nie jest wydajność krów, a raczej metody zarządzania żywieniem stada.

r e k l a m a
Wysoka wydajność i dobre wyniki reprodukcyjne nie muszą wykluczać się wzajemnie. Wręcz przeciwnie – jedno i drugie działa według tych samych mechanizmów – mówi z doświadczenia izraelski specjalista od rozrodu Doron Bar.

Kluczowym punktem dobrej płodności jest optymalne zaplanowanie fazy przejściowej. Wysoki pobór suchej masy, maksymalny komfort, unikanie stresu cieplnego to czynniki równie ważne.  Jeżeli krowa przetrwa ten krytyczny okres bez żadnych problemów, to wczesne zacielenie będzie możliwe, nawet przy wysokiej wydajności mlecznej.

Już tylko obkurczanie macicy po bezproblemowym porodzie, trwa przynajmniej 30 dni, dodaje dr Hugo Haschulte ze stowarzyszenia Rider-Union West.
 

Gwarancja skutecznego unasiennienia

Jeśli zamierzamy nasze krowy zacielać bardzo szybko, oznacza to nie mniej, nie więcej, że sztuki o bardzo wysokiej wydajności mlecznej (nierzadko jeszcze ponad 30 kg mleka na dobę) trzeba szybko zasuszyć. Tu słusznie wielu hodowców zadaje pytanie, czy to ma sens ekonomiczny?

Aby uzyskać wysoki odsetek zacieleń, należy ustalić termin, do którego wszystkie krowy w stadzie powinny być ponownie zacielone. Zależy on od ogólnej wydajności stada oraz stosowanego programu rozrodczego (przykładowo z synchronizacją lub bez niej).

W przypadku stad o bardzo wysokiej wydajności mlecznej (powyżej 10 000 kg) powinno się ze względów ekonomicznych wydłużyć okres międzywycieleniowy od 400 do 430 dni. To oznacza, że krowy muszą być cielne najpóźniej do 150. dnia laktacji (przyjęta długość ciąży to 280 dni). Zakładając, że by doszło do ciąży, krowa przeciętnie musi być dwukrotnie unasieniana, procedurę powinno się rozpocząć już po 70-80 dniach licząc od początku laktacji. Najpóźniej w 100. dniu laktacji każda sztuka powinna być przynajmniej raz unasieniona.
 

Każdy strzał trafia

Im więcej czasu zostawiamy krowom na odpoczynek po porodzie, tym lepsze powinno być zarządzanie rozrodem w stadzie. Jeśli zakładamy długi okres międzyciążowy – powyżej 100 dni, nie ma miejsca na stratę cyklu po tym terminie – „każdy strzał musi być trafny”. Pomocne mogą okazać się automatyczne urządzenia do wykrywania rui (np. kontrola aktywności ruchowej) lub programy hormonalne, choć można też z nich zrezygnować. Jeżeli krowy wymagają kilkukrotnego unasieniania należy rozpocząć procedurę cykl wcześniej.

Decyzja – czy dać krowom więcej czasu – zależy od wielu innych czynników. Wydłużony okres miedzyciążowy to też mniej czynników ryzyka w najbardziej strategicznym okresie wczesnej laktacji. Można dzięki temu zaoszczędzić również na kosztach leków i zabiegów weterynaryjnych. Przykładowo w tabeli. pokazano kalkulację dla dwóch krów, które w tym samym przedziale czasu urodziły różną liczbę cieląt.

Krowa 1Krowa 2Krowa 3

Średnio kg mleka dziennie w laktacj

3332-1
Liczba cieląt53-2
Dni nieprodukcyjne (6 tyg. okres zasuszenia, 1 tydzień produkcji siary) 4 x (6+1) tydz.=196   2 x (6+1) tydz.=98 -100
Liczba dni doju (5 lat x 365 dni – [dni nieprodukcyjne] 1.580 1.678 +100
Ilość mleka w ciągu 5 lat (kg) 52.140 (1.580x33) 53.696 (1.678x33) +1.556
Zabiegi w ciągu pierwszych 30 dni laktacji – dni (diagnoza/zwierzę/laktacja) 5 x 5,36 3x 5,36 –10,7
Ryzyko wybrakowania 2 x mniejsze
Za wydłużeniem czasu międzyciążowego przemawia również fakt, że mamy wtedy mniejszą liczbę cieląt do odchowania. Przy dobrym statusie zdrowotnym stada i dobrym zarządzaniu, tak czy inaczej mamy więcej cieląt niż potrzeba na remont stada. Opieka nad młodzieżą to wysokie nakłady pracy i dodatkowo koszty związane z zapewnieniem optymalnego dobrostanu i żywienia. W konsekwencji w przypadku cieląt rasy hf, wcale nie przekłada się to na zwiększone zyski. Zupełnie odwrotnie jest w stadach bydła mięsnego – tam każde cielę to zarobek dla hodowcy.  

Inaczej należy rozpatrywać ekonomię w stadzie simentali. Ze względu na niższą zazwyczaj wydajność mleczną oraz wysoką wartość cieląt (zarówno osobników męskich, jak i żeńskich), zarówno krótki, jak i długi okres miedzyciążowy ma sens z ekonomicznego punktu widzenia. Do tego – u simentali (w porównaniu z hf) – wydajność mleczna wyraźnie spada w momencie zacielenia. Z tego względu dla tej rasy, optymalnie to jedno cielę od krowy rocznie.
 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Uwaga na niebezpieczne biofilmy bakteryjne

Niska jakość wody pitnej obniża wydajność oraz może prowadzić do wystąpienia chorób u krów i cieląt. Poniżej wskazówki dotyczące profesjonalnej dezynfekcji wody podane przez dwóch ekspertów.

czytaj więcej

Jak zwiększyć dobrostan krów w okresie przejściowym?

W okresie przejściowym choruje od 30 do 50% krów. Konsekwencją tego stanu jest spadek produkcji mleka, niższa efektywność rozrodu, krótsza długość życia, mimowolne brakowanie i oczywiście wymierne straty finansowe.

czytaj więcej

Jak ujemny bilans energetyczny u krów wpływa na rozród?

Niedobory energetyczne po porodzie często pogarszają wyniki płodności. W okresie ujemnego bilansu energetycznego (niestety dość częstego), komórki jajowe rozwijają się gorzej. Produkty przemiany materii powstające w trakcie spalania tłuszczu (ciała ketonowe) przedostają się również do płynu pęcherzyków jajnikowych. Stąd słabsza manifestacja zewnętrznych objawów rui, a potem zaburzone dojrzewanie ciałka żółtego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)