Jak ujemny bilans energetyczny u krów wpływa na rozród?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak ujemny bilans energetyczny u krów wpływa na rozród?

23.10.2019

Niedobory energetyczne po porodzie często pogarszają wyniki płodności. W okresie ujemnego bilansu energetycznego (niestety dość częstego), komórki jajowe rozwijają się gorzej. Produkty przemiany materii powstające w trakcie spalania tłuszczu (ciała ketonowe) przedostają się również do płynu pęcherzyków jajnikowych. Stąd słabsza manifestacja zewnętrznych objawów rui, a potem zaburzone dojrzewanie ciałka żółtego.

Dlatego też u krów z ujemnym bilansem energetycznym, pierwsza ruja po porodzie ma miejsce zazwyczaj później niż w pierwszych trzech tygodniach laktacji.

Ujemny bilans energetyczny odbija się na płodności krów

Zaburzenia przemiany materii (szczególnie wysoka koncentracja ciał ketonowych), zaburzenia układu odpornościowego, spadek wskaźnika kondycji – BCS, często skutkują zamieraniem zarodków. Z kolei stany zapalne, które pojawiają się przed unasienieniem, wpływają negatywnie na zagnieżdżenie się zarodka w macicy (możliwy nawet 30% spadek cielności). W takim przypadku z unasienianiem lepiej poczekać do skutecznego wyleczenia infekcji.

Ważne jest stabilne pobranie suchej masy

Decydujące dla dobrej płodności jest szybkie uzupełnienie deficytu energetycznego. Na to jednak trzeba zacząć pracować wcześniej – zapewniając stabilny pobór suchej masy w okresie zasuszania oraz w pierwszych tygodniach laktacji.
Zdjęcie: Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Standard – wolne od GMO

Polska Izba Mleka zdecydowała się utworzyć standard, aby umożliwić mleczarniom uzyskanie certyfikatu potwierdzającego produkcję mleka ,,wolnego od GMO”.

czytaj więcej

Jak zwiększyć dobrostan krów w okresie przejściowym?

W okresie przejściowym choruje od 30 do 50% krów. Konsekwencją tego stanu jest spadek produkcji mleka, niższa efektywność rozrodu, krótsza długość życia, mimowolne brakowanie i oczywiście wymierne straty finansowe.

czytaj więcej

Jak dobrze zarządzać rozrodem krów?

Panuje przekonanie, że krów o wysokich wydajnościach nie powinno się zbyt wcześnie zacielać. Praktyczna zasada mówi, że należy pomnożyć ilość mleka w dziennym udoju przez 2. Otrzymamy wówczas optymalną liczbę dni okresu międzyciążowego. Czyli z prostego rachunku wynika, że przy wydajności mlecznej 40 kg, pierwsza inseminacja po porodzie powinna być nie wcześniej niż w 80. dniu laktacji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)