Zmiana czasu 2021: Kiedy zmieniamy czas na letni i kiedy ostatni raz przestawimy zegarki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zmiana czasu 2021: Kiedy zmieniamy czas na letni i kiedy ostatni raz przestawimy zegarki?

27.03.2021autor: Magdalena Szymańska

W Polsce zmieniamy czas z zimowego na letni i odwrotnie od końca lat 70. Zgodnie z propozycjami Parlamentu Europejskiego w 2021 roku po raz ostatni mieliśmy przestawiać godziny w zegarku. Ale tak się nie stanie. Kiedy zmieniamy czas na letni i dlaczego?

Kiedy zmieniamy czas na letni 2021?

Z soboty 27 na niedzielę 28 marca przechodzimy z czasu zimowego na letni – wskazówki zegarów przestawiamy z 2.00 na 3.00.

W ostatnich latach w całej Unii Europejskiej trwała dyskusja nad możliwością zniesienia zmiany czasu. Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród obywateli unijnej wspólnoty w 2018 r. wykazały, że 84% respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu.

 

r e k l a m a

Aż 75% Polaków za zniesieniem zmian czasu

Zwolennikami rezygnacji z dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu okazali się też Polacy. Z badania CBOS przeprowadzonego w marcu 2019 r. na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynikało, że przeciwko przestawianiu zegarków opowiada się ponad trzy czwarte ogółu badanych.
Przeważająca większość dorosłych Polaków przy przejściu na jeden czas preferowała czas letni środkowoeuropejski, zwany czasem letnim.

 

Kiedy będzie ostatni zmiana czasu na letni?

W marcu 2019 r. Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem zmiany. Europosłowie chcieli, aby zmiana czasu w marcu 2021 r. była ostatnią zmianą w tych krajach UE, które wybiorą na stałe czas letni. Stanowisko PE stało się przedmiotem negocjacji z ministrami UE w tej sprawie. Z powodu pandemii wstrzymano jednak prace nad tym projektem.

Od kiedy w Polsce stosowana jest zmiana czasu?

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. W 2014 r. na stałe na czas zimowy przeszła Rosja.

Zmiana czasu w Polsce jest stosowana nieprzerwanie od 1977 r. Pionierami we wprowadzeniu czasu letniego byli Niemcy. O godzinę do przodu przesunięto czas 30 kwietnia 1916 r. na terenie Rzeszy, Austro-Węgier oraz na okupowanych terenach Polski i Bałkanów. W 1917 roku zmiana nastąpiła w nocy z 15 na 16 kwietnia, podobnie było w 1918 r. W okresie międzywojennym czas zmieniano tylko w 1919 r. Wrócono do tego później, w czasie drugiej wojny światowej, następnie w latach 1945–1949 oraz 1957–1964 r.

dr Magdalena Szymańska
fot. Pixabay.

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

17-letni Bartek stracił rodziców. Potrzebuje pomocy, aby uratować gospodarstwo

Siedemnastoletni Bartek z Brzozowa pod koniec ubiegłego roku w ciągu kilku dni w tragicznych okolicznościach stracił oboje rodziców. Chłopiec został sam. W związku z tym musiał zająć się prowadzeniem gospodarstwa i spłatą kredytu zaciągniętego przez rodziców. Młody rolnik był zmuszony sprzedać wszystkie krowy, aby spłacić część zobowiązań wobec banku. Niestety, do spłaty zostało jeszcze kilkadziesiąt tysięcy złotych.

czytaj więcej

Gwiazdy na polu. Kto z celebrytów związał się z rolnictwem?

Janusz Rewiński, aktor znany m.in. ze kreacji "Siary" w filmie "Kiler", obecnie zamiast ćwiczyć rolę woli ją uprawiać. Własne gospodarstwo rolne prowadzi także Pudzian i Michał Żebrowski. Kto jeszcze ze znanych osób związał swoje życie z rolnictwem?

czytaj więcej
Aktualności

Hybrydyzacja wilków – jak Rząd ma zamiar rozwiązać problem?

Nie tylko wilki, ale także mieszańce wilków z psami stanowią zagrożenie dla zwierząt hodowlanych. Rząd pomaga rolnikom najbardziej narażonym na ataki drapieżników finansując urządzenia zabezpieczające gospodarstwa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)