Zdechły dzik w Odrze. Niemcy budują 120-km płot na granicy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zdechły dzik w Odrze. Niemcy budują 120-km płot na granicy

21.12.2019autor: Paweł Mikos

Władze Brandenburgii zdecydowały się na budowę płotu na granicy wzdłuż Odry i Nysy Łużyckiej. Ma to związek z wirusem ASF w woj. lubuskim. Strach w Niemczech przed ASF dodatkowo podsycił martwy dzik znaleziony w Odrze.

120 kilometrowy płot na granicy polsko-niemieckiej

120 km długości ma mieć płot, jaki władze Brandenburgii chcą postawić wzdłuż Odry i Nysy Łużyckiej. Jego budowa rozpoczęła się w piątek 20 grudnia 2019 roku.

Niemcy chcą w ten sposób zabezpieczyć land sąsiadujący z woj. lubuskim przed przeniesieniem wirusa ASF z województwa lubuskiego na ich terytorium. Pierwsze odcinki ogrodzenia mają znajdować się w okolicach Gubina, Frankfurtu nad Odrą i powiecie Odra-Szprewa.

Płot będzie pod napięciem i ma być przenośny. Dodatkowo ma wydzielać feromony odstraszające dziki. Ogrodzenie zostanie ustawiony na koronach wałów przeciwpowodziowych przy Odrze i Nysie Łużyckiej. Koszty stworzenia tego płotu oszacowano na około 160 tys. euro

 

r e k l a m a

Płoty przeciwko ASF stawiane w Polsce, Danii i Bawarii

Swoje grodzenie pod koniec grudnia zakończą Duńczycy – postawili płot o długości 70 km na granicy z Niemcami. Kolejny płot przeciwko rozprzestrzenianiu się dzików zapowiedziała Bawaria – tu ogrodzenie ma stanąć na granicy z Czechami. 

Ogrodzenia powstają również w Polsce wzdłuż granic czerwonej strefy ASF w woj. lubuskim i wielkopolskim. Ogrodzenie w Polsce ma liczyć około 100 km.

 

Martwy dzik znaleziony w Odrze

Władze niemieckie landu znacznie przyspieszyły proces stawiania płotu po tym jak w poniedziałek 16 grudnia z Odry w pobliżu miejscowości Siedlisko (woj. lubuskie) zostały wyłowione zwłoki dzika. I chociaż nie ma informacji, aby był on zakażony ASF oraz w tym miejscu Odra nie graniczy z Brandenburgią, to Niemcy chcą jak najszybciej uniemożliwić przenikanie dzików z Polski na ich terytorium. 

Władze też obiecały wypłacić po 50 euro za dostarczenie próbki padłego dzika znalezionego przy granicy. 

 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

ASF u granic z Niemcami, a płot dziurawy i bez napięcia

Nasz zachodni sąsiad walkę z afrykańskim pomorem świń chce sprowadzić między innymi do stawiania płotu na granicy, który jest pod napięciem. Udaje mu się to połowicznie, bo skutecznie w tym przeszkadzają Niemcom wandale.

czytaj więcej

500 złotych dotacji za ustrzelonego dzika i inne pomysły Parlamentarnego Zespołu ds. Zwalczania ASF

W sejmie powstał Parlamentarny Zespół ds. Zwalczania ASF. Zespół opracował w 9 punktach założenia do zwalczania wirusa ASF. Wśród nich są dotacje do 150 tys. złotych na bioasekurację dla gospodarstwa oraz 500 złotych dla myśliwego za każdego ustrzelonego dzika. Jakie są inne pomysły posłów z Parlamentarnego Zespołu ds. Zwalczania ASF?

czytaj więcej

Specustawa o ASF – odstrzał dzików przez wojsko i zakaz blokowania polowań

Sejmowa komisja rolnictwa zajmie się specustawą o zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń (ASF). Propozycje zgłoszone przez posłów PiS zakładają m.in. możliwość odstrzału sanitarnego dzików przez żołnierzy czy policjantów, zakaz blokowania polowań przez ekologów oraz ułatwienia w bioasekuracji dla rolników. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)