Zdechły dzik w Odrze. Niemcy budują 120-km płot na granicy
Władze Brandenburgii zdecydowały się na budowę płotu na granicy wzdłuż Odry i Nysy Łużyckiej. Ma to związek z wirusem ASF w woj. lubuskim. Strach w Niemczech przed ASF dodatkowo podsycił martwy dzik znaleziony w Odrze.
120 kilometrowy płot na granicy polsko-niemieckiej
120 km długości ma mieć płot, jaki władze Brandenburgii chcą postawić wzdłuż Odry i Nysy Łużyckiej. Jego budowa rozpoczęła się w piątek 20 grudnia 2019 roku.
Niemcy chcą w ten sposób zabezpieczyć land sąsiadujący z woj. lubuskim przed przeniesieniem wirusa ASF z województwa lubuskiego na ich terytorium. Pierwsze odcinki ogrodzenia mają znajdować się w okolicach Gubina, Frankfurtu nad Odrą i powiecie Odra-Szprewa.
Płot będzie pod napięciem i ma być przenośny. Dodatkowo ma wydzielać feromony odstraszające dziki. Ogrodzenie zostanie ustawiony na koronach wałów przeciwpowodziowych przy Odrze i Nysie Łużyckiej. Koszty stworzenia tego płotu oszacowano na około 160 tys. euro.
Płoty przeciwko ASF stawiane w Polsce, Danii i Bawarii
Swoje grodzenie pod koniec grudnia zakończą Duńczycy – postawili płot o długości 70 km na granicy z Niemcami. Kolejny płot przeciwko rozprzestrzenianiu się dzików zapowiedziała Bawaria – tu ogrodzenie ma stanąć na granicy z Czechami.
Ogrodzenia powstają również w Polsce wzdłuż granic czerwonej strefy ASF w woj. lubuskim i wielkopolskim. Ogrodzenie w Polsce ma liczyć około 100 km.
Martwy dzik znaleziony w Odrze
Władze niemieckie landu znacznie przyspieszyły proces stawiania płotu po tym jak w poniedziałek 16 grudnia z Odry w pobliżu miejscowości Siedlisko (woj. lubuskie) zostały wyłowione zwłoki dzika. I chociaż nie ma informacji, aby był on zakażony ASF oraz w tym miejscu Odra nie graniczy z Brandenburgią, to Niemcy chcą jak najszybciej uniemożliwić przenikanie dzików z Polski na ich terytorium.
Władze też obiecały wypłacić po 50 euro za dostarczenie próbki padłego dzika znalezionego przy granicy.
Paweł Mikos
Paweł Mikos
redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”
Paweł Mikos – redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii
Najważniejsze tematy