Specustawa o ASF – odstrzał dzików przez wojsko i zakaz blokowania polowań
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Specustawa o ASF – odstrzał dzików przez wojsko i zakaz blokowania polowań

18.12.2019autor: Paweł Mikos

Sejmowa komisja rolnictwa zajmie się specustawą o zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń (ASF). Propozycje zgłoszone przez posłów PiS zakładają m.in. możliwość odstrzału sanitarnego dzików przez żołnierzy czy policjantów, zakaz blokowania polowań przez ekologów oraz ułatwienia w bioasekuracji dla rolników. 

Błyskawiczne tempo uchwalania specustawy o ASF? 

Prawo i Sprawiedliwość prawdopodobnie błyskawicznie będzie chciało uchwalić specustawę o zwalczaniu ASF. We wtorek 17 grudnia projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt autorstwa posłów PiS trafił do sejmu, a już w środę 18 grudnia o godz. 14.00 trafi pod obrady sejmowej komisji rolnictwa. Przy okazji posłowie wysłuchają także sprawozdania ministra rolnictwa na temat zwalczania wirusa afrykańskiego pomoru świń w Polsce oraz informacji ministra rolnictwa i ministra klimatu o redukcji populacji dzików w Polsce. 

Jeśli komisja dzisiaj przyjmie projekt specustawy o ASF, to niewykluczone, że jeszcze 20 grudnia zostanie ona przyjęta przez cały sejm i trafi do senatu. 

 

r e k l a m a

Nowe prawo ma pozwolić na lepsze zwalczanie wirusa ASF

Posłowie PiS wskazują, że specustawa o zwalczaniu ASF ma na celu doprecyzowanie niektórych przepisów prawa, aby umożliwić lepsze zwalczanie chorób zakaźnych wśród zwierząt, w tym wirusa ASF.

– Wprowadzane zmiany są konieczne, w szczególności ze względu na potrzebę podjęcia, przez zaangażowane podmioty, dodatkowych działań zmierzających do usprawnienia procesu redukcji populacji dzika na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z uwagi na kluczową rolę tych zwierząt jako rezerwuaru i wektora ASF – można przeczytać w uzasadnieniu projektu ustawy. 

 

Jakie propozycje znalazły się w specustawie o ASF? 

Specustawa o ASF zmienia aż 9 różnych ustaw, w tym Prawo budowlane, Prawo łowieckie, ustawę o broni i amunicji czy ustawę o zwalczaniu chorób zakaźnych u zwierząt. 

Oto jakie rozwiązania zaproponowano w ramach specustawy o ASF:

  • możliwość przeznaczenia pieniędzy ze środków z funduszu leśnego na zapobieganie dalszego rozprzestrzeniania się ASF, w tym na grodzenia lasów i innych terenów; 
  • możliwość przeprowadzenia odstrzału sanitarnego zwierząt przez doraźne zgrupowanie zadaniowe sformowane z żołnierzy lub policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej lub funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej 
  • zwolnienie z konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę na niecki dezynfekcyjnej przed wjazdami do gospodarstwa, w którym są utrzymywane świnie; 
  • możliwość wnioskowania przez dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich o udzielenie wsparcia przez Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną, ochotniczą straż pożarną czy Inspekcję Weterynaryjną w zwalczaniu chorób zakaźnych, zwłaszcza:
    w zabezpieczeniu terenu, na którym odbywa się polowanie przed nieuprawnionym wstępem osób trzecich,
    w poszukiwaniu padłych zwierząt,
    w kontroli przestrzegania przez myśliwych zasad bioasekuracji;
  • włączenie do zadań Polskiego Związku Łowieckiego działań mających na celu zwalczanie i zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych zwierząt łownych, w tym ASF;
  • konieczność przestrzegania zasad bioasekuracji przez myśliwych;
  • wprowadzenie zakazu celowego utrudniania lub uniemożliwiania wykonywania polowania, które ma na celu ograniczanie występowania chorób zakaźnych zwierząt lub ograniczenia szkód wyrządzanych przez nie w gospodarce rolnej i leśnej;
  • wprowadzenie możliwości wykorzystywania do wykonywania odstrzału sanitarnego broni do celów łowieckich wyposażonej w tłumik huku; 

 

Paweł Mikos
Fot. unsplash

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wigilia Środowisk Wiejskich w cieniu ASF

Wielkopolska Izba Rolnicza przygotowała Wigilię Środowisk Wiejskich. Wzięli w niej udział m.in. rolnicy, członkinie KGW czy strażacy z OSP. Rolnicy życzyli sobie przede wszystkim skutecznego zwalczania wirusa ASF, który pojawił się na zachodzie Wielkopolski.

czytaj więcej

500 złotych dotacji za ustrzelonego dzika i inne pomysły Parlamentarnego Zespołu ds. Zwalczania ASF

W sejmie powstał Parlamentarny Zespół ds. Zwalczania ASF. Zespół opracował w 9 punktach założenia do zwalczania wirusa ASF. Wśród nich są dotacje do 150 tys. złotych na bioasekurację dla gospodarstwa oraz 500 złotych dla myśliwego za każdego ustrzelonego dzika. Jakie są inne pomysły posłów z Parlamentarnego Zespołu ds. Zwalczania ASF?

czytaj więcej

Zdechły dzik w Odrze. Niemcy budują 120-km płot na granicy

Władze Brandenburgii zdecydowały się na budowę płotu na granicy wzdłuż Odry i Nysy Łużyckiej. Ma to związek z wirusem ASF w woj. lubuskim. Strach w Niemczech przed ASF dodatkowo podsycił martwy dzik znaleziony w Odrze.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)