Zakaz stosowania pasz GMO - absurd goni absurd
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zakaz stosowania pasz GMO - absurd goni absurd

29.11.2022autor: Magdalena Szymańska

Do Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi 16 listopada trafił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o paszach oraz ustawy o odpadach. Przesuwa on termin wejścia w życie przepisu zawartego w art. 15 ust. 1 pkt 4 ustawy o paszach, czyli zakaz wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt w Polsce pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego z 1 stycznia 2023 r. na 1 stycznia 2024 r.

Dlaczego nie jesteśmy gotowi na zakazy stosowania GMO?

Nie tak dawno przedstawiliśmy obszerny materiał na temat tego, że nie jesteśmy i jeszcze długo nie będziemy na to gotowi. Co ciekawe, podobne argumenty, aczkolwiek odniesione jedynie do obecnej sytuacji, zostały przedstawione w uzasadnieniu do przesunięcia tego zakazu o rok. Napisano bowiem w nim, iż wprowadzenie zakazu GMO obecnie mogłoby spowodować problemy związane z zaopatrzeniem sektora paszowego w wystarczającą ilość pasz wolnych od GMO. Nie mamy bowiem wystarczającej ilości krajowych surowców wysokobiałkowych. Co więcej, Polska jako najtańszy obecnie producent kurcząt w UE mogłaby stracić na wzroście kosztów produkcji spowodowanych wprowadzeniem tego zakazu, tym bardziej że w żadnym innym państwie członkowskim nie wprowadzono dotychczas zakazu stosowania soi GM.

r e k l a m a

Pasze będą droższe?

Powołano się też na argument, iż natychmiastowe i bezkompromisowe wycofanie soi GM z produkcji będzie wprost związane ze wzrostem cen pasz, a co za tym idzie – wzrostem cen mięsa i jego przetworów (głównie drobiu) i wyraźną utratą konkurencyjności w tej dziedzinie wewnątrz Unii. Może to doprowadzić do spadku eksportu oraz zwiększenia przywozu żywności na polski rynek z innych krajów UE.

Aż trudno sobie wyobrazić, aby w ciągu roku Polska stała się samowystarczalna w wysokobiałkowe pasze bez GMO i przedstawione powyżej argumenty za przesunięciem zakazu zostały zlikwidowane!

Magdalena Szymańska
fot. D. Kolasińska

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Organizacje drobiarskie apelują o wycofanie zakazu stosowania pasz GMO

– Krajowe organizacje drobiarskie z ogromnym zaskoczeniem przyjęły informację dotyczącą wprowadzenia od 1 stycznia 2024 roku zakazu wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego podjętą podczas posiedzenia Rady Ministrów w dniu 2 listopada br. – alarmuje zespół ds. drobiarstwa Porozumienia Rolniczego Zrzeszeń i Organizacji Drobiarskich.

czytaj więcej
Aktualności

Minister Kowalczyk uzasadnił skrócenie terminu wejścia w życie zakazu stosowania pasz GMO

  Zapadła decyzja o przesunięciu wejścia w życie zakazu stosowania pasz GMO tylko o rok zamiast o 4 lata. Dla wielu producentów żywca i mleka to może być poważny problem. Co było powodem takiej decyzji? Odpowiada Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)