Wymiana Młodych Rolników Polska – Teksas 2020. Dla kogo?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wymiana Młodych Rolników Polska – Teksas 2020. Dla kogo?

07.02.2020autor: Marek Kalinowski Paweł Mikos

Pięć tygodni w Teksasie mogą spędzić polscy rolnicy w ramach programu Wymiany Młodych Rolników Polska–Texas 2020. Projekt ma zapewnić młodym rolnikom wiedzę i doświadczenia, które mogą okazać się przydatne w dalszej pracy w gospodarstwie.

Kolejna edycja Wymiany Młodych Rolników między Polską i Teksasem

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych wraz ze współorganizatorami i partnerami zaprasza młodych rolników do udziału w wyjeździe szkoleniowym do Teksasu.
Współorganizatorami wymiany są w Polsce: Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie i Agro Biznes Klub oraz w Stanach Zjednoczonych: Texas A&M University, Agri Life Extension oraz TALL Program. Partnerami programu wymiany młodych rolników są: Bayer sp. z o.o., Syngenta Polska Sp. z o.o., Agrocentrum, Procam, Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. 

 

r e k l a m a

Rolnicy mają poznać warunki prowadzenia gospodarstw rolnych w UE i USA

Program szkoleniowy w Teksasie trwa 5 tygodni – od 16 czerwca do 19 lipca 2020 roku. 

Głównymi celami Programu Wymiany Młodych Rolników Polska–Texas 2020 są:

  • zdobycie wiedzy na temat rolnictwa, produkcji, polityki rolnej i ekonomii, systemu edukacji, historii rolnictwa oraz warunków przyrodniczych;
  • wymiana informacji na temat polityki rolnej i praktyki, badań i technologii w Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych;
  • pogłębienie współpracy pomiędzy organizacjami producentów rolnych, uczelniami, administracją w Polsce i w Teksasie;
  • budowanie dobrych relacji i współpracy pomiędzy Polską i Teksasem.

W trakcie wyjazdu polskich rolników do Teksasu i amerykańskich farmerów do Polski będzie się wiązać z pobytem w gospodarstwie rolnym i uczestnictwo w codziennych pracach i zajęciach rodziny goszczącej. W tym czasie rolnicy biorący udział w wymianie będą uczestniczyć także w spotkaniach z przedstawicielami organizacji rolniczych, rządu i samorządu oraz uczelni o profilu rolniczym w celu pogłębienia wiedzy na temat rolnictwa i produkcji rolnej w kraju goszczącym.
Tematyka wymiany będzie obejmować przede wszystkim produkcję zbóż, kukurydzy, sorgo, mleka i trzody chlewnej, bydła mięsnego.
Młodzi rolnicy będą mogli także lepiej poznać tradycje, historię i kulturę obu państw. 

 

Kto może uczestniczyć w programie Wymiany Młodych Rolników Polska–Texas

Organizatorzy programu podają, że w programie mogą uczestniczyć rolnicy lub osoby zainteresowane rolnictwem, którzy: 

  • są w wiek 20-30 lat;
  • ukończyli szkołę średnią lub studia wyższe na kierunkach rolniczych;
  • mają co najmniej podstawową znajomość języka angielskiego umożliwiająca samodzielną komunikację;
  • posiadają prawo jazdy na samochód, ciągnik lub inne maszyny rolnicze (choć ten warunek nie jest konieczny).

Uczestnik programu musi liczyć się również z tym, że będzie musiał pokryć przynajmniej część kosztów programu. Jest to m.in. koszt przelotu samolotem, czyli około 4 tys. złotych oraz kolejne 400 złotych na ubezpieczenie. Będą musieli również opłacić koszt zgłoszenie wyjazdu do USA (14 USD) oraz koszty administracyjne programu – 500 złotych. 

Kto może uczestniczyć w programie Wymiany Młodych Rolników Polska–Texas 

Jakich formalności należy dopełnić, aby wziąć udział w wymianie młodych rolników? 

Osoby zainteresowane wyjazdem powinny przesłać potwierdzenie udziału w rozmowie kwalifikacyjnej do koordynatora projektu: Katarzyny Boczek na adres e-mail: k.boczek@cdr.gov.pl.

Rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim dla osób zainteresowanych udziałem w Programie odbędzie się w Warszawie w dniu 14 lutego 2020 roku od godz. 11.00 w budynku Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich przy ul. Hożej 66/68, sala konferencyjna, IV piętro. 

Na rozmowę kwalifikacyjną należy przygotować i wypełnić następujące dokumenty:

 

Kto chce gościć amerykańskich farmerów w swoim gospodarstwie? 

W ramach wymiany do Polski przylatuje 30 maja 2020 r. grupa młodych rolników z Teksasu i na początku pobytu uczestniczy w trzydniowym programie wprowadzającym organizowanym przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych i Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. 

Związek prosi w tym miejscu o kontakt właścicieli gospodarstw, którzy są zainteresowani goszczeniem młodych rolników z Teksasu w 2020 roku lub następnych latach.

Kontakt do koordynatora Programu Wymiany  – Katarzyny Boczek, tel. 604 477 651 e-mail: k.boczek@cdr.gov.pl .

 

Marek Kalinowski, Paweł Mikos
Fot. PZPRZ, archiwum TPR

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Młody rolnik zainwestował w nową oborę. Dlaczego wybrał głęboką ściółkę?

– Pracę  z bydłem od zawsze lubiłem i zawsze się w niej odnajdywałem.  Opłacalność produkcji mleka też jest w miarę stabilna i ma się tę satysfakcję, że pracuje się na swoim. Właśnie z tych powodów zdecydowałem, że przejmę gospodarstwo po rodzicach i zainwestuję w jego rozwój – mówi Robert Kowalczyk.

czytaj więcej

Aż 77% młodych ludzi ze wsi nie chce być rolnikami. Dlaczego?

Ponad 3/4 młodych ludzi ze wsi nie widzi sensu w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Podobny jest procent osób w wieku 30-39 i 50–59 lat, które nie są zainteresowane prowadzeniem działalności rolniczej. Z czego wynika niechęć do pracy w rolnictwie?

czytaj więcej

Ciągnik Belarus 742.7 – nowoczesny wygląd i amerykański silnik

MTZ dostosował swoje ciągniki do najnowszych norm czystości spalin Stage V i rusza na podbój Europy. Jego asem ma być model Belarus 742.7, który otrzymał nowoczesną, bardziej wyrafinowaną stylistykę i podzespoły renomowanych producentów oraz takie bajery jak elektrycznie regulowane i podgrzewane lusterka czy reflektory robocze LED. Traktor w wersji prototypowej został zaprezentowany na targach Agritechnica w Hanowerze.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)