Aż 77% młodych ludzi ze wsi nie chce być rolnikami. Dlaczego?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Aż 77% młodych ludzi ze wsi nie chce być rolnikami. Dlaczego?

19.01.2020autor: Paweł Mikos

Ponad 3/4 młodych ludzi ze wsi nie widzi sensu w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Podobny jest procent osób w wieku 30-39 i 50–59 lat, które nie są zainteresowane prowadzeniem działalności rolniczej. Z czego wynika niechęć do pracy w rolnictwie?

Młodzi ludzie ze wsi nie chcą prowadzić gospodarstw rolnych

W ostatnim czasie opublikowany został raport „Dumni z polskiej żywności”. Jest to badanie opinii publicznej zrealizowano na zlecenie m.in. PKO Banku Polskiego – Partnera Strategicznego projektu, Fundacji Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) oraz Forum Zrównoważonej Technologii.

Jednym z aspektów jakie badano było zainteresowanie młodych mieszkańców wsi prowadzeniem działalności rolniczej. Niestety, wyniki tych badań nie są zbyt optymistyczne.

Wśród osób w wieku od 18 do 29 lat mieszkających na wsi aż 77% nie chce pracować w rolnictwie. Niewiele lepiej jest w innych grupach wiekowych:

  • 74% mieszkańców wsi w wieku 50-59 lat nie chce zajmować sie rolnictwem
  • 68% mieszkańców wsi w wieku 30-39 lat nie zamierza prowadzić gospodarstwa rolnego.

Z kolei w przypadku pozostałych grup wiekowych około połowy ankietowanych nie chce zajmować się rolnictwem.

r e k l a m a

Dlaczego młodzi nie chcą zostać rolnikami?

Jak podają autorzy raportu, prawdopodobnie jednym z powodów malejącego odsetka osób wiążących swoją przyszłość z rolnictwem wynika z przekonania, że praca na roli jest przekonanie o coraz niższej opłacalności tej działalności.

Aż 40% respondentów uważa, że praca w rolnictwie nie jest opłacalna, a kolejne 41% twierdzi, że może ona się opłacać.

Wyzwania rynku rolnego w postaci panujących susz wpływających na poziom zbiorów, silnej konkurencji producentów z innych krajów czy afrykańskiego pomoru świń, sprawiają, że wielu mieszkańców wsi traci wiarę w opłacalność oraz lepszej perspektywy dla rolnictwa. Część z nich dostrzega potencjał finansowy w innej formule zarobkowania, między innymi poprzez pozyskiwanie dotacji unijnych i dzierżawienie swojej ziemi – twierdzi Marcin Duma, prezes zarządu IBRiS.

Co może poprawić opłacalność rolnictwa?

Z raportu opracowanego przez IBRIS wynika, że respondenci upatrują szans na poprawę opłacalności produkcji rolniczej w:

  • odpowiednich działaniach rządu – 40% ankietowanych,
  • we wsparciu Unii Europejskiej – 23%,
  • działaniu i rozwoju przemysłu przetwórczego – 14%,
  • uczciwej współpracy z sieciami handlowymi sprzedającymi żywność – 5%.

Coraz mniej rolników na wsi

W raporcie zbadano także kwestie związaną z procesami migracji na i z obszarów wiejskich.

Aż 74% ankietowanych przyznaje, że zna przynajmniej jedną osobę ze swojej miejscowości, która wyprowadziła się w ostatnim czasie z Polski w poszukiwaniu pracy.

Część z tych wyjazdów to efekt przeświadczenia o braku opłacalności ekonomicznej pracy na wsi bądź niedostatecznego wsparcia socjalnego ze strony państwa. Kolejnym powodem migracji, szczególnie wśród młodszej populacji, jest chęć zmiany trybu życia. Z uwagi na większą niż kiedyś dostępność środków masowego przekazu, wielu z nich aspiruje do prowadzenia miejskiego stylu życia, licząc na szersze możliwość rozwoju zawodowego, a co za tym idzie – lepsze zarobki – dodaje Marcin Duma z IBRiS.

W badaniach widać także odpływ osób zajmujących się rolnictwem na terenach wiejskich. Aż 68% badanych potwierdza, że w ich miejscowości zmniejszyła się liczba rolników. Co grosze, aż 38% ankietowanych uważa, że populacja rolników w ich regionie ZNACZNIE się zmniejszyła.

Coraz mniej rolników na wsi

Badania przeprowadzone w październiku 2019 roku przez IBRIS na próbie reprezentatywnej 1100 pełnoletnich mieszkańców wsi.

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Niezwykłe kroniki wsi Smuszewo pisane sercem

Gdy umiera stary człowiek, to tak, jakby płonęła biblioteka. Wszyscy czujemy, co znaczą te słowa. Ile razy żałowaliśmy, że nie spisaliśmy czyichś opowieści. Ale są tacy, którzy nie muszą już tego żałować. To mieszkańcy Smuszewa, którzy niedawno podsumowali niezwykły projekt. Przeszukali dla niego najgłębsze zakamarki pamięci, a potem zorganizowali w wiejskiej świetlicy prawdziwie naukową konferencję.

czytaj więcej

Wymiana Młodych Rolników Polska – Teksas 2020. Dla kogo?

Pięć tygodni w Teksasie mogą spędzić polscy rolnicy w ramach programu Wymiany Młodych Rolników Polska–Texas 2020. Projekt ma zapewnić młodym rolnikom wiedzę i doświadczenia, które mogą okazać się przydatne w dalszej pracy w gospodarstwie.

czytaj więcej

Trzeba zadbać o rolników z pokolenia 50- i 60-latków

Mimo, że rolnik ma 44 lat stażu pracy, to nie może przejść na emeryturę. A że przekazał gospodarstwo synowi, to niejako znajduje się na utrzymaniu własnego dziecka, bo świadczenia z KRUS są na żenującym poziomie. Czas to zmieć – napisał w liście do Tygodnika Poradnika Rolniczego, rolnik z Warmii. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)