Wojciechowski: polscy rolnicy skorzystają na Europejskim Zielonym Ładzie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wojciechowski: polscy rolnicy skorzystają na Europejskim Zielonym Ładzie

30.11.2020autor: Magdalena Szymańska

Rok po powołaniu na stanowisko unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski był gościem Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

WPR na kursie proekologicznym

Nie ma powodów do obaw, że osiągnięcie założeń związanych z Europejskim Zielonym Ładem będzie zagrożeniem dla przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej. Nastawienie WPR na kurs proekologiczny jest wyjątkowo korzystne dla takich krajów, jak Polska – o rozdrobnionej strukturze agrarnej, gdzie rolnictwo jest oparte na mniejszych i średnich gospodarstwach rodzinnych – uspokajał posłów SKRiRW Janusz Wojciechowski.

Rozwiązania niekorzystne dla Polski – uważa Trelus

Robert Telus, przewodniczący komisji rolnictwa, zwrócił uwagę, iż przyjęcie rozwiązania w strategii „Od pola do stołu” i ograniczanie stosowania środków ochrony roślin w ujęciu procentowym, a nie ilościowym nie jest korzystne dla Polski, która w porównaniu z innymi krajami zużywa tych środków i tak mniej.

Posłowie podkreślali, iż w naszym kraju w ostatnich latach znacząco spadła liczba gospodarstw ekologicznych. Skoro przyszła WPR ma stawiać na ekologię, trzeba tutaj coś zmienić.

Ekoprogramy w ramach i filara WPR

Wojciechowski mówił, iż w przyszłym roku Komisja Europejska przedstawi plan rozwoju gospodarstw ekologicznych w UE. Rolnictwo ekologiczne ma być jednym z ekoprogramów realizowanych z I fiara WPR. Byłoby to działanie niepowiązane z produkcją, przeznaczone głównie dla tych, którzy dobrowolnie stosują ekologiczne metody uprawy. Natomiast wsparcie rolnictwa ekologicznego powiązane z produkcją byłoby odrębnym działaniem. Komisarz mówił także o tym, że KE będzie zachęcać kraje członkowskie do wspierania programów promocyjnych zwiększających popyt na ekologiczną żywność.

Komisarz podkreślał, iż w Polsce są znacznie mniejsze gospodarstwa niż unijna średnia, a dwukrotnie większe niż unijna średnia zakłady przetwórcze. To sprawia, iż małe gospodarstwa mają problem ze zbytem towarów. Chce, aby w planach strategicznych kłaść duży nacisk na odbudowę małego przetwórstwa. Polska powinna wykorzystać na wspieranie rozwoju lokalnego przetwórstwa środki z funduszy naprawczych.

Rynek wewnętrzny przyszłością dla polskiego rolnika?

Zdaniem unijnego komisarza, w naszym kraju trzeba odbudować powiązanie rolnictwa z lokalnymi rynkami.

– Mamy ogromne możliwości ulokowania swojej żywności na rynku wewnętrznym. Gdybyśmy spożywali tyle wołowiny co średnio w Unii, niepotrzebny byłby tak duży eksport – mówił Wojciechowski.

Rozwój lokalnych rynków ma skrócić drogę od pola do stołu. W UE wynosi ona średnio 170 km.

– Każdego roku przez ocean dostaje się do Unii 36 mln ton soi. Coraz intensywniejsza produkcja trzody przy jednoczesnym przywożeniu prosiąt z Danii i szukaniu rynków zbytu w Chinach nie jest kierunkiem przyszłościowym – podkreślał komisarz.

Marginalizacja mniejszych gospodarstw?

Wojciechowski zapowiedział programy, które będą wspierać produkcję zwierzęcą w oparciu o własne pasze oraz dotujące produkcję zwierzęcą prowadzoną w mniejszej skali.

– Będę wywierał presję, by mniejsze gospodarstwa nie pozostawały na marginesie, żeby programy pomocowe były bardziej demokratyczne. Musimy przerwać wyścig w rolnictwie. Zielony Ład ma być przeciwdziałaniem tej niedobrej tendencji. Przy odpowiednim wsparciu będzie się to opłacać – przekonywał Janusz Wojciechowski.

Magdalena Szymańska
Fot. KE

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dlaczego Europa chce zwijać swoje rolnictwo?

Bill Gates stał się największym farmerem w USA mając ok. 100 tys. ha gruntów rolnych. Po co mu one? Czyżby wiedział, że w przyszłości rolnictwo będzie bardzo dochodowym biznesem? Dlaczego zatem Europa tak bardzo chce ograniczyć rolnictwo, wręcz je zwijać? – pytają retorycznie red. naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego.

czytaj więcej

Jakie dotacje będą mogli dostać polscy rolnicy w nowej WPR?

Zmiany w dopłatach bezpośrednich, dotacje da młodych rolników i dla małych gospodarstw na nowych zasadach. Inny kształt dotacji na modernizację gospodarstw, ale też dofinansowanie na energetykę odnawialna w rolnictwie. Jakie dotacje i na co będą mogli otrzymać rolnicy po wdrożeniu nowego Wspólnej Polityki Rolnej?

czytaj więcej

Za "zielony" marketing sieci handlowych zapłaci... rolnik

Od czasu do czasu docierają do nas informacje o pomysłach marketingowych wielkich sieci handlowych, które starają się zaprezentować jako firmy dbające o środowisko i dobrostan zwierząt.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)