W gospodarstwie pod Świdniekiem zawalił się dach stodoły. Rolnik i tak może mówić o szczęściu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W gospodarstwie pod Świdniekiem zawalił się dach stodoły. Rolnik i tak może mówić o szczęściu

07.02.2021autor: Michał Czubak

Mokry i ciężki śnieg przyczyną groźnego wypadku, do którego doszło 2 lutego we wsi Trzeszkowice nieopodal Świdnika. Pod ciężarem śniegu nie wytrzymała konstrukcja dachu stodoły, który zawalił się. Ratownicy mówią, że w przypadku tego zdarzenia rolnik może mówić o szczęściu. Strażacy jednak przypominają, że gospodarze i nie tylko mają obowiązek odśnieżać dachy.

Świdnik. W Trzeszkowicach zawalił się dach stodoły

2 lutego w Trzeszkowicach (woj. lubelskie) zawalił się dach stodoły. Straż pożarna wezwana na miejsce niemal od razu określiła przyczynę. Nie wytrzymała konstrukcja dachu. Wszystko z powodu zalegającego na nim mokrego śniegu.

r e k l a m a

Stodoła stała pusta

Straty gospodarza ograniczyły się jedynie do uszkodzonego dachu budynku. W stodole – całe szczęście – nie przybywały żadne zwierzęta, a w chwili wypadku nie było także ludzi wewnątrz. Również nie był tam przechowywany żaden sprzęt rolniczy, który mógłby zostać uszkodzony przez zawalony dach.

Straż przypomina o odśnieżaniu dachów

Strażacy ze Świdnika przypominają, że do obowiązków gospodarza należy również odśnieżenie dachu. – Śnieg stanowi groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg. Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii – mówi mł. kpt. Marek Lasota z PSP w Świdniku.

Właściciel jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego w razie wystąpienia zdarzeń mających lub mogących mieć wpływ na uszkodzenie obiektu lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, które może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, mienia oraz środowiska – dodaje strażak. Naturalnie wlicza się w to odśnieżanie dachu.

Michał Czubak
Fot. KP PSP Świdnik

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy rolnik-emeryt poniesie koszty przekazu pocztowego z emeryturą?

Emeryci, którzy nie mają konta w banku obawiają się, że KRUS obciąży ich kosztami przekazu pocztowego z wypłatą ich emerytury. Takie obawy ma coraz więcej rolników. Czy rzeczywiście KRUS pobiera taką opłatę?

czytaj więcej

Gmina wybudowała ścieżkę rowerową i odcięła rolnikom dostęp do pól

– Mamy kłopot z przedostaniem się na nasze działki rolne. Od kiedy urząd miejski wybudował ścieżkę rowerową, zostaliśmy odcięci od naszych gruntów. Nie mamy nic przeciwko ścieżce. Sami z niej korzystamy. Dlaczego jednak inwestor nie pomyślał, aby przez ścieżkę wybudować należycie oznakowane przejazdy drogowe, tak abyśmy w legalny sposób mogli dojeżdżać na nasze pola? – pyta grupa rolników z sołectwa Katarzynów w gminie Koluszki.

czytaj więcej

Straszny wypadek w zakładzie drobiarskim. 5 osób zamrożonych na ŚMIERĆ

Tragiczny wypadek w fabryce drobiu w Gainesville w stanie Georgia. W czwartek doszło tam do wycieku ciekłego azotu. Pięć spośród sześciu ofiar zginęło na miejscu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)