Czy rolnik-emeryt poniesie koszty przekazu pocztowego z emeryturą?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy rolnik-emeryt poniesie koszty przekazu pocztowego z emeryturą?

08.02.2021autor: Magdalena Szymańska

Emeryci, którzy nie mają konta w banku obawiają się, że KRUS obciąży ich kosztami przekazu pocztowego z wypłatą ich emerytury. Takie obawy ma coraz więcej rolników. Czy rzeczywiście KRUS pobiera taką opłatę?

Rolnik sam decyduje czy chce dostać emeryturę na konto czy przekazem pocztowym

Do redakcji „Tygodnika Poradnika Rolniczego” docierały sygnały od naszych starszych Czytelników, jakoby KRUS skłaniał ich do założenia konta w banku, na które będzie przelewane im świadczenie emerytalno-rentowe. Obawiają się, iż w sytuacji gdy nie założą konta, Kasa obciąży ich kosztem przekazu pocztowego.

Centrala Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uspokaja, iż KRUS informuje beneficjentów o możliwości przekazywania świadczeń na konta bankowe. Zgodnie bowiem z art. 82 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, KRUS jest ona zobowiązana do podejmowania działań na rzecz obniżania kosztów poboru składek na ubezpieczenia oraz kosztów wypłaty świadczeń z ubezpieczenia. Niemniej, aktualne przepisy prawa pozostawiają beneficjentom swobodę wyboru formy wypłaty świadczenia z KRUS.

 

r e k l a m a

KRUS nie obciąża rolników kosztami przekazywania emerytur

Zgodnie z art. 49 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników wypłata świadczenia z ubezpieczenia następuje przez doręczenie uprawnionemu należnej kwoty za pośrednictwem operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe, czyli Poczty Polskiej.

Jak wyjaśniła „Tygodnikowi Poradnikowi Rolniczemu” Teresa O’Neill, rzecznik prasowy KRUS, na prośbę rolnika wypłata świadczenia z ubezpieczenia może być dokonana przelewem bankowym na jego konto.

KRUS nie obciąża jednak rolników kosztami przekazywania świadczeń i ponosi je we własnym zakresie.

Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W gospodarstwie pod Świdniekiem zawalił się dach stodoły. Rolnik i tak może mówić o szczęściu

Mokry i ciężki śnieg przyczyną groźnego wypadku, do którego doszło 2 lutego we wsi Trzeszkowice nieopodal Świdnika. Pod ciężarem śniegu nie wytrzymała konstrukcja dachu stodoły, który zawalił się. Ratownicy mówią, że w przypadku tego zdarzenia rolnik może mówić o szczęściu. Strażacy jednak przypominają, że gospodarze i nie tylko mają obowiązek odśnieżać dachy.

czytaj więcej
Wypadki rolnicze

Wypadek ciągnika pod Osiekiem. Ursus rozpadł się na części

Na Dolnym Śląsku doszło do groźnego wypadku z udziałem ciągnika i osobówki. Siła zderzenia była tak duża, że Ursus rozpadł się na dwie części, a przyczepa zawiesiła na przydrożnym przepuście.

czytaj więcej
Wypadki rolnicze

Wypadek tira przewożącego świnie

To już drugi w tym tygodniu wypadek ciężarówki przewożącej trzodę chlewną. Tym razem do wypadku doszło w Hucie pod Ciechanowem. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)