Uwaga! Zmieniają się zasady nawożenia mocznikiem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uwaga! Zmieniają się zasady nawożenia mocznikiem

23.06.2020autor: Magdalena Szymańska

16 czerwca br. prezydent RP podpisał ustawę o nawozach i nawożeniu oraz ustawę o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Ustawa wprowadza od 1 sierpnia 2021 r. zakaz stosowania mocznika w formie granulowanej ale nie zupełnie.

Zasady używania mocznika po nowemu - za niestosowanie się do nich grożą sankcje

Dopuszcza się użycie mocznika granulowanego jeśli zawiera on inhibitor ureazy albo powłokę biodegradowalną. Za stosowanie mocznika w formie granulowanej bez wskazanego inhibitora lub powłoki będą groziły sankcje.
r e k l a m a

Zakaz emisji amoniaku do atmosfery

Zakaz ma przyczynić się do ograniczenia emisji amoniaku do atmosfery, co jest zgodne z kierunkiem działania Komisji Europejskiej, zwłaszcza z założeniami i celami Europejskiego Zielonego Ładu. Umożliwienie jednocześnie dalszego stosowania nawozów zawierających inhibitor ureazy albo powłokę biodegradowalną związane jest z tym, że nawozy te działają dłużej w glebie, co wydłuża czas dostępności składników pokarmowych dla roślin, ogranicza koszty stosowania nawozów oraz liczbę wykonywanych zabiegów nawożenia.

Nadzór nad nawozami w komeptencji Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa

Ponadto w ustawie wprowadzane są zmiany przenoszące kompetencje w zakresie nadzoru nad wprowadzaniem do obrotu nawozów, nawozów oznaczonych znakiem „NAWÓZ WE” i środków wspomagających uprawę roślin, z Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych na Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Zmiana kompetencji wchodzi w życie 1 lipca 2020 r.

Magdalena Szymańska
fot. Paweł Mikos
autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie czynniki uwzględnić w planowaniu nawożenia przedsiewnego?

Planując przedsiewne nawożenie zbóż ozimych pamiętajmy, że głównym czynnikiem limitującym pobieranie składników pokarmowych i plonowanie roślin jest woda. Szacuje się, że niedobory wody w okresie wegetacji roślin dotykają w Polsce aż 60% areału. Po wodzie kluczowe znaczenie dla plonowania ma odczyn pH gleby, a zaraz po nim, według wielu specjalistów od nawożenia – dostępność potasu.

czytaj więcej

Wapnowanie gleby – jaki rodzaj dobrać do swoich upraw?

W niecodziennej formule, bo po raz pierwszy online, odbyła się w czerwcu br. Gala wręczenia wyróżnień, Złotych Medali i Pucharu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi 26. konkursu Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH. Niedawno pialiśmy o zdobywcach złotych medali w kategorii odmiany. W kategorii nawozy złotym medalem targów za łatwo przyswajalny innowacyjny nawóz o najwyższej zawartości wapnia i magnezu Komisja nagrodziła SuperMag – wapno magnezowe granulowane produkowane przez POLCALC z Łodzi.

czytaj więcej

Rzepak nawozimy azotem później

Gospodarstwo Rafała Kupisza w Osiece odwiedziłam 2 lipca, jak mówi rolnik, to najbardziej stresujący czas, bo widzimy dookoła piękne rzepaki. Rzepaki, którym pogoda w tym sezonie wegetacyjnym sprzyjała, są dużo mocniejsze niż w ubiegłym roku. Jeżdżąc po polach szacujemy, że rzepak powinien dać plon w granicach 5 t/ha.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)