Upał i miejscami susza! Jakie lato przewiduje IMGW?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Upał i miejscami susza! Jakie lato przewiduje IMGW?

29.05.2020autor: Paweł Mikos

IMGW opublikowało długoterminową prognozę pogody na lato 2020 rok. Instytut przewiduje, że lato będzie cieplejsze niż zazwyczaj. I chociaż będzie padać, to w niektórych regionach może wystąpić susza. Gdzie i jaka będzie pogoda latem?

W piątek 29 maja 2020 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podało jaka może być pogoda latem 2020 roku. W skrócie: będzie ciepło a opady mogą być w normie, choć niestety nie wszędzie.

– Przypominamy, że prognozy długoterminowe warunków termiczno-opadowych obarczone są błędem i należy na bieżąco monitorować sytuację prognozy w serwisie pogodowym IMGW-PIB – zastrzega Instytut.

 

r e k l a m a

Burze na wschodzi i ryzyko suszy na zachodzie i południu Polski

Zdaniem synoptyków IMGW, zwłaszcza w czerwcu i lipcu należy spodziewać się gwałtownych burz z silnymi opadami deszczu, w szczególności na wschodzie kraju.

Jednocześnie Instytut przewiduje, że w południowej Wielkopolsce, na Opolszczyźnie, Polesiu i Wyżynie Lubelskiej można spodziewać się okresowych niedoborów wody.

Co ciekawe, pokrywa się to z przewidywaniami Józefa Gorella, emerytowanego rolnika i pasjonata meteorologii, który już w marcu przewidywał, że w lipcu czekają nas burze z gradem i nawałnicami. 

– Pogłębi się też susza w rejonach centralnej i południowo-zachodniej Polski. Dopiero od 10 sierpnia więcej opadów, które mogą być intensywne o charakterze ciągłym, z burzami i nawałnicami z gradem, których tego lata będzie więcej od poprzedniego – podaje Józef Gorell.
Przeczytaj więcej w:

Wiosna z nawałnicami i lokalnie suszami – prognoza długoterminowa Józefa Gorella

 

Czerwiec będzie ciepły i suchy – ryzyko pogłębienia suszy na zachodzie

IMGW przewiduję, że w czerwcu średnia temperatura powietrza może być wyższa od normy wieloletniej. Instytut przewiduje, że liczba dni z opadami będzie w normie, a na Mazurach, Podlasiu, Mazowszu i Polesiu może być nawet nieco więcej deszczowych dni.

Dzięki temu i majowym deszczom sytuacja w dorzeczu Wisły i rzek Przymorza będzie całkiem niezła. Niestety, znacznie gorzej będzie wyglądać sytuacja w dorzeczu Odry, gdzie będziemy mieć do czynienia przeważnie z niskim stanami wody

– Czerwiec, według orientacyjnej prognozy meteorologicznej, będzie suchym i ciepłym miesiącem. Oznaczać to będzie realny powrót zagrożenia suszą hydrologiczną w zlewni Wisły i dalsze pogorszenie się sytuacji w zlewni Odry – podaje IMGW.

 

Deszcze w lipcu mogą poprawić sytuację, ale raczej chwilowo i lokalnie 

Według prognoz IMGW, lipiec będzie ciepłym miesiącem, a temperatura powietrza będzie w normie albo nawet powyżej średniej temperatury.

Na całe szczęście, w lipcu – zdaniem IMGW – możemy liczyć na nieco więcej deszczu niż wynosi norma. A to powinno stworzyć dobre warunki dla rozwoju wegetacji roślin i upraw – podkreśla IMGW.

Instytut podaje także, że przewidywane opadów oznaczają raczej poprawę sytuacji hydrologicznej. Zwłaszcza, że będzie ona głównie wynikać z opadów podczas burz, więc będą mieć lokalny charakter

 

Sierpień będzie gorący i ryzyko pogłębienia suszy w kilku regionach

Zdaniem IMGW, średnia temperatura powietrza w sierpniu będzie powyżej normy, a na północy Mazowsza i na Podlasiu może być w normie.

Co do opadów, to IMGW przewiduje, że najbardziej prawdopodobny scenariusz to opady w normie lub nieco powyżej normy, ale za to istnienie ryzyko pogłębienia się suszy w kilku regionach.
Zdaniem IMGW miesięczna suma opadów będzie poniżej normy:

  • w południowej Wielkopolsce,
  • na Opolszczyźnie
  • lokalnie na Polesiu,
  • lokalnie na Wyżnie Lubelskiej.

Są to regiony, które już obecnie są najbardziej dotknięte przez suszę. Również w poprzednich latach w tych regionach susza dała się we znaki rolnikom

 Burze na wschodzi i ryzyko suszy na zachodzie i południu Polski

Paweł Mikos
Fot. Pixabay
Grafika IMGW 

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Niemal 3/4 rolników obawia się dużych strat z powodu suszy

Najwięcej strat wywołanych przez suszę rolnicy deklarują w uprawach pszenicy, pszenżyta i użytków zielonych. Aż 20% gospodarzy obawia się, że będą mieli zbiory niższe o ponad połowę. Ponad 50% ankietowanych rolników odpowiedziało też, że jeszcze nie otrzymało pomocy suszowej. Co jeszcze wynika z ankiety „Tygodnika Poradnika Rolniczego”?

czytaj więcej

Prognoza pogody dla rolników od 10 do 17 czerwca 2020

Początek drugiej dekady czerwca umiarkowane ciepły, z przelotnymi opadami deszczu. Zmiana pogody nastąpi w połowie prognozowanego okresu. Wtedy czekać nas będą nawet 30-stopniowe upały.

czytaj więcej

Użytki zielone ucierpiały najbardziej

Dużą grupę rolników z gminy Bielawy (pow. łowicki) stanowią producenci mleka, którzy podobnie jak Cezary Olejniczak, dostrzegają potrzebę retencji wód w celu wykorzystania ich do nawadniania pól. Niestety, działając indywidualnie jest to drogie przedsięwzięcie, ponadto pola często są bardzo rozdrobnione, a program obecnie istniejący, dotyczący dofinansowania budowy oczek wodnych i studni głębinowych nie spełnia ich zdaniem swojej funkcji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)