Sąd arbitrażowy ma ułatwić rolnikom uzyskanie odszkodowania za szkody łowieckie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sąd arbitrażowy ma ułatwić rolnikom uzyskanie odszkodowania za szkody łowieckie

24.05.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

KRIR i PZŁ podpisały porozumienie o utworzenie sądu arbitrażowego ws. szkód łowieckich. Na jakiej zasadzie będzie on funkcjonował? Co się zmieni dla poszkodowanych rolników i kół łowieckich?

Powstał Sąd Arbitrażowy ds. szkód łowieckich

23 maja 2023 roku został powołany Sąd Arbitrażowy w Sprawach Szkód Łowieckich na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Przewodniczącym Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego – Paweł Lisiak, Prezes KRIR – Wiktor Szmulewicz w obecności Ireneusza Leśnikowskiego z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Departament Oświaty i Polityki Społecznej).

Powołanie Sądu Arbitrażowego zostało podpisane w siedzibie Krajowej Rady Izb Rolniczych

Nowa instytucja sprawi, że droga dochodzenia do ustalenia, czy w danym stanie faktycznym odszkodowanie za szkody łowieckie jest należne, a jeśli tak, to w jakiej wysokości, zostanie znacznie skrócona. 

r e k l a m a

Prawo pozwala na arbitraż w wielu sprawach cywilnych

Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego każdy spór o prawa majątkowe, z wyjątkiem spraw o alimenty, jest możliwy do rozwiązania na zasadzie arbitrażu. Zaletą sądownictwa polubownego (arbitrażowego) jest jego maksymalne odformalizowanie, a jednocześnie maksymalna profesjonalizacja orzekania.

W kontekście szkód łowieckich w rolnictwie dokonanych przez zwierzynę łowną w Sądzie Arbitrażowym (polubownym) będą mogły toczyć się sprawy o zapłatę odszkodowań łowieckich.

Innymi słowy, strony sporu w sprawie szkód łowieckich nie będą musiały toczyć sprawy w sądzie, w ramach której zawodowy sędzia jest zmuszony zasięgnąć opinii biegłego z zakresu szkód łowieckich, tylko bezpośrednio oddają ją biegłemu, który wystąpi w sprawie w połączonej roli biegłego, mediatora i sędziego, czyli arbitra.

Jak funkcjonuje są polubowny?

Sąd Arbitrażowy działa w formie dwóch organizacji współtworzących, czyli Krajowa Rada Izb Rolniczych i PZŁ, które będą sprawować nadzór nad Sądem poprzez Radę Sądu Arbitrażowego.

  • Zgodnie z zawartym porozumieniem arbitrami w sądzie będą mogły być osoby mające niezbędną wiedzę i doświadczenie w zakresie szacowania szkód łowieckich. Na listę arbitrów będą mogli wpisywać się m.in. biegli sądowi, rzeczoznawcy szacujący na bieżąco szkody i prawnicy wyspecjalizowani w sprawach z zakresu szkód łowieckich.
  • Ma to gwarantować rolnikom i myśliwym, że spor przez Sądem Arbitrażowym zostanie rozpatrzony szybko i profesjonalnie
  • Sąd Arbitrażowy w Sprawach Szkód Łowieckich będzie działał na podstawie regulaminu wypracowanego przez KRIR i PZŁ.

Wyrok sądu polubownego:

  • nie podlega zaskarżeniu do drugiej instancji, zatem strony nie mogą się odwołać od wyroku i wnosić apelacji.
  • jest tytułem egzekucyjnym.

Jedynym warunkiem prawnym, aby sąd polubowny mógł orzekać w danej sprawie, jest zgoda stron sporu na poddanie się arbitrażowi. W tej sprawie chodzi o zgodę poszkodowanego rolnika i zobowiązanego do zapłaty odszkodowania koła łowieckiego.

Nie tylko szybciej, ale i taniej

Sąd Arbitrażowy w Sprawach Szkód Łowieckich będzie gwarantował, że rozpatrywania spraw będzie znacznie szybsze i tańsze:

  • uczestnicy arbitrażu nie poniosą wysokich kosztów sądowych, a więc 5% wartości przedmiotu sporu za daną instancję,
  • wyeliminowane zostaną koszty opinii biegłych sądowych (średnio 2 tys. zł za pojedynczą opinię), gdyż biegłymi będą sami arbitrzy,
  • strony nie będą też musiały wynajmować pełnomocników procesowych i ponosić kosztów ich wynagrodzenia; udział pełnomocników będzie jednak dopuszczalny.

Wyrok arbitrów będzie podlegał wykonaniu w trybie egzekucji komorniczej po nadaniu mu przez sąd klauzuli wykonalności, co jest procedurą szybką, tanią i stosunkowo nieskomplikowaną.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

na podstawie pzlow.pl

Fot. Andrzej Rutkowski

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Setka żurawi zniszczyła rolnikowi plantację kukurydzy. Na odszkodowanie nie ma co liczyć

Zbigniew Chludziński prowadzi w miejscowości Chludnie, w gminie Mały Płock, gospodarstwo specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego. Tak więc strategiczną rośliną jest kukurydza, z której sporządzana jest kiszonka dla bydła. W tym roku na polach w okolicy miejscowości Chludnie, pojawiły się szkodniki, które w krótkim czasie zniszczyły całą zasianą kukurydzę.

czytaj więcej

Rolnicy żądają rozwiązania problemów szkód wyrządzanych przez bobry

Tegoroczne walne zgromadzenie delegatów Związku Spółek Wodnych w Siedlcach miało charakter wyborczy. W związku z tym wybrano nowy zarząd i komisję rewizyjną. Podczas dyskusji wielokrotnie poruszany był temat szkód wyrządzanych przez bobry.

czytaj więcej
Szkody łowieckie

Opolszczyzna: blisko 3 mln zł rocznie na szkody łowieckie

Prawie 3 miliony złotych rocznie wynosiły dotychczas szkody spowodowane przez dziką zwierzynę w uprawach opolskich rolników.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)