Rolnicy żądają rozwiązania problemów szkód wyrządzanych przez bobry
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy żądają rozwiązania problemów szkód wyrządzanych przez bobry

12.06.2022autor: Józef Nuckowski

Tegoroczne walne zgromadzenie delegatów Związku Spółek Wodnych w Siedlcach miało charakter wyborczy. W związku z tym wybrano nowy zarząd i komisję rewizyjną. Podczas dyskusji wielokrotnie poruszany był temat szkód wyrządzanych przez bobry.

Rozmowy trwają, a realnych działań nie widać

Jako pierwszy poruszył go Dariusz Jasiński z gminy Zbuczyn.

– Ten temat jest omawiany od lat, a my rolnicy nadal jesteśmy w tym samym miejscu. Potrzebne jest konkretne rozwiązanie tego zagadnienia – dopominał się Jasiński.

Maciej Tymosiak, kierownik wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Siedlcach zwracał uwagę, iż na każdym zebraniu spółek wodnych apelował o to, żeby rolnicy składali jak najwięcej wniosków do regionalnego dyrektora ochrony środowiska, który wypłaca odszkodowania za bobry. Tymosiak twierdzi, że jeśli wnioski nie są składane, to w RDOŚ nie wiedzą o problemie.

Dariusz Jasiński podkreślał, iż rolnicy nie składają wniosków, bo nie zachęca do tego wysokość odszkodowań. W podobnym tonie wypowiadał się Tadeusz Burdziłowski z gminy Skórzec.

Pracownik Urzędu Powiatowego Siedlicach mówił, iż rolnicy powinni składać wnioski o odszkodowanie, ponieważ obecnie nie ma innego sposobu na rozwiązanie problemu szkód wyrządzanych przez bobry.

r e k l a m a

Przedstawiciele ochrony środowiska ignorują rolników

Z kolei Grażyna Markiewicz, która oprócz pełnienia funkcji przewodniczącej Gminnej Spółki Wodnej w Wodyniach jest także przewodniczącym Rady Powiatowej MIR w Siedlcach, narzekała, iż przedstawiciele ochrony środowiska nie chcą uczestniczyć w spotkaniach organizowanych przez Mazowiecką Izbę Rolniczą w Siedlcach, ignorując rolników.

Kto odstrzeli bobry?

Jan Romańczuk, kierownik Oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Siedlcach poruszył problem z wykonywaniem odstrzału bobrów.

Znam przypadki, kiedy RDOŚ wydał zgody na odstrzał tych zwierząt, a nie było chętnych do realizacji odstrzałów – mówił Romańczuk.

Z danych, jakie przedstawił Witold Kąkol, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Leśnictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Siedlcach, wynika, iż w 2021 rok dyrektor ochrony środowiska w Warszawie wydał 9 decyzji zezwalających na odstrzał bobrów dla 5 gmin, na sumę 82 sztuk. Z czego RDOŚ poinformowała, że do 7 marca nie otrzymała od myśliwych żadnych informacji o odstrzale tych zwierząt. W związku z tym nie było odstrzału w 2021 roku.

– Obecnie trwa okres ochronny na bobry. Rozmawiałem w tej sprawie z myśliwymi, którzy tłumaczą się tym, że bóbr jest trudny do odstrzału. Działa nocą na terenach podmokłych, bagnistych i trudno go podejść. W 2021 roku wpłynęło do RDOŚ w Warszawie z powiatu siedleckiego 55 wniosków o odszkodowanie na kwotę blisko 629 tys. zł. Jednak wielu rolników chce mieć dużo dobrej paszy, a nie kilkaset złotych odszkodowania – powiedział Witold Kąkol.

Józef Nuckowski
fot. J. Nuckowski

autor Józef Nuckowski

Józef Nuckowski

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy mają szybciej uzyskiwać odszkodowania za szkody łowieckie przez arbitraż

W siedzibie Krajowej Rady Izb Rolniczych 23 maja przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego Paweł Lisiak i prezes KRIR Wiktor Szmulewicz w obecności Ireneusza Leśnikowskiego z ministerstwa rolnictwa podpisali porozumienie powołujące Sąd Arbitrażowy w sprawach Szkód Łowieckich.

czytaj więcej

Sąd arbitrażowy ma ułatwić rolnikom uzyskanie odszkodowania za szkody łowieckie

KRIR i PZŁ podpisały porozumienie o utworzenie sądu arbitrażowego ws. szkód łowieckich. Na jakiej zasadzie będzie on funkcjonował? Co się zmieni dla poszkodowanych rolników i kół łowieckich?

czytaj więcej
Bydło mięsne

Odszkodowania za szkody wyrządzone przez wilki muszą ulec zmianie!

Jest postęp w sprawie noweli ustawy o ochronie przyrody, w tym gatunków chronionych i szkód przez nie wyrządzanych. Resort klimatu wyjaśnia, że trwają prace. Nad czym konkretnie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)