Rząd musi zacząć rozmawiać z młodymi rolnikami, w tym z AgroUnią
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rząd musi zacząć rozmawiać z młodymi rolnikami, w tym z AgroUnią

03.08.2021autor: Paweł Kuroczycki

Rząd Zjednoczonej Prawicy ma kiepskie notowania u rolników, przede wszystkim producentów trzody chlewnej. Powód jest oczywisty - ASF. Dlatego rządzący powinni rozmawiać z AgroUnią i zapoznać się z rozwiązaniami dotyczącymi ASF-u prezentowanymi przez wykształconych praktyków – trzodziarzy.

Z ASF nie poradził sobi rząd Tuska, nie radzi rząd Morawieckiego

Pamiętamy jak za poprzedniej koalicji PO-PSL powieziono z ministerstwa rolnictwa sympatycznego Stanisława Kalembę, bo nie potrafił sobie poradzić z ASF. Zaś na jego miejsce powrócił umoczony aferą taśmową przez Władysława Serafina: Marek Sawicki, który obiecał Donaldowi Tuskowi, że szybko zrobi porządek z ASF-em. I owe szybkie robienie porządków z tą zarazą trwa do dzisiaj. Powiedzmy sobie szczerze, jest to wojna, na którą nie ma pieniędzy ani armii. Zaś władze Zjednoczonej Prawicy po prostu nie rozumieją uzasadnionego gniewu – także z powodów ekonomicznych – rodzimych producentów trzody chlewnej. Coś nam się zdaje, że z ASF porządek zrobi dopiero Sylwia Spurek, gdy zostanie ministrem rolnictwa (ma sporo do powiedzenia na jego temat) i będzie to rozwiązanie skuteczne. Spurek zlikwiduje produkcję trzody, a wraz z nią ASF. Na pocieszenie dostaniemy wegańskie burgery. Podobny los czeka producentów wołowiny i mleka.

r e k l a m a

Rząd powinien rozmawiać z rolnikami, ale przede wszystkim z AgroUnią

Apelujemy do rządzących: z liderem AgroUnii Michałem Kołodziejczakiem trzeba konkretnie rozmawiać i zapoznać się z rozwiązaniami dotyczącymi ASF-u prezentowanymi przez wykształconych praktyków – trzodziarzy. Wszak są nimi najczęściej młodzi ludzie. Rząd Zjednoczonej Prawicy powinien się też przygotować, oczywiście w kwestii merytorycznych a nie siłowych argumentów, na gniew rolników z racji spadającej z miesiąca na miesiąc opłacalności produkcji mleka. Krowiarze bowiem już wiedzą, że cena skupu mleka w niewielkiej części zależy od zarządu i rady nadzorczej. Bo mają na nią zasadniczy wpływ warunki makroekonomiczne. I to do rządu należy przygotowanie realnych działań osłonowych dla polskiego mleczarstwa. A gniew producentów mleka będzie zapewne znacznie większy i szerszy niż trzodziarzy.

ASF już u naszego zachodniego sąsiada. W kolejce kraje Beneluksu?

Na zakończenie trzeba odnotować, że Niemcy zaliczyli dwa pierwsze ogniska ASF u świń. Zauważyliśmy, że np. eksperci z krajów Beneluksu pocieszają się, iż dobrze zorganizowane niemieckie państwo poradzi sobie z chorobą. Holendrzy i Belgowie dobrze wiedzą, że będą następni. Pamiętamy, jak kiedyś napisaliśmy, że ASF zatrzyma się dopiero na Atlantyku… Ale wówczas władze państw starej Unii – jak i Bruksela – były przekonane, że ASF nie przekroczy Odry!

Paweł Kuroczycki i Krzysztof Wróblewski
redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego
fot. K. Szałaj

autor Paweł Kuroczycki

Paweł Kuroczycki

Redaktor Naczelny Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor naczelny "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Protesty rolników - gdzie i dlaczego rolnicy strajkują? [NA ŻYWO]

W aż 14 miejscowościach dziś i jutro odbędą się protesty rolników. Towarzyszymy im z naszą kamerą. Na bieżąco będziemy Wam relacjonować przebieg strajków: tu i na naszym profilu FB. Zobacz, gdzie i dlaczego blokowane są drogi. 

czytaj więcej

Protesty rolników: Gdzie odbędą się blokady dróg? [LISTA]

Znamy już listę miejscowości, w której w dniach 24-25 odbędą się protesty rolników. Zobacz, gdzie możesz przyłączyć się do strajku!

czytaj więcej

Strajk rolników: AgroUnia blokuje trasę DK 15 w Sampławie na Mazurach

Rolnicy związania z AgroUnią znów wychodzą na ulice. Od rana w Sampławie (woj. warmińsko-mazurskie) trwa protest. Jak wygląda blokada dróg? Czego domagają się rolnicy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)