Rolnik poturbowany przez krowę. Dostanie ogromne odszkodowanie, choć KRUS był na „nie”
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnik poturbowany przez krowę. Dostanie ogromne odszkodowanie, choć KRUS był na „nie”

06.12.2022autor: Michał Czubak

KRUS odmówił rolnikowi z Pomorza odszkodowania za to, że krowa kopnęła go w brzuch. Rolnik zaskarżył decyzję Kasy i wygrał w sądzie sporych rozmiarów odszkodowanie. Ile pieniędzy dostanie gospodarz?

Pomorze. Krowa kopnęła rolnika w brzuch

Do wypadku doszło w marcu ubiegłego roku. Rolnik został kopnięty w brzuch przez krowę. Wypadek miał miejsce podczas porannego obrządku krów. Rolnik z silnym bólem brzucha trafił na SOR. Tam zdiagnozowano u niego pęknięcie wyrostka robaczkowego. Po otwarciu jamy brzusznej lekarz odkrył jednak poważniejsze zmiany - postępującą w błyskawicznym tempie martwicę jelit. Potrzebna była pilna operacja ratująca życie rolnika.

r e k l a m a

KRUS mówi: „żadnego wypadku nie było”

Po długiej i wyczerpującej hospitalizacji rolnik zgłosił do KRUS wniosek o wypłatę z tytułu odszkodowania za wypadek przy pracy. Ku jego zdziwieniu KRUS mu odmówił, tłumacząc, że żadnego wypadku nie było, a operacja i leczenie miała być skutkiem jego chorób. Zdaniem Kasy, nie miało to związku z kopnięciem krowy.

Rolnik wygrał w sądzie z KRUS

Młody rolnik postanowił walczyć w sądzie o sprawiedliwość. Sąd w Toruniu wydał decyzję korzystną dla rolnika. Zdaniem sądu, który przeanalizował całą dokumentację medyczną, to właśnie kopnięcie krowy spowodowało ból i cierpienie, a w konsekwencji konieczność operacji. Ponadto u rolnika nie występowały żadne choroby przewlekłe. Konkluzje opinii biegłego korelowały z zeznaniami świadka - lekarza operującego ubezpieczonego, który przyznał, że to uderzenie mogło spowodować objawy. Z doświadczenia życiowego wynika, że skoro w toku leczenia ubezpieczonego, po przyjęciu go do szpitala, nie ujawniono żadnej przyczyny niedokrwistości jelit, to musiało ono powstać na skutek czynnika zewnętrznego. Uderzenie kopytem przez jałówkę odpowiada tym warunkom - tłumaczył sędzia Andrzej Kurzych, cyt. przez „Gazetę Pomorską”.

Na tej podstawie toruński sąd przyznał mu 103 tys. odszkodowania za wypadek przy pracy.

Wyrok nie jest prawomocny.

Michał Czubak
Fot. arch. red.

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kiedy zwalczać szkodniki rzepaku i zbóż ozimych, aby było to opłacalne?

Czas biegnie nieubłaganie, a my zawsze w „Tygodniku Poradniku Rolniczym” staramy się, o ile to możliwe, sygnalizować z wyprzedzeniem prawdopodobne zagrożenia w uprawach. Jednym z najważniejszych zagrożeń wczesną wiosną w oziminach są szkodniki. W pierwszej kolejności ewentualnej ochrony przed brukwiaczkami może wymagać rzepak. Dziś oczywiście trudno jest przewidywać skalę nalotów różnych szkodników.

czytaj więcej

Ogromny wzrost liczby bobrów w Polsce. Jak rolnicy mogą się bronić przed szkodami wyrządzanymi przez te zwierzęta?

Populacja bobra w Polsce wzrosła pięciokrotnie. W ślad za tym rosną straty, bo spiętrzona na tamach woda zalewa rolnikom pola i łąki. - Nie pomagają nawet 20-metrowe rury pod tamami - żali się nasza Czytelniczka. Jak można bronić się przed bobrami? Czy będzie większy odstrzał tych zwierząt?

czytaj więcej

Dostali gospodarstwa z 10 krowami. Teraz mają 80 sztuk bydła, choć nie kupili żadnej jałówki i krowy

– Moglibyśmy zrezygnować z każdej z maszyn, ale nie oddalibyśmy ładowarki ani wozu paszowego. Ładowarka pracuje codziennie – tak jak my. Wsypujemy nią komponenty do wozu paszowego, usuwamy obornik, przywozimy słomę do ścielenia, paszę treściwą z mieszalnika, wsypujemy nią nawóz do siewnika. Uważamy, że gdyby rolnik zastanawiający się nad zakupem ładowarki otrzymał taki sprzęt na tygodniowe testy, to już nie pozwoliłby mu wyjechać z gospodarstwa – mówią Wioletta i Grzegorz Koprowie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)