Dostali gospodarstwa z 10 krowami. Teraz mają 80 sztuk bydła, choć nie kupili żadnej jałówki i krowy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dostali gospodarstwa z 10 krowami. Teraz mają 80 sztuk bydła, choć nie kupili żadnej jałówki i krowy

20.11.2022autor: Józef Nuckowski

– Moglibyśmy zrezygnować z każdej z maszyn, ale nie oddalibyśmy ładowarki ani wozu paszowego. Ładowarka pracuje codziennie – tak jak my. Wsypujemy nią komponenty do wozu paszowego, usuwamy obornik, przywozimy słomę do ścielenia, paszę treściwą z mieszalnika, wsypujemy nią nawóz do siewnika. Uważamy, że gdyby rolnik zastanawiający się nad zakupem ładowarki otrzymał taki sprzęt na tygodniowe testy, to już nie pozwoliłby mu wyjechać z gospodarstwa – mówią Wioletta i Grzegorz Koprowie.

Z artykułu dowiesz się

  • Dlaczego hodowcy zrezygnowali z zakiszania paszy w balotach?
  • Jak zakup ładowarki i paszowozu wpłynął na pracę w gospodarstwie?
  • Jaki nietypowy sposób odchowu cieląt praktykują hodowcy?

Paszowozu i ładowarki już by nie oddali

Podobnie jest z wozem paszowym, który bardzo ułatwił nam prace – przyznają państwo Koperowie, którzy od 2015 r. używają wóz Euromilk o pojemności 6 m3 oraz miniładowarkę Avant 630Gdy nie mieliśmy tej maszyny, najpierw rozdawaliśmy krowom kiszonkę z kukurydzy, którą posypywaliśmy paszą treściwą. Następnie przywoziliśmy do obory sianokiszonkę, co było bardzo uciążliwe, gdyż wówczas sporządzaliśmy ją w balotach.

r e k l a m a

Sianokiszonka z balotów nie umywa się do sianokiszonki sporządzanej na pryzmie

Od 4 lat sianokiszonka sporządzana jest na pryzmie i – zdaniem gospodarzy – metoda ta ma szczególne znaczenie przy korzystaniu z wozu paszowego.

Z pryzmy otrzymujemy jednolitą, dobrze rozdrobnioną paszę. Baloty różnią się jakością, a tych gorszych krowy wcale nie chciały jeść, nawet w miksie. Zdarzało się, że musieliśmy zbierać cały PMR ze stołu paszowego i podawać go jałówkom. Później używaliśmy „testerki sianokiszonki”. Jedna z krów uczepiona była przy wjeździe do obory i jeśli ona jadła sianokiszonkę, to robiło to również całe stado i można było sporządzać z niej PMR. Jeśli natomiast tej krowie nie smakowała pasza z danego balotu, to już nie wrzucaliśmy do wozu – mówią gospodarze.

Od ponad 20 lat hodowcy nie kupili ani jednej sztuki bydła

  • Od ponad 20 lat hodowcy nie kupili ani jednej sztuki bydła

Bazowanie na swoich zwierzętach zmniejsza ryzyko wprowadzenia chorób do stada

W skład miksu wchodzi kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka, kiszone ziarno kukurydzy, śruta zbożowa i dodatki mineralno-witaminowe. Ponadto, dwa razy dziennie krowy premiowane są gotową mieszanką firmy Blattin zawierającą 20% białka.

Przejmując gospodarstwo po moich rodzicach w 1999 roku otrzymaliśmy 10 krów mlecznych. Od tamtej pory nie kupiliśmy ani jednej krowy czy jałówki. Jest to bezpieczne rozwiązanie, ponieważ wraz z nowymi sztukami można wprowadzić do obory wiele chorób – mówi Wioletta Koper.

– Ładowarka pracuje codziennie – mówią gospodarze

  • – Ładowarka pracuje codziennie – mówią gospodarze

Długi kontakt cieląt z matkami i 3 tygodnie odpajania pełnym mlekiem

Hodowcy starają się dbać o przyszłe krowy jak najlepiej i mają w tym zakresie swoje sprawdzone metody.

U nas odchów cieląt odbywa się metodą tradycyjną, czyli przez dwa tygodnie cielęta podprowadzane są do matek, by same je ssały. Później, jeszcze przez tydzień odpajane są mlekiem pełnym. Po ukończeniu trzeciego tygodnia otrzymują mleko krowie z parzonym makuchem lnianym, następnie musli i mieszankę treściwą dla cieląt. Jest to metoda pracochłonna, ale u nas się sprawdza – potwierdza gospodyni Wioletta Koper.

Każda krowa i cielę muszą być zaszeczpione

Stosujemy również program szczepień profilaktycznych, szczepiąc m.in. wszystkie krowy zasuszone oraz wszystkie urodzone cielęta – dodaje pan Grzegorz.

Zdaniem hodowców, z wozem paszowym żywienie bydła to gratka

  • Zdaniem hodowców, z wozem paszowym żywienie bydła to gratka

Koszty produkcji mleka szybują

Państwo Koprowie – podobnie jak wszyscy producenci mleka – ubolewają nad rosnącymi kosztami produkcji.

We wrześniu ubiegłego roku kupowaliśmy saletrzak po niecałe 2000 zł za tonę, teraz kosztuje 4200 zł, jednak ceny mleka nie wzrosły w tym czasie w tak znaczącym stopniu. Jednak z perspektywy czasu doceniam, jak bardzo ważne jest, że pieniądze za mleko terminowo spływają co miesiąc na konto. Nigdy nie baliśmy się, że nie będzie wypłaty i nie będziemy mieli czym spłacić raty. Współpraca z naszą mleczarnią jest bardzo dobra, więc jesteśmy spokojni. Praktycznie zaraz po przejęciu gospodarstwa zaczęliśmy dostarczać mleko do SM Ryki i rozwijamy gospodarstwo razem z naszą spółdzielnią – mówią gospodarze.

Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 46/2022 na str. 42. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

autor Józef Nuckowski

Józef Nuckowski

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak stado krów przetrwało rekordową zamieć śnieżną w USA [WIDEO]

Podczas gdy w Polsce śniegu raczej brakuje, to w USA zmagają się katastrofą pogodową. Potężna śnieżyca nie tylko paraliżowała metropolie, ale również dała się we znaki farmerom. Co ciekawe, krowy przetrwały i mają się dobrze.

czytaj więcej

Ceny bydła spadają. Jakie stawki oferują zakłady mięsne? Jakie będą ceny bydła w 2023 roku?

Żywiec wołowy tanieje z tygodnia na tydzień. Zdaniem ekspertów kolejne kwartały przyniosą dalszy spadek cen bydła. Po ile obecnie skupowane są byki, krowy i jałówki w Polsce? Jakie będą ceny w 2023 roku? Sprawdź w naszej cotygodniowej sondzie.

czytaj więcej

Cielak uwięziony na lodzie. Jak strażacy go uratowali?

Cielak na lodzie w Roszkowie (woj. wielkopolskie). Ratować go musieli strażacy z zastępów JRG oraz OSP. By uwolnić go z lodu, skorzystano z deski lodowej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)