Rolnik bez odszkodowania za szkody łowieckie, gdy obwód nie ma dzierżawcy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnik bez odszkodowania za szkody łowieckie, gdy obwód nie ma dzierżawcy

12.02.2021autor: Michał Czubak

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwraca uwagę na istotny problem związany z przepisami dotyczącymi wyłonienia dzierżawcy obwodu łowieckiego. Bez dzierżawcy nie ma bowiem odszkodowania za szkody łowieckie. Nie ma także polowań, a zwierzyna leśna czuje się niezagrożona i niszczy uprawy rolników.

Odszkodowanie za szkody łowieckie

Rolnicy, którzy ucierpieli na skutek działań zwierzyny łownej muszą zwracać się do odpowiednich podmiotów o szacowanie szkód i wypłaty odszkodowań. Tymi podmiotami odpowiedzialnymi za szacowanie szkód wyrządzonych przez zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych oraz wypłacania odszkodowań są Skarb Państwa na obszarze, który nie wchodzi w skład obwodu łowieckiego oraz dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich na terenach obwodów łowieckich. To wynika jasno z ustawy z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie. Problem pojawia się, w momencie, kiedy dzierżawcy nie ma.

r e k l a m a

Nie ma dzierżawcy obwodu łowieckiego, rolnik nie dostanie odszkodowania

To samo prawo nie reguluje jednak kto ponosi odpowiedzialność za szkody łowieckie, które powstały w uprawach rolników, gdy powstały one w czasie pomiędzy utworzeniem obwodu przez wydaniem uchwały sejmiku województwa o podziale województwa na obwody łowieckie, stanowiącej akt prawa miejscowego, a jego wydzierżawieniem lub przekazaniem w zarząd.

Formalnie obwód został utworzony, ale nie został przekazany. Z przyszłych dzierżawców spada więc obowiązek wypłaty odszkodowań. Natomiast rolnicy stratni są dwa razy: raz na uprawach, drugi raz, bo nie mają od kogo ściągnąć odszkodowania za powstałe szkody w płodach.

Jedyną drogą, jaka w takiej sytuacji pozostaje rolnikowi, to droga sądowa. Jednak niewielu z nich się decyduje na taki krok.

W związku z taką sytuacją, która w roli pokrzywdzonego stawia rolnika, Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o pilne uregulowanie tej kwestii i zajęcie się sprawą.

Michał Czubak
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Szkody łowieckie

Gospodarce łowieckiej grozi paraliż – podjęto prace nad nowelizacją

W Sejmie rozpoczęły się prace nad nowelizacją prawa łowieckiego. Jej celem jest danie samorządom więcej czasu na podział województw na obwody łowieckie. Bez tego, mogło by dojść do paraliżu gospodarki łowieckiej. 

czytaj więcej

Bobry powodują coraz większe szkody. Rolnicy chcą ograniczenia ich populacji

Izba rolnicza chce, aby rząd zajął się problemem szkód w uprawach rolniczych wyrządzanych przez bobry. Samorząd rolniczy wskazuje, że w ciągu 20 lat populacja gryzonia wzrosła niemal 6-krotnie! Gdzie bobry generują największe szkody i jak rolnik może starać się o odszkodowanie za straty wywołane przez gryzonia?

czytaj więcej
Prawo łowieckie

Szkody łowieckie i myśliwi: jakie są prawa rolnika?

Jakie właściwie mam prawa jako rolnik w zakresie szkód łowieckich i gospodarki łowieckiej, która poprzez koło dokonuje się na moich polach? Trudno jednak nazwać to gospodarką, a raczej wesołą zabawą chłopców w myśliwych – gorzko zauważa rolnik spod Raciborza, pisząc do redakcji Agrarlex.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)